Region’s Cup - Slováci po infarktovom závere remizovali s Anglickom 2:2

Nedeľa, 16.9.2018 16:20 | Posledná aktualizácia 27.9.2018 11:02

BUZAU (SFZ/ŠTEFAN KORMAN) – V rumunskom meste Buzau odštartoval turnaj amatérskych futbalových výberov Region’s Cup, ktorý je kvalifikáciou na ME amatérov. Slovensko zastupuje výber Západoslovenského futbalového zväzu. V úvodnom zápase remizovali zverenci trénera Petra Gergelyho v nedeľu proti Anglicku 2:2. Deľba bodov je spravodlivá, v infarktovom závere mohli vyhrať obaja.

Na štadióne treťoligistu v rumunskom meste Buzau začali lepšie Slováci, zahryzli sa do súpera, dve zaujímavé príležitosti mal Šiko, ale do tretice už po prihrávke Bartoša mieril presne Holíček – 1:0. Naši reprezentanti boli aktívnejší, Angličania sa za stredovú čiaru dostávali len sporadicky. Po polhodine hry sa zo štandardnej situácie zastreľoval Petruš, v 36. min. mohol Holíček poistiť najtesnejšie vedenie, ale jeho strelu zastavila pravá žrď súperovej bránky. Angličania sa dostali k slovu až krátko pred prestávkou, a hoci sa McQueeney dokázal otočiť s loptou v šestnástke, brankár Slovákov Vavrúš bol pozorný.

Druhé dejstvo ponúklo už úplne iný zápas. Ostrovania stavili na raketový štart, hneď v 46. min. vyrovnal hlavou pohodlne práve McQueeney a o štyri minúty neskôr sa cez stred obrany prešmykol šikovne Rose – 1:2. Šokujúci zvrat na dlhé minúty paralyzoval aktivitu Slovákov, oživenie do hry priniesli až striedania. V 78. min. sa ako žolík z lavičky osvedčil Pilný, ktorý vyrovnal hlavou na 2:2 po centri Cisára. Našich reprezentantov akoby obliali živou vodou, práve Pilný mohol zariadiť aj obrat, ale anglický gólman MacDonald osvedčil tiež dobrý postreh.

Zápas sa mohol zlomiť v nadstavenom čase. Najskôr videl Holíček červenú kartu, keď tesne pred šestnástkou zastavil prenikajúceho McQueeneyho, z priameho kopu však faulovaný hráč neprekvapil Vavrúša. O minútu neskôr ušiel anglickej obrane Šiko, no zoči-voči MacDonaldovi namieril vedľa a vzápätí z navlas rovnakej príležitosti na druhej strane nepochodil ani McQueeney. Body sa tak delili, zaslúžene.

Výber Západoslovenského futbalového zväzu – North Riding  2:2 (1:0)
Góly: 13. Holíček, 79. Pilný – 46. McQueeney, 50. Rose.
Rozhodoval: Barcelo (Gibraltar)
ŽK: Chynoradský, Krupanszki  – Newman, Guy, Liddell. ČK: 90. Holíček (Výber ZsFZ).
Výber ZsFZ: Vavrúš – Krupanszki, Chynoradský (70. Korman), Cisár, Petruš – Šiko, Holíček, Zavadzan, Hrenák – Bartoš (70. Pilný), Krčík (85. Vaculík). Tréner: Peter Gergely

Čo je Region’s Cup

Turnaj sa hrá pod názvom Region´s cup, organizuje ho UEFA a za sebou už desať ročníkov. Na finálovom turnaji sa predstaví každé dva roky osem najlepších amatérskych výberov zo starého kontinentu. Štart hráčov je podmienený klauzulou, že nemohli mať nikdy podpísanú zmluvu v profesionálnom futbale.

Výber Západoslovenského futbalového zväzu si právo štartu vybojoval v konfrontácii štyroch regionálnych zväzov vlani v novembri v Tatranskej Lomnici. V Buzau budú súpermi zverencov Petra Gergelyho ešte North Munster/Ulster (Írsko, 19. 9.) a Buzau (Rumunsko, 22. 9.).

Na záverečnom šampionáte Region´s cup 2017 v Turecku zvíťazil chorvátsky výber zo Záhrebu. V histórii desiatich ročníkov finálového turnaja sa slovenský zástupca prebojoval iba jediný raz na medailové stupienky, v Poľsku v roku 2005 skončil Výber Stredoslovenského futbalového zväzu na treťom mieste.