SFZ a ÚLK začínajú novú kampaň proti manipulácii zápasov

Posledná aktualizácia 30.9.2019 09:49
Asistent integrity SFZ Jakub Čavoj a Ivan Hodúr na prednáške v Senici v rámci kampane Fortuna liga hrá fér.
autor: SFZ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenský futbalový zväz v spolupráci s Úniou ligových klubov rozbieha novú kampaň zameranú proti manipulácii stretnutí s názvom Fortuna liga hrá fér. SFZ sa venuje problematike ovplyvňovania zápasov dlhší čas, v minulosti už usporiadal školenia o športovej korupcii, keď si prednášky vypočulo približne 3000 hráčov.

Počas najnovšej kampane sa futbalisti hrajúci vo Fortuna lige oboznámia s novými trendmi ohľadom manipulovania zápasov, vysvetlia sa im zmeny v predpisoch v oblasti ovplyvňovanie výsledkov stretnutí a na praktických prípadoch budú upozornení na techniky manipulátorov. „Cieľom aktivít Fortuna liga hrá fér je poukázať na to, že futbal je čistá hra, o ktorej sa rozhoduje na trávniku a spoločne odmietnuť akékoľvek korupčné zásahy,“ povedal asistent integrity futbalu SFZ Jakub Čavoj.

Jedným z aktérov projektu je Ivan Hodúr, ktorý počas pôsobení v FC Nitra (2011) a v FC DAC 1904 Dunajská Streda (2013) pomáhal s manipulovaním šiestich zápasov. V roku 2014 dostal trojročnú podmienku, trojročný probačný dohľad a pokutu tritisíc eur. SFZ mu zakázal akúkoľvek činnosť spojenú s futbalom na 25 rokov. „Vítame aktivitu od Ivana Hodúra, ktorý na vlastnom príklade a negatívnych dôsledkoch tohto konania môže ovplyvniť myslenie a konanie hráčov do budúcnosti. Veríme, že tieto naše spoločné aktivity pomôžu k budovaniu integrity futbalu a v čo najväčšej miere predídeme možným podobným prípadom. Veď účastníci školení najčastejšie reagujú a zaujímajú sa o reálne prípady, preto sme sa rozhodli pre takúto priamu interakciu,“ uviedol Čavoj. Prednášky s Ivanom Hodúrom budú v jednotlivých fortunalogových kluboch prebiehať počas jesennej časti súťaže. Dnes (štvrtok 19. septembra) sú na programe prvé dve školenia v Senici a Trenčíne.


autor: SFZ, zdroj: SFZ

Únia ligových klubov plánuje v rámci Fortuna liga hrá fér aj ďalšie aktivity. „Futbal sa tomuto problému postavil čelom. Nechceme však o ňom iba hovoriť, chceme aktívne pracovať na prevencii. K výzve Fortuna liga hrá fér sa pripoja ligové osobnosti, bude jej venované aj celé kolo a spoločne so SFZ máme záujem o e-learningové riešenie, kde každý novoregistrovaný hráč získa základné informácie o tejto problematike. Poďakovanie patrí aj nášmu generálnemu partnerovi, ktorý našu aktivitu jednoznačne podporil,“ uviedol výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Slovenský futbalový zväz organizuje už tretiu kampaň ohľadom manipulovania zápasov. Doteraz v rokoch 2016 a 2018 absolvovalo prednášky približne 3000 hráčov z II. ligy a dorasteneckých súťaží. „Na základe doterajších aktivít získavame rôzne podnety o podozrivých aktivitách. Naším hlavným cieľom je, že ak hráči prídu do styku s manipulátormi, aby vedeli správne reagovať a následne takúto činnosť ohlásiť na oddelení integrity futbalu SFZ,“ vravel Čavoj.

Asistent integrity SFZ Jakub Čavoj a Ivan Hodúr na prednáške v Senici v rámci kampane Fortuna liga hrá fér.
autor: SFZ, zdroj: SFZ

Slovensko ako dobrý príklad krajiny v boji proti športovej korupcii

Okrem prípadu, keď bola v minulosti dokázaná manipulácia hráčom Dunajskej Stredy, sa v predošlom roku podarilo odhaliť dva ďalšie prípady ovplyvňovania:
1) v rámci Fortuna ligy a druhej najvyššej súťaže skupinou ukrajinských manipulátorov
2) NAKA zasahovala z dôvodu športovej korupcie v 3., 4., a 5. lige Stredoslovenského futbalového zväzu.
V prvej kauze bolo potrestaných 14 hráčov a jeden tréner a v druhej má momentálne pozastavenú činnosť 20 osôb. V reakcii na túto kauzu sa zamerali preventívne aktivity aj na delegované osoby a funkcionárov z nižších súťaží. „Manipulácie zápasov nie sú len o samotných hráčoch, v poslednom období sa riešia podvodní hráčski agenti, tréneri, majitelia klubov, prípadne sponzori na čo sa snažíme aj my reagovať a upozorňovať na ich praktiky aj samotných hráčov. Ľudia síce vnímajú tieto futbalové kauzy negatívne, ale UEFA a FIFA uvádza Slovensko ako dobrý príklad krajiny v boji proti športovej korupcii,“ konštatoval Čavoj.

Slovenský futbalový zväz nekončí osvetovú činnosť ohľadom manipulovania. „V budúcnosti ďalej plánujeme pokračovať v školeniach pre čo najväčší počet členov, pričom sa zameriame na mladých futbalistov. Veríme, že tieto naše spoločné aktivity pomôžu k budovaniu integrity futbalu a v čo najväčšej miere predídeme možným podobným prípadom. Ak majú ľudia podnety na korupčnú činnosť, môžu ich poslať na integrita@futbalsfz.sk,“ dodal Čavoj.


autor: SFZ, zdroj: SFZ
Značky
SFZ
integrita
SFZ
matchfixing
SFZ
Fortuna liga hrá fér
SFZ
Únia ligových klubov
Osoba
Jakub Čavoj
Osoba
Michal Mertinyák
Súťaž
Fortuna liga
Autor
Branislav Sarňák
Mohlo by vás zaujímať

SFZ – V boji s nelegálnymi praktikami pomôžu tri spoločnosti, manažér integrity Čavoj: Robíme maximum pre ochranu integrity súťaží

12.2.2021 08:29

SFZ má ďalší nástroj v boji proti manipulácii zápasov

18.12.2020 11:40

SFZ upozorňuje na opätovnú aktivitu falošného sprostredkovateľa, pozor na neho!

18.12.2020 11:39

Spoločné vyhlásenie SFZ a partnerov v boji proti manipulácii športových súťaží

24.9.2020 11:04

SFZ – Korupčná kauza z leta 2018 definitívne uzavretá

18.12.2020 11:48

SFZ – Nový manažér integrity Čavoj na školení na UEFA FIP: Cieľ bol zvýšiť úroveň znalostí

17.2.2020 08:01

SFZ – Hodúr rozpráva v kluboch svoj príbeh: Nepremýšľal som nad tým, kam to môže zájsť

30.9.2019 09:49

SFZ – Pozor na podvodné konanie! Bez oprávnenia vyťahuje peniaze od hráčov

30.9.2019 09:48

SFZ vydal ďalšie rozhodnutia v prípadoch narušenia integrity futbalových súťaží

05.10.2018 15:22

Oficiálne stanovisko SFZ k prvým sankciám DK SFZ pre hráčov podozrivých z manipulácie stretnutí najvyšších slovenských súťaží

28.9.2018 13:53

MATCH-FIXING - V tomto roku absolvovalo školenie o manipulovaní zápasov 1 650 futbalistov

14.1.2019 13:03

SFZ: Projekt boja s match-fixingom pokračuje

25.1.2018 11:16

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.