SFZ/Klub ligových kanonierov - Úcta pred minulosťou školou pre súčasnosť i budúcnosť

nedeľa, 04.11.2018
|
Posledná aktualizácia 04.11.2018 08:14

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - S iniciatívou založiť slovenský Klub ligových kanonierov (KLK) prišla už pred rokmi trojica futbalových nadšencov Peter Divéky, Gregor Mareš a Peter Bzdúch.


BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) - S iniciatívou založiť slovenský Klub ligových kanonierov (KLK) prišla už pred rokmi trojica futbalových nadšencov Peter Divéky, Gregor Mareš a Peter Bzdúch. 

V roku 2018 sa KLK stal občianskym združením a na miesto prezidenta výkonný výbor KLK schválil jedného zo svojich členov Tomáša Medveďa. V júni na konferencii SFZ došlo k prijatiu klubu za pridruženého člena futbalového zväzu.

Podstatou KLK vždy bola, je a bude magická hranica sto strelených gólov, dosiahnutých v najvyšších ligových súťažiach. Počas existencie spoločného štátu s Čechmi existoval federálny Klub ligových kanonierov, mal 39 členov, z toho tretinu tvorili Slováci. Samostatný slovenský KLK má po vstupe Mareka Hamšíka 35 futbalistov, oprávnených na členstvo. Na čele je Ladislav Kubala s 202 strelenými ligovými gólmi (viď tabuľka).

Činnosť KLK v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a Úniou ligových klubov ale nie je zameraná len na aktivity, súvisiace s gólmi a kanoniermi, neobmedzuje sa iba na holé evidovanie štatistík či oceňovanie najlepšieho strelca v súťažiach a ich fakticky presné a dôstojné prezentovanie v médiách a na internete. 

“Chceme sa podieľať respektíve zabezpečiť starostlivosť o súčasné, ale predovšetkým niekdajšie hviezdy slovenského futbalu formou rehabilitačných či ozdravných pobytov pre členov KLK. Byť garantom sociálnej pomoci pre vekovo starších a cez vzdelávaciau činnosť vo viacerých smeroch pripraviť súčasníkov na život po ukončení aktívnej kariéry,“ odprezentoval širšie poslanie KLK jeho prezident Tomáš Medveď (na fotografii z benefičného zápasu KLK vľavo) naposledy na koferencii Šport a právo. “Cez konkrétne životné situácie členov KLK nabádať na ekonomické zabezpečenie mladých hráčov a ich osobnostný rozvoj popri športovej kariére.“ Spomínané rehabilitačné a ozdravovacie pobyty v prostredí kúpeľov Lúčky a Bardejov sa organizačne doťahujú už pre budúci rok.

Krok za krokom si slovenský kanoniersky klub buduje priestor v mediálnej sfére, dnes už informuje o svojich aktivitách prostredníctvom facebooku, pracuje na oficiálnej webstránke, ktorej doména je www.klubkanonierov.sk a ktorej spustenie sa očakáva do konca kalenárneho roka.

“Radi by sme  organizovali stretnutia na školách a mládežníckych turnajoch mladej generácie s našimi členmi, ktorí pre slovenský a predtým československý futbal tak veľa urobili,“ pripomína Medveď.

Ďalšiu iniciatívu, stretávanie sa členov pri ligových či reprezentačných zápasoch, realizoval klub v októbri pred medzištátnym duelom Slovensko – Česko. Góloví bombardéri sa zišli v Mufuza pube v Rusovciach a stretnutie malo aj „cezhraničný dosah,“ keďže z Prahy docestovali členovia slovenského (ale aj federálneho klubu) KLK Peter Herda a Tibor Mičinec. Ten, ako čerstvý oslávenec, obdržal pozornosti k práve dožitému jubileu 60. narodenín. Spomínali a tešili sa všetci, Jozef Levický, Jozef Kožlej, Róbert Semeník či Ľubomír Luhový (všetci spolu aj s českými hosťami na titulnej fotografii).

Veľký ohlas vyvolala iná akcia KLK V Rajci. Známi futbalisti, mnohí internacionáli, si overili, ako im to stále ide s triafaním – aj keď v tomto prípade nie do brán, ale jám. Martin Obšitník, Andrej Porázik, Ladislav Pecko, Jozef Valachovič, Vladimír Labant, Miroslav Barčík, Martin Ďurica, Peter Holec, Tomáš Medveď, Jozef Kožlej, členovia Mufuzy Marek Hollý a Ľubomír Orabinec si zahrali footgolf, pobavili seba aj okolie. Akcia mala charitatívny podtón s účasťou partnerov klubu, spoločnosti Teamstore a ZFP akademia. Výťažok z podujatia odovzdali organizátori vozičkárovi Dankovi Magdolenovi, ktorý sa stal oficiálne čestným členom KLK. 

Video z tohto podujatia na http://www.tvnoviny.sk/sport/1938133_futbalovi-kanonieri-nestrielali-na-branu-ale-do-dier?

Súčasné vedenie KLK spustilo aj fungovanie súbežných spolkov, ktoré sú jeho súčasťou: Klub lugových kanonierok, Klub ligových brankárov, Klub šampiónov.  Samozrejmou ambíciou je informovať širokú verejnosť o existencii a činnosti všetkých súčastí KLK.

KLK ČLENOVIA.pdf
Značky
Klub
Klub ligových kanonierov
Osoba
Tomáš Medveď
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.