SFZ – Nový projekt: Bývalí reprezentanti v pozíciách tímových manažérov

Posledná aktualizácia 05.2.2020 16:49
Nový tímový manažér repre U19 Martin Jakubko.
autor: Vladimír Dančík, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Technický úsek SFZ spustil nový projekt, do ktorého bude zapájať bývalých reprezentantov. Tí by mali byť v realizačnom tíme v pozícii tímového manažéra. Premiérovo tak s reprezentáciou do 17 rokov na prípravný kemp do Turecka odletel Jozef Valachovič a s národným tímom do 19 rokov na Cyprus zase Martin Jakubko. Pre futbalsfz.sk priblížil zámer projektu generálny sekretár SFZ Peter Palenčík.

„Pre skvalitnenie práce mládežníckych reprezentácií sme sa na základe podnetu technického riaditeľa SFZ Štefana Tarkoviča rozhodli vytvoriť pozíciu tímového manažéra, ktorú chceme obsadzovať bývalými reprezentantmi s potrebnými skúsenosťami a bohatou hráčskou kariérou. Veríme, že budú prínosom pre realizačné tímy nielen z pohľadu komunikácie s hráčmi, ale aj smerom k trénerovi pri ich vzájomnej spolupráci v príprave hráčov na konkrétny zápas, ale hlavne pri ich individuálnom rozvoji. Chceme jednoducho dať možnosť talentovaným hráčom byť blízko pri ich „vzoroch“, “ začal vysvetľovať Peter Palenčík.

Hoci to vyznieva ako pozícia ďalšieho asistenta, nie je to tak. „Ide skôr o podporu, ktorá pomôže ešte v lepšej miere efektívne vyhodnocovať procesy či už v tréningu, v samotnom zápase a aj na reprezentačnom zraze ako takom. V neposlednom rade by mali reprezentovať SFZ a Slovensko pri medzinárodnej konfromtácii.“

Prvými tímami, kde už SFZ túto pozíciu obsadil sú chlapčenské reprezentácie do 17 a do 19 rokov. Udeje sa tento proces aj pri ďalších? „Túto pozíciu plánujeme vytvoriť pre všetky mládežnícke kategórie od U15 do U19 nielen pri chlapcoch, ale aj pri dievčatách. Momentálne ju už máme obsadenú pre tímy U17 a U19, ktorá sa pripravujú na druhú fázu kvalifikácie ME vo svojich kategóriách. Pri U17 je to Jozef Valachovič a pri U19 Martin Jakubko. Od leta by sme chceli obsadiť touto pozíciou aj kategóriu U18, ktorá nás bude reprezentovať na ME U19 v roku 2022. Je to pre nás o to dôležitejšie, že toto podujatie budeme organizovať práve my a bude sa teda konať na Slovensku. Tam by sme uvítali Róberta Vitteka, ktorý predbežne prejavil záujem.“

Je tento projekt novinkou, ale už je to bežná vec v iných futbalových zväzoch? „Je to v podstate trend, ktorý je už zabehnutý vo viacerých krajinách a veľmi sa osvedčil najmä pri mladých hráčoch. My sme sa tým inšpirovali a som rád, že aj členovia výkonného výboru k tomu zaujali kladné stanovisko. Máme vytypovanú skupinu bývalých reprezentantov či reprezentantiek, ktorých postupne oslovujeme. Verím, že to bude na osoh nielen nám, keď títo, dnes už bývalí, reprezentanti budú odovzdávať svoje skúsenosti ďalej, ale aj pre nich samotných. Je to cesta ich ďalšej realizácie po ukončení hráčskych kariér,“ dodal Peter Palenčík.

Značky
Autor
Monika Jurigová
SFZ
tímoví manažéri
Osoba
Peter Palenčík
Osoba
Martin Jakubko
Osoba
Jozef Valachovič
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.