SFZ – Stratégia spoločenskej zodpovednosti

Pondelok, 18.3.2024 08:58 | Posledná aktualizácia 18.3.2024 14:44
logi.png

BRATISLAVA (SFZ) – Slovenský futbalový zväz predstavil Stratégiu spoločenskej zodpovednosti, ktorej cieľom je venovať sa mládeži, všeobecnému zdraviu ľudí a udržiavať životné prostredie. O samotnej stratégii sme sa porozprávali s manažérom pre spoločenskú zodpovednosť Martinom Ivankom:

Prečo sa Slovenský futbalový zväz rozhodol implementovať stratégiu spoločenskej zodpovednosti?
„Futbal je najpopulárnejšia hra na svete a má obrovský vplyv na životy ľudí. Slovenský Futbalový Zväz je najväčšie športové združenie na Slovensku a uvedomujeme si, že s vplyvom prichádza aj zodpovednosť. Práve preto sme vypracovali dokument, v ktorom jasne identifikujeme oblasti, na ktoré sa v rámci spoločenskej zodpovednosti chceme zamerať.“

V rámci stratégie je identifikovaných 5 kľúčových oblastí. Ktoré to sú a ako ste ich vyberali?
„Sú to - ochrana detí a mladistvých, zdravý futbal pre všetkých, obehové hospodárstvo, udržateľnosť futbalovej infraštruktúry a rozvoj dobrovoľníctva.

Výber oblastí bol niekoľkomesačný proces. Na začiatku sme zbierali a analyzovali dáta a na ich základe sme identifikovali oblasti, ktoré sú pre rozvoj futbalu a spoločenskú zodpovednosť Slovenského Futbalového zväzu kľúčové.“

Spomínali ste ochranu detí a mládeže. Je rozvoj týchto aktivít pre budúcnosť futbalu na Slovensku najdôležitejším aspektom stratégie?
„Rozhodne jednou z najdôležitejších. Futbal organizovane hráva viac ako 50 000 detí a je našou povinnosťou ich chrániť, vytvárať im zdravé prostredie a pomáhať im v ich rozvoji.“

Ako to dosiahnuť? 
„Určite napríklad vzdelávaním trénerov, pracovníkov klubov v oblasti ochrany detí. Je dôležité zabezpečiť, aby sa deti mali na koho v prípade potreby obrátiť. Dôležité je aj počúvať, zisťovať čo deti trápi, aby sme mohli ich problémy efektívne riešiť.“

Slovenský futbalový zväz sa však chce venovať nie len mladším, ale aj starším ročníkom... 
„Presne tak. Pravidelný pohyb aj vo vyššom veku prináša obrovské zdravotné benefity, napríklad v podobe prevencie rôznych ochorení. Celosvetovo sa osvedčil koncept „walking football“, o ktorom dúfam, že budeme v blízkej budúcnosti počuť viac. Je to skvelá alternatíva klasického futbalu, ktorú si vie zahrať ktokoľvek a prináša pravidelný pohyb.“

Jednou z kľúčových oblastí stratégie spoločenskej zodpovednosti je aj starostlivosť o životné prostredie. Je dôležitou súčasťou všetkých odvetví, šport nevynímajúc. Ako sa dá praktizovať vo futbale? 
„Túto oblasť by som rozdelil na dve roviny. Prvou sú podujatia – futbal je do veľkej miery o organizácii zápasov a týždenne sa ich u nás odohrajú stovky až tisícky. Pri samotnej organizácii vieme a musíme brať ohľad na životné prostredie a chceme prijať opatrenia, aby náš negatívny vplyv naň bol čo najmenší. Druhou oblasťou je celkovo športová infraštruktúra. Pri jej výstavbe, či rekonštrukcii, treba brať ohľad na jednotlivé aspekty udržateľnosti a zaistiť, aby bol dopad na životné prostredie čo najmenší.“

No a hovorili ste aj o dobrovoľníctve. Prečo je pre futbal také dôležité? 
„Futbal je vo všeobecnosti vo veľkej väčšine zastrešovaný dobrovoľníkmi. Neplatenými ľuďmi, ktorí všetko čo pre futbal robia, robia len z lásky k športu a bezodplatne. Bez nich by futbal neexistoval a práve preto je z nášho pohľadu také dôležité venovať sa im, vzdelávať ich a ponúkať im nejakú protihodnotu. Naším cieľom je vytvoriť funkčný manažment, ktorý prinesie benefity nie len pre dobrovoľníkov, ale aj pre futbal na Slovensku.“


FSR-strategia-A4-202309_vOK OFFICE.pdf

Značky