angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

SLOVENSKO: Ďalšie defibrilátory pre naše futbalové štadióny

14. Marec 2018

BRATISLAVA (SFZ/pš, pf) - V rámci prebiehajúceho bezpečnostného projektu Slovenský futbalový zväz v spolupráci so spoločnosťou Falck rozšíril sieť automatických externých defibrilátorov na piatich druholigových štadiónoch.

Oddelenie bezpečnosti, ochrany a služieb pokračuje v úspešnej iniciatíve vychádzať čo najviac v ústrety fanúšikom. “Zážitok z futbalového zápasu pre ľudí je našou prioritou, musíme sa viac priblížiť k fanúšikom a znova ich prilákať na štadióny. Prioritou je robiť futbal pre čo najviac ľudí,“ vyjadril sa koordinátor SFZ pre styk s fanúšikmi Marek Majerčák v utorok počas výnimočnej akcie. Nové defibrilátory, určené pre laické aj odborné poskytovanie prvej pomoci, si prevzali zástupcovia druholigových klubov Lokomotíva Košice a Komárno v priestoroch bratislavského sídla spoločnosti Falck. Zvyšné tri sú určené pre Nové Mesto nad Váhom, Spišskú Novú Ves a Trebišov

“Projekt zvyšovania bezpečnosti a komfortu na futbalových štadiónoch sme spustili už minulý rok, keďže v kluboch dvoch najvyšších súťaží chceme výrazne skvalitniť prostredie pre hráčov, divákov a všetkých aktérov zápasov,“ opísal základnú víziu bezpečnostný manažér SFZ Peter France, ktorý v decembri 2017 na pôde UEFA absolvoval štvordňový seminár s týmto tematickým obsahom. “V minulom roku sme zabezpečili defibrilátory s bezpečnostnými skrinkami pre sedem klubov Fortuna ligy, vystrojili 21 klubov 1440 usporiadateľskými vestami a organizátorom zápasov v Trnave a Žiline sme poskytli zimné kabáty. Tento počet sme navýšili minulý týždeň o ďalších 320 kusov kabátov pre ďalšie kluby a ešte sa chystáme rozposlať 375 pre viest usporiadateľov,“ povedal France počas odovzdávania ďalších defibrilátorov spolu so zaškolením kompetentných, ako ich používať.

Galéria

Defibrilátory budú umiestené v priestore štadiónov a k dispozícii kedykoľvek. “Záchrana života je pre nás priorita,“ vysvetlil MUDr. Pavel Malovič, gestor projektu defibrilátorov.

Spolupráca so spoločnosťou Falck je obojstranne veľmi úspešná a funguje nielen počas futbalových stretnutí, ale aj počas školení bezpečnostných manažérov a usporiadateľov. “Zo zákona má usporiadateľ svoj štatút a príslušnú právomoc. Ďalej posúvame informácie zo školení na pôde UEFA a teraz zabezpečujeme potrebný výstroj a vybavenie takzvaných stewardov, aby boli slušne ustrojení a hlavne viditeľní pre divákov v prípade potreby poskytnutia pomoci. Postupne chceme vybudovať rovnakú kvalitu bezpečnosti a komfortu pre ľudí na všetkých štadiónoch vo dvoch najvyšších súťažiach, aj keď to je cesta na dlhú trať a časovo i finančne veľmi náročná,” vyjadril sa France.

„Automatický externý defibrilátor slúži na zrušenie chorobného rytmu srdca. Samotné slovo defibrilácia znamená zrušenie fibrilácie. Tieto defibrilátory môže obsluhovať aj laik,“ uvádza záchranár Falcku Peter Lakomý.

“Oceňujeme kroky zo strany SFZ, defibrilátor je dnes už nevyhnutnosťou, vďaka nemu vieme garantovať bezpečnosť a ochranu života nielen počas zápasov. Vesty a kabáty pre usporiadteľov zvyšujú komfort, ale aj rešpekt u ľudí, návštevníkov štadióna, čo im umožňuje v prípade potreby lepšie a včas reagovať,“ povedal bezpečnostný manažér FK Komárno Jozef Matlák, ku ktorému sa pridal Pavel Turan, bezpečnostný manažér Lokomotíva Košice: “Postupne sme preškolili usporiadateľskú službu, vystrojili jej členov vestami a kabátmi. Defibrilátor je pre nás veľmi potrebný, keďže sa u nás denno-denne trénuje a nutnosť ho použiť sa môže vyskytnúť kedykoľvek.“