SLOVENSKÝ POHÁR – Pred 20 rokmi triumf Slovana, na finále spomína Miroslav König

nedeľa, 28.04.2019
|
Posledná aktualizácia 29.4.2019 09:04

BRATISLAVA (SFZ) – V seriáli jubilejných ročníkov Slovenského pohára pokračujeme spomienkou na finále 30. ročníka v sezóne 1998/99. Aj v tejto edícii kraľoval rekordér v počte víťazstiev v najvyššej domácej pohárovej súťaži – bratislavský Slovan. Pred 20 rokmi bol pilierom víťazného tímu druhý z trojice ambasádorov blížiaceho sa finále Miroslav König.

Desaťtisícová kulisa sprevádzala symbolicky desiaty triumf belasých v Slovenskom pohári. Dejiskom bol štadión v Žiari nad Hronom, finálovým súperom tím Dukly Bannskej Bystrice. Zaujímavé obsadenie ponúkol pohľad na trénerské lavičky. Na jednej strane Stanislav Griga, na druhej Stanislav Jarábek.  

Začiatok zápasu ponúkol boj v strede poľa, mužstvá si vyložené šance nevytvárali. „Súper mal kvalitu. Keď sa pozriete na vtedajší káder Dukly, nájdete tam mená ako Juračka, Karásek, Praženica, Faktor, či Štefan Rusnák. Finále treba hrať takticky, prvý gól je dôležitý. Aj preto sme hru hneď neotvorili. Pomohol nám úvodný gól, po ňom sa nám hralo už o poznanie ľahšie,“ spomína po 20 rokoch vtedajší brankár bratislavského Slovana Miroslav König. Vo finále sa mu podarilo udržať čisté konto. „Zápas skončil rozdielom triedy, ale nebolo to tak jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Ujali sme sa vedenia pred prestávkou po góle Mira Krissa, neskôr pridal dva góly Ľubo Meszároš.“

Slovanisti víťazstvom v pohárovom finále potvrdili dominanciu na domácej scéne. „Sezóna to bola úspešná. K triumfu v Slovenskom pohári sme pridali aj majstrovský titul a bol z toho double. Tvorili sme veľmi dobrú partiu na ihrisku aj mimo neho, mojim parťákom bol Robo Tomaschek, s ktorým som väčšinou býval aj na izbe počas zájazdov. V nasledujúcej sezóne sme sa kvalifikovali do Ligy majstrov, žiaľ, v predkole sme neuspeli v súboji s cyperskou Famagustou,“ hovorí po 20 rokoch Miroslav König. Dodajme, že tím Dukly Banská Bystrica sa ako finalista Slovenského pohára kvalifikoval do pohára UEFA a v 1. kole zaknihoval dva historické duely proti slávnemu Ajaxu Amsterdam (1:3, 1:6).

V sezóne 1998/99 vstúpilo do Slovenského pohára (vtedajší Pohár Zlatého Bažanta) spolu 38 mužstiev. Šestnásť tímov z 1. ligy doplnilo osemnásť druholigistov a štyri treťoligové kluby. Slovan Bratislava na ceste do finále postupne vyradil v 1. kole PFK Piešťany (vonlu 5:1), v 2. kole HFC Humenné (doma 3:0), vo štvrťfinále Tauris Rimavskú Sobotu (doma 1:0) a v dvojkolovom semifinále trnavský Spartak (1:1, 2:1). Dukla Banská Bystrica zvíťazila v 1. kole na ihrisku Tatrana Liptovský Mikuláš (1:0), v 2. kole zdolala doma FC Nitra (5:1), vo štvrťfinále opäť doma zvíťazila nad MFK Ružomberok (1:0) a v semifinálovom dvojzápase so ZŤS Dubnica postúpila vďaka pravidlu o vyššom počte strelených gólov po výsledkoch 2:3 vonku a 2:1 doma.  

Zaujímavosťou bolo, že do listiny strelcov sa v tomto pohárovom ročníku zapísal aj brankár. V zápase 2. kola medzi Spartakom Trnava a Baníkom Prievidza (4:0) strelil jeden z gólov z penalty gólman Kamil Susko. Spolu ponúkol ročník 1989/99 44 zápasov, najvyššia návšteva zavítala do Trnavy na semifinále Spartak - Slovan, 7549 divákov.

Bratislavský Slovan získal pred 20 rokmi desiaty triumf v Slovenskom pohári, dnes ich má na konte celkovo 15. Ďalší v tohtoročnej edícii nepridá. "Chcel by som pozvať všetkých fanúšikov futbalu na prvomájové finále Slovnaft Cupu do Nitry. Máme tu finále 50. ročníka, v ktorom proti sebe nastúpia tímy MŠK Žilina a Spartaka Trnava. Hrá sa na tomto štadióne, máme sa na čo tešiť,“ povedal priamo na hracej ploche dejiska jubilejného 50. ročníka rodák z Nitry a víťaz pohára spred 20 rokov Miroslav König. 

SLOVAN BRATISLAVA – DUKLA BANSKÁ BYSTRICA   3:0 (1:0)
8. mája 1999 - finále 30. ročníka Slovenského pohára v Žiari nad Hronom

Góly: 43. Kriss, 63., 73. Meszároš  

SLOVAN BRATISLAVA: König - Pecko, M. Timko, S. Varga, Soboňa - Meszároš, N. Hrnčár, Tomaschek, Fabuľa - Borisenko (37. Kriss), Majoroš. Tréner: Stanislav Griga.  
DUKLA BANSKÁ BYSTRICA: Juračka (69. S. Seman) - Marián Strelec, Karásek, Kentoš, Praženica - Bažík, Libič, Helbich (80. Jelenčík), Boháčik - Faktor - Š. Rusnák. Tréner: Stanislav Jarábek.

Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Miroslav König
Súťaž
SlovenskýPohár
Klub
Slovan Bratislava
Klub
Dukla Banská Bystrica
keywords
finále
keywords
Žiar nad Hronom
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.