angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

SLOVNAFT CUP - Slovan prvenstvo obhájil, česť Ružomberčanom

02. Máj 2018

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Návrat k finálovému zápasu 49. ročníka Slovnaft Cupu 2017/18

Galéria

Finále Slovenského pohára je každoročne futbalovým sviatkom a napriek neprehliadnuteľnej škvrne v podobe správanie sa časti fanúšikovského tábora bratislavského Slovana a následnému rozhodnutiu hlavného arbitra Hrčku, ktorý v 72. minúte nechal sektor hostí vyprázdniť, ním bolo aj to včerajšie na štadióne Antona Malatinského v Trnave. Pohárové finále nemá favorita. Napriek tomu otázka znela – do akej miery sa podarí Liptákom vyrušiť belasých na ceste za obhajobou a ak sa naskytne šanca, či ju Ružomberčania dokážu pretaviť v zisk trofeje.

Na ihrisku vyslal prvý nebezpečný signál v úvode Čavrič a jeho strela len tesne minula pravú žrď ružomberskej bránky. Čo nevyšlo belasým v úvode, to napravili v 25. minúte, kedy sa na center Mohu zavesil do vzduchu Andraž Šporar a poslal Slovan do vedenia. Slovinský útočník začína napĺňať očakávania a po dôležitom semifinálom góle do siete Trnavy sa strelecky presadil aj vo finále. Zhodou okolností, mieril opäť do tej istej bránky pod severnou tribúnou.

Ružomberčania do polčasovej prestávky nevymysleli nič a do kabín odchádzali s hrateľnou jednogólovou stratou. Ak v kabíne šili taktiku ako zaskočiť súpera a skóre vyrovnať, plány im dokonale pokazil po štandardke Bulhar Vasil Božikov. V 48. minúte opäť ružomberská defenzíva prehrala dôležitý hlavičkový súboj v šestnástke a pykala za to druhým gólom. „Ruža“ to nevzdala a o desať minút neskôr predviedla peknú kombináciu s gólovou koncovkou Gala-Andrezlyho do odkrytej polovice Šullovej brány. Zápas dostal nový náboj, ale len na tri minúty, kedy ukázal svoju futbalovú tvár Čavrič. Neulakomil sa, po prieniku si počkal a ponúkol ako na podnose spätnou prihrávkou rozhodujúci gól Holmanovi. 

Potiaľto sa písal futbalový film, ktorý na niekoľko minút prerušil rozhodca Hrčka pre správanie sa fanúšikov v sektore Slovana. V poslednej dvadsaťminútovke odmietol zdramatizovanie duelu zmarenou šancou Gešnábel a tak sa zo zisku trofeje tešili, ôsmykrát v ére samostatnosti, hráči ŠK Slovan Bratislava. 

„Zápas mal emotívny náboj, my sme kontrolovali jeho priebeh, škoda prerušenia, to by sa nemalo stávať. Tretí gól nám priniesol pokoj na kopačky,“ komentoval dianie na ihrisku kouč belasých Martin Ševela. Kým pre tohto muža to bol tretí triumf v pozícii trénera v Slovnaft cupe, semifinálový hrdina, brankár Michal Šulla, sa tešil z prvenstva premiérovo: „Raz som si už finále zachytal, ale uspieť sa mi podarilo až teraz so Slovanom.“

Zdanlivo v tieni víťazov zostali futbalisti a fanúšikovia z Ružomberka. Pricestovalo ich podľa trénera Norberta Hrnčára viac ako tisícdvesto a ukázali pravú futbalovú tvár. Aj počas nepriaznivého stavu povzbudzovali svojich a hrdo ich vytlieskali aj po záverečnom hvizde arbitra Hrčku. Na ihrisku sa možno viac čakalo od kreatívnych schopností Erika Daniela, možno chýbala presnejšia muška Gešnábelovi, no Ružomberčania odchádzali z Trnavy so vztýčenou hlavou a mierou vrchovatou prispeli po športovej i fanúšikovskej stránke zápasu hodného finále Slovnaft Cupu. „Sme sklamaní z prehry, nebol to náš deň. Slovan dal tri góly, my sme nedokázali na ne gólovo odpovedať,“ komentoval prehru Liptákov strelec ich jediného gólu Peter Gal-Andrezly. Kouč Norbert Hrnčár ocenil súpera i fanúšikov svojho tímu. „Slovan zúročil skúsenosti, nezostáva mi nič iné len súperovi triumfu zablahoželať. Zároveň sa chcem poďakovať fantastickým rožomberským fanúšikom. Prišli v hojnom počte a hlasivkami nás povzbudzovali až do samého konca.“

Suma sumárum – Slovan obhájil prvenstvo a vybojoval trofej do klubovej vitríny, Ružomberok potvrdil úspešnú sezónu na európskej a ligovej scéne viac ako dôstojným výkonom a vystupovaním v pohárovom finále.