SR 19 – Amid Khan Agha je pre nás zaujímavý hráč

Posledná aktualizácia 22.1.2020 08:04
Amid Khan Agha v slovenskom reprezentačnom drese, v dolnom rade úplne vpravo s číslom 10.
autor: MICHAL VENGLOŠ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Premiérovo sa v nominácii na akciu reprezentačnej devätnástky objavilo meno Amid Khan Agha (nar. 6. júna 2001 v Bad Homburgu von der Höhe). Nepochybne zaujal.

Keď tréner Albert Rusnák st. zostavoval zoznam pre januárový prípravný kemp svojho výberu, ktorého súčasťou bol aj zápas s áčkom Třinca, povolal i hráčov spoza hraníc. A hoci Bašistu z Norimbergu napokon musel oželieť, nemecká juniorská súťaž svoje zastúpenie napokon vo výbere predsa len mala: do Hoffenheimu šla premiérovo pozvánka pre Amida Khana Aghu.
Syn slovenskej matky a afgánskeho otca má futbalový talent. Napokon hrával nielen za FSV Frankfurt či TSG Hoffenheim, ale aj za výbery, najprv Hessenska (do 15 rokov), potom Nemecka (v reprezentačnej šestnástke aj sedemnástke má celkom 18 štartov).  “Dostali sme informáciu od hráčovho agenta, že keďže jeho mama je Slovenka, mohol by hrať hrať za slovenský národný tím,“ vysvetlil technický riaditeľ SFZ Štefan Tarkovič, ktorý odštartoval proces ďalších krokov.
Zdrojom futbalových informácií bol jednak Marek Mintál, majúci s nemeckým mládežníckym futbalom bohaté skúsenosti, a potom aj viaceré záznamy zo zápasov Hoffenheimu a nemeckého národného tímu do 17 rokov. “Amid si v tejto kategórii pripísal 13 štartov, kým sa vážnejšie nezranil,“ objasnil Tarkovič.

Amid Khan v drese nemeckej mládežníckej reprezentácie.
autor: ARCHÍV AMIDA KHANA, zdroj: SFZ

Zozbierané poznatky vyhodnotili spolu s Albertom Rusnákom, naším trénerom reprezentácie do 19 rokov. “To, čo sme videli, bolo fajn, ale chcelo to viac. Osobnú skúsenosť, chlapcovo predstavenie sa priamo v akcii,“ povedal kouč. Preto tá nominácia, preto hráčova plná minutáž v zápase s Třincom.
Administratívne bolo treba urobiť ešte ďalšie kroky. Amid si cez náš konzulát v Mníchove overil slovenské štátne občianstvo, následne s platným rozhodnutím a rodným listom zažiadal o slovenský pas, ktorého právoplatným držiteľom dnes už je. “Šlo to rýchlo, aj vďaka konzulovi Ľubomírovi Rybárovi v Mníchove,“ poďakoval ešte raz technický riaditeľ SFZ do Mníchova.
Potom to už bolo len a len o futbale a mladom futbalistovi. “Je to pre nás zaujímavý hráč,“ potvrdil Rusnák st. „Vynikajúco narába s loptou, má výbornú „skrytú“ prihrávku. Loptu prakticky nestratí, snaží sa a a dokáže vyjsť aj z ťažkých situácií,“ vymenúval chlapcove prednosti tréner. Iste, videl aj rezervy, ale teraz šlo o pohľad na to, či môže byť Amid prínosom pre našu reprezentáciu. Prvý osobný kontakt ukázal, že môže.
Pritom sa musel vyrovnať s novým prostredím a neznámymi ľuďmi okolo seba, vrátane spoluhráčov. Jeho materčinou je nemčina, rozpráva dobre aj po anglicky, s komunikáciou so slovenskými mladíkmi problém nebol, jedným z týchto jazykov vládnu aj oni. “Na februárový zraz ho asi Hoffenheim nepustí, čo bude v marci v druhej fáze kvalifikácie ME je ešte priskoro plánovať. Ale ak sa pýtate priamo, odpoviem: áno, viem si predstaviť, že by v kádri na Elite Round Amid Khan miesto mal,“ vyjadril sa tréner reprezentačnej devätnástky.


autor: ARCHÍV AMIDA KHANA, zdroj: SFZ

7 OTÁZOK PRE AMIDA

Po kom máte futbalový talent? Kto vás priviedol k futbalu?
“Futbalu som sa učil od otca. Každý deň po práci bol so mnou na ihrisku a venoval są mi.“
Čo vlastne o rodnej krajine vašej matky viete?
“Slovensko je malá krajina s krásnymi mestami a veľmi veľkými horami, kde sa dá dobre lyžovať.“
Napadlo vám niekedy, že by ste mohli reprezentovať Slovensko?
“Nie, nerozmýšľal som nad takou možnosťou, pretože som hral v nemeckom národnom mužstve.“
Do 17 rokov ste hrali vo výberoch Nemecka, čím vás zaujala slovenská reprezentačná cesta?
“Keďže moja mama je Slovenka, vedel som si, že je tu naozaj dobrá možnosť hrať za Slovensko, okúsiť iný futbal. Verím, že mojimi schopnosťami môžem pomôcť svojmu novému tímu.“
Ako sa na vaše slovenské futbalové zásnuby pozerá klub Hoffenheim?
“Klub ma vo všetkom podporuje a ľudia v ňom sa tešia so mnou.“
Oťukli ste si slovenský futbal, viete, kto bol u nás majstrom? Poznáte slovenských  futbalistov?
“Slovenský futbal je viac zameraný na fyzickú výdrž, v nemeckom je to veľa o technickej  zručnosti. Viem, že Slovan Bratislava dominuje v slovenskej lige a že hral dobre aj v európskom pohári. Z hráčov poznám Hamšíka, Škriniara a Dudu, ktorý hral v bundeslige za Herthu.“
Máte za sebou prvú osobnú skúsenosť s národným tímom, s reprezentačnou devätnástkou ste absolvovali januárový tréningový kemp, ako ste sa na ňom cítili?
“Mužstvo aj tréner ma prijali veľmi dobre, napriek tomu, ze nehovorím po slovensky. Fakt, že asistent trénera hovorí dobre po nemecky, mi veľmi pomohlo. Budem sa snažiť mužstvu pomôcť najviac, ako sa dá. Slovenská cesta je pre mňa veľká výzva, na ktorú sa veľmi teším. Celkovo, prvé dojmy z úvodných kontaktov so slovenským futbalovým prostredím, sú veľmi dobré.“

AMIDOV KRÁTKY DOTAZNÍK

Obľúbený post: V strede poľa hrám na každom poste, ale najlepšie sa cítim na pozícii desiatky
Obľúbený hráč: Lionel Messi a Mohamed Salah
Obľúbený tréner: Pep Guardiola
Obľúbený klub: FC Barcelona, FC Liverpool
Futbalové želanie/túžba: Zostať zdravý a urobiť moju rodinu pyšnou na mňa, že čoskoro budem hrať za slovenskú reprezentáciu, verím, že časom aj za áčko! 

Značky
Osoba
Amid Khan Agha
Osoba
Albert Rusnák st.
Reprezentácia
U19
Mohlo by vás zaujímať

SR 19 – UEFA pre pandémiu zrušila Elite Round i ME v Severnom Írsku

21.10.2020 11:30

SR 19 - Nominácia na tréningový kemp v Dunajskej Strede

29.9.2020 14:08

SR 19 – Tréner Albert Rusnák st.: Na Elite Rounde chceme uspieť so silným tímom

23.9.2020 08:51

SR 19 – Suslov o vystriedaní Robbena a góle proti PSV: Bola to paráda

18.9.2020 09:28

SR 19 – Nominácia na kontrolný zraz v Dunajskej Strede

26.8.2020 15:57

SR 19 - Nominácia na kontrolný zraz a zápas v Česku

26.8.2020 15:46

SR 18 a SR 19 - Nominácia na kontrolný zraz v Poprade

24.7.2020 11:44

SFZ – MLÁDEŽNÍCKE KONTROLNÉ ZRAZY: SPOKOJNOSŤ TRVÁ U TRÉNEROV AJ HRÁČOV

10.7.2020 08:31

SFZ – Mládežnícke kontrolné zrazy, tréner Macek: Chlapci prišli s pozitívnou energiou

03.7.2020 12:22

SR 18 A SR 19 - NOMINÁCIA NA KONTROLNÝ ZRAZ V SENCI

02.7.2020 14:08

SR 18 A SR 19 - NOMINÁCIA NA KONTROLNÝ ZRAZ V POPRADE

23.6.2020 13:11

SR 18 a SR 19 - Nominácia na kontrolný zraz v Senci

09.6.2020 14:32

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.