SR 21 – Sokolíci nelietali, ale napokon vyhrali

Štvrtok, 8.10.2020 16:35 | Posledná aktualizácia 9.10.2020 11:01

autor: MARTIN HRNČÍR, zdroj: SFZ

NITRA (SFZ) – S jednoznačným cieľom vylepšiť tohtoročnú bilanciu – tri zápasy, tri prehry – ako aj pozíciu v kvalifikačnej skupine nastúpili sokolíci proti Azerbajdžanu. Súperovi mali navyše čo vracať, pred vyše rokom prehrali v Baku 1:2.

V súperovej zostave si tento zápas pamätali štyria hráči a tréner, v našej rovnako štyria, ale na lavičke sme mali teraz iné meno. Jaroslav Kentoš poslal od 1. minúty na ihrisko aj debutujúceho Gona, naopak chýbal pre trest kapitán Herc.

Futbalová rozprávočka to zo slovenskej strany nebola, hoci úvod sme držali v rukách. Lenže stred poľa nebol tmelom našej hry, aj keď hráči, ktorých doň tréner zaradil, majú veľmi solídne meno v našej futbalovej rodine. Mohli sa prejaviť už v 3. min, ale na Fabišov gólový center pred bránu nedočiahli Strelec ani Chobot, o chvíľku ponaháňal Tupta Ibrahimova a zobral mu loptu, keď súperov brankár „výletoval“ kdesi 30 metrov od svojich žrdí, lenže loptu sme do siete nedostali.

Hostia z ničoho nič pohrozili, po štvrťhodine zakončil Bajramov jednoduchý útok tvrdou strelou, o desať minút ho napodobnil Oksuz, ale Šipošove rukavice sa nepretrhli. Sokolíci žiaden tlak nevyvinuli, v strede poľa sa nerodili kreatívne myšlienky, výnimkou bola 18. min, v ktorej sa uvoľnil Chobot a jeho nebezečný center si Manafov takmer napálil do siete. Kopali sme sedem rohov (súper 1), ale Ibrahimova sme vystrašili vlastne len raz. Gólovú hlavičku Strelca po polhodine hry aj so šťastím brankár kryl. Do prestávky nám nehrala dopredu pravá strana, nepomohla ani výmena krídel, celkovo bol prejav sokolíkov pribrzdený. Čakali sme viac.

Aj po prestávke sme sa dlho nevedeli naštartovať aktívnejšie motory, sokolíci nešli do razantných súbojov, netrúfali si – až na výnimky – na duel jedného proti jednému. Priebeh zápasu bol naďalej vyrovnaný, z našej strany neprišla žiadaná aktivita a tak pred uplynutím hodiny poslal Kentoš na trávnik ďalšieho debutanta, Tomáša Suslova. Práve ten naservíroval po kolmom vniknutí na tácke zakončenie Tuptovi, ktorý šikovne usmernil loptu do siete a strelil svoj štvrtý kvalifikačný gól. Mohli sa nám otvoriť sa nám stavidlá, Suslovov pohyb totiž uvoľňoval priestor pre Strelca, ktorý v ňom mohol nechať viac vyniknúť svoj talent. Lenže sčista-jasna naša obrana neustrážila štandardku, po dlhom nákope na vzdialenejšej žrdi ostal voľný Mert Celik a zblízka zasunul – 1:1. Viedli sme len päť minút...

So Suslovom predsa prišlo potrebné sebavedomie, jeho ďalší prienik a vyhraný súboj s obrancom priniesol prihrávku, po ktorej gólovo pálil Ďuriš, ale Ibrahimov šancu zmaril. Spoluhráči sa však stále do vyšších obrátok nedostávali, preto tréner na záverečnú štvrťhodinu poslal dve čerstvé sily. Striedajúci hráči ovplyvnili pozitívne hru, celkovo však sokolíci nelietal. Kadák ešte svoju čistú šancu proti Ibrahimovovi nepremenil, hosťujúci brankár vyboxoval potom aj pokus Suslova a napokon sme zápas zlomili. Po 13. rohovom kope predĺžil Šulek, loptu vrátil do ohňa Mesík a kapitán Azerbajdžanu Hajili si ju nešťastne vrazil do brány. V zápise UEFA je však napokon uvedený ako autor gólu Mesík.

SLOVENSKO 21 – AZERBAJDŽAN 21 2:1 (0:0)
61. Tupta, 90+. Mesík - 66. Mert Celik.
ŽK: Fabiš, Kaplan, Hajili, Buludov, Abduliazade, Kökcu, Obradovič, Mert Celik.
VYLÚČENÝ: Obradovič (90+.).
ROZHODOVALI: Horne Hagenes – Dale, Bashevkin (všetci Nórsko) – bez divákov.
SLOVENSKO 21: Šípoš – Fabiš, Šulek, Mesík, Sluka – Strelec (87. Kadák), Pokorný (76. Bernát), Gono – D. Ďuriš, Tupta (76. Almási), Chobot (59. Suslov). Tréner: Jaroslav Kentoš.
AZERBAJDŽAN 21: Ibrahimov – Buludov, Kaplan, Mert Celik, Manafov – Abduliazade (81. Valizada), Kökcü (90+. Ahmadov), Hajili, Ekincier (81. Muradov)– Oksuz (69. Yildirim), Bajramov (69. Jafagulijev). Tréner: Milan Obradovič.

JAROSLAV KENTOŠ (tréner Slovenska 21) do mikrofónu RTVS: “Teší ma víťazstvo, nerodilo sa ľahko. Veľmi pozitívne musím hodnotiť striedajúcich hráčov, zmenili priebeh stretnutia. Náš výkon bol v určitých fázach solídny, ale boli tam aj hluché miesta. Suslov vniesol z pozície hráča z lavičky to potrebné, rovnako tak ďalší, hovorili sme si o tom, ako môžu striedajúci zmeniť dianie na ihrisku. Čaká nás Francúzsko, to bude iný súper a iný zápas.“