SR A – Tréner Kozák čakal víťazstvo nad dánskymi bojovníkmi a ocenil fanúšikov na štadióne

Streda, 5.9.2018 20:30 | Posledná aktualizácia 6.9.2018 06:22

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Do reprezentačnej sezóny 2018/19 sme vstúpili víťazne – podľa predpokladov.

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Do reprezentačnej sezóny 2018/19 sme vstúpili víťazne – podľa očakávania.

Zápas dostal vzhľadom na známe okolnosti v dánskom futbale iný náboj, ako sa očakávalo pri dohodnutí tohto súboja zo strán oboch zúčastnených zväzov, ale pre nás bol kľúčový prístup slovenských reprezentantov, bez ohľadu na to, kto stál 90 minút proti nim. Aj keď prvýkrát sa stalo, že sokol Samo, talizman slovenského tímu, nedoletel pred úvodným hvizdom na stanovené miesto...

Symbolická minúta ticha patrila trnavským rodákom Jurajovi Halenárovi a Vojtechovi Varadinovi, ktorí opustili tento svet v minulých mesiacoch.

Prvú desaťminútovku sme súpera nepustili dvadsať metrov za poliacu čiaru, ale ani sme neohrozili Haagha, hoci sa črtala šanca z priameho kopu (4. min Hamšík do múra). Hneď v 11. min sa však presadil hlavou po Kuckovkom centri Nemec– 1:0.

Hra chutila Weissovi a najmä Kuckovi, legionár z Kataru si vylepšoval v 18. min už aj tak dobrú streleckú príležitosť obhadzovaním ďalšieho obrancu na hranici šestnástky a to mu nevyšlo, jeho ešte svetlejšie okamihy ale prišli neskôr.

Trnavské publikum osvedčilo športového ducha, zatlieskalo pri ojedinelom výpade hostí a suverénnom sklze Škrtela a ešte viac, keď Dáni zakombinovali a Johansson vystrelil, čo aj nepresne. Potom, v 28. min, Kempel namieril medzi žrde, ale Kozáčik nespal.

Spomínané Weissove okamihy prišli s naplnením prvej polhodiny, pohybovom rozkýval brániacich hostí, dvakrát namieril na bránu, ale Haagh, čo aj s problémami, jeho pokusy zmaril, pri dorážkach nemali spoluhráči mušku či šťastie, ako Kucka v 29. min. Potom našiel Hrošovského parádnym oblúčikom, ale ten si po spracovaní lopty nepotykal s koncovkou. Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo po peknej kombinácii Hamšík – Kucka zakončovateľovi Rusnákovi v pohode a s prehľadom – 2:0. Mohlo byť aj viac do prestávky, Kucka si našiel parketu a namiesto očakávanej bomby zvolil šikovnú „obaľovačku,“ Haagh si dal pozor.

Ten si ale nedali naši na začiatku II. polčasu po strate lopty na polovici hostí, dánske prečíslenie však neviedlo k ničomu vážnemu, naopak, zablyslo sa na druhej strane, ale Hamšík Makovu prihrávku podobral a lopta šla vysoko nad. Hamšík sa blysol tesne pred svojím vystriedaním kolmicou, po ktorej postupoval Weiss sám na Haagha, skúsil mu dať “jasličky,“ ale brankár spojil nohy... Ďalšiu šancu mal po Dudovej strele dorážajúci Ďuriš, ale dánska obrana s vypätím síl odvrátila na roh.

Otázka do poslednej tretiny zápasu znela tak, či treťo- a štvrtoligovým ligistom vydržia sily, aby vzdorovali, v 72. min naraz až štyria Dáni signalizovali, že potrebujú vystriedať... A tak celkom logicky prišlo v 79. min k tretiemu gólu, po prudkom centri Maka zľava si loptu nešťastne zasunul do brány Fogt.
Ešte v nadstavenom čase mohli skóre prikrášliť Mazáň či Mak, ale ostalo pri 3:0.

A ešte jeden moment stojí za povšimnutie – slovenský futbalový fanúšik stojí pri svojom národnom tíme!

Tréner Ján Kozák napriek víťazstvu hodnotil zápas vecne: “Keď nám Dánsko ponúklo priateľský zápas, tešil som sa, lebo si vážim dánsky futbal, futbalistov, napokon na MS v Rusku niečo dosiahli. Prišli hráči, akí prišli.  Bolo neľahké našich hráčov naladiť, ale urobili sme to. Šli sme za víťazstvom, dali sme tri góly...Iste, mal som iné predstavy, ale realita bola takáto. Mám veľa starostí, ale som tu na to, aby som ich vyriešil. Čaká nás Ukrajina a to bude iný zápas, s iným súperom a v inom nasadení, aj z našej strany bude lepšie.“ A potom dodal: “Vážim si tých divákov, ktorí prišli. Na naše mužstvo.“

Súperov „výnimočný“ tréner John Jensen sa vyznal, že to bola “najkrajšia prehra v jeho celej kariére.“ Majster Európy z roku 1992 zrovnal fakt, akým sa vytvoril tím, ktorý viedol, so situáciou, keď v roku 1992 Dánov posťahovali z dovoleniek, lebo ako náhradníci naskočili na šampionát - a ten napokon vyhrali. A na záver si vypýtal slovo na poklonu: “Zhruba v 25. minúte slovenskí fanúšikovia ocenili našich potleskom. Chcem sa im za to poďakovať a hovorím to aj v mene našich hráčov.“

SLOVENSKO – DÁNSKO 3:0 (2:0)