SR A - Parádne víťazstvo v Hapalovej premiére, tréner chváli celé mužstvo

Piatok, 16.11.2018 21:55 | Posledná aktualizácia 3.12.2018 12:11

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Premiéra trénera Pavla Hapala na slovenskej reprezentačnej lavičke vyšla parádne, nad Ukrajinou vyhralo ním vedené mužstvo po dobrom výkone 4:1.

TRNAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Premiéra trénera Pavla Hapala na slovenskej reprezentačnej lavičke vyšla parádne, nad Ukrajinou vyhralo ním vedené mužstvo po dobrom  výkone 4:1.

Ako nový tréner povedal pred zápasom, tak aj bolo: jeho základná zostava niekoho prekvapila (asi väčšinu...), pretože na hrote uprednostnil Zreľáka pred Nemcom a na krídla zaradil Rusnáka s Makom (a nie aj Stocha, ako si mnohí mysleli), do predpokladnaých plánov mu zasiahol zranený členok Lobotku, ktorý sa na súpisku preto nedostal.

Dôležitý bol vstup do stretnutia a ten sokolom vyšiel dokonale, pretože hneď z prvej strely na bránu získali náskok. Hancko si vypýtal faul, Hamšík rozohral nakrátko priamy kop, Rusnák mal pred šesnástkou čas aj priestor a dokonale to využil, Bojko nemal na jeho umiestnený pokus nárok – 1:0. Bežali prvé sekundy 6. minúty... Futbal chutil obom krídlam, taktovku v strede držal Hamšík a úroveň tvrdosti nasadil Kucka. Nie najkoncentrovanejší výber Ukrajiny len s námahou čelil útokom domácich, už v 12. min mal Hamšík na kopačke dorovanie Vittekovho reprezentčaného nástrelu, ale po skvelej dlhej Pekaríkovej prihrávke netrafil bránu. Škoda, zdalo sa potom pár minút, že náš dirigent zaklial Bojkovu bránu, pretože mimo nej šla šikovná Makova „obaľovčaka“ aj Zreľákova hlavička po výbornom náskoku na Hanckov center. Zlomil to až Kucka, krátko pred gólovou strelou tvrdo atakaovaný Burdom (za cenu žltej karty), ktorý si našiel priestor a jemu typickou bombou prepálil brankárove ruky – 2:0. A to ešte neuplynula ani prvá polhodina zápasu. Vynútené striedanie autora druhého gólu pre zranenie poslalo na trávnik Bera, ktorý mohol v závere I. polčasu tzvýšiť po skvelom Zreľákovom priťuknutí, napálil však loptu  z 10 metrov nad. Hostia do prestávky ukázali málo, prvý pokus predviedli v 45. min, medzi žrde trafili až v nadstavenom čase.

Zato do II. polčasu vstúpili rázne – po rýchlej kontre sa predviedol Konopľanka utešeným volejom, Dúbravka nemal nárok zasiahnuť. Bolo 2:1 a Ukrajinci dali jasne najavo, že neprišli do Trnavy na výlet. Lenže sokoli zahnali hrozbu možnej drámy, po efektnej a efektívnej pätičke získal dvojgólový náskok Zreľák, keď akciu už predtým dostal do koncovky strelopu do žrde Mak, a po hodine hry potvrdil  svoju gólovú chuť Mak utešenou strelou spoza šestnástky k ľavej žrdi, pri ktorej bol Bojko len nezúčastneným štatistom – 4:1. Obe finálky šli od Rusnáka, ktorému zápas dokonale sadol. Po dvoch rokoch strelila slovenská reprezentácia súperovi štyri góly, predtým naposledy Litve 11. novembra 2016 v kvalifikácii MS 2018. Pravda, ani potom to Ukrajinci nezabalili, ďalšia desaťminútovka bola kompletne v ich réžii, lenže Stepanenko odmietol ponúknutú práležitosť znížiť, lebo z dobrej pozície netrafil bránu, medzi žrde sa nevošiel ani jedovatý pokus Malinovského, Cygankova vychytal Dúbravka, rovnaký hráč zahodil po skvelej kombinácii hostí možnosť doklepnúť loptu zblízka do siete. Dobrá odpoveď prišla v 83. min, Ďuriš si nabehol do voľného pristoru, dobre zakončil, brániaci ukrajinský obranca vyunul loptu nad, potom poslal loptu do siete, ale z ofsajdovej pozície. V nadstavenom čase sme boli blízko k piatemu gólu, po rýchlom výpade a prečíslení si vracajúci Cygankov napálil brvno vlastnej brány...

Slovenských sokolov odprevadil do šatní zaslúžený ďakovaný potlesk.

Aj po vysokom víťazstve je Slovensko na 3. mieste skupiny v priebežnej tabuľke, posledný a rozhodujúci zápas s Českom odohoráme v pondelok 19. novembra o 20:45 v Prahe v Edene.

SLOVENSKO – UKRAJINA 4:1 (2:0)
6. Rusnák, 26. Kucka, 47. Konopľanka., 52. Zreľák, 61. Mak.
ŽK: Burda, Greguš, Stepanenko, Plastun.
Rozhodovali: Dabanovič – Djukič, Djikanovič (všetci Čierna Hora) - 9764 divákov.
SLOVENSKO: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hancko – Greguš – Rusnák, Kucka (28. Bero), Hamšík, Mak (69. Stoch) – Zreľák (82. Ďuriš). Tréner: Pavel Hapal.
UKRAJINA: Bojko – Karavajev, Burda, Kryvcov (14. Plastun), Matvijenko – Zinčenko, Stepanenko, Malinovskij – Konopľanka (64. Šaparenko)– Cygankov, Borjačuk (63. Kovalenko). Tréner: Andrij Ševčenko.

PAVEL HAPAL (trener Slovenska): “Krásny výsledok v ťažkom zápase s kvalitným súperom. Chválim celé mužstvo za pracovitosť v celom zápase, dať štyri góly Ukrajine, ktorá veľa neinkasuje, je paráda. Darila sa nám prechodová fáza po zisku lopty, hrali sme kolmo, v šestnástke súpera sme mali veľa hráčov, mrzia šrámy a údery, ktoré hráči utržili. Dvadsať minút po prestávke nás Ukrajina držala, strácali sme lopty, ale treba zohľadniť aj kvalitu hráčov súpera. Verím, že Zreľákov nos či Kuckovo narazenie sa do Prahy dajú do poriadku. Hádam som dokázal motivovať všetkých hráčov, nielen jednotlivcov. V Prahe potrebujeme vyhrať a urobíme pre to maximum.“

ANDRIJ ŠEVČENKO (trener Ukrajiny): “Výsledok hovorí sám za seba. Zaskočil nás prvý rýchly gól, vôbec, v I. polčase sme robili priveľa chýb a nehrali sme celkom našu hru. Po prestávke to už bolo iné, pre nás lepšie. Slovensko má silný tím, odohrali sme s ním pre diváka veľmi dobrý zápas. Ďakujem našim ukrajinským fanúšikom, stáli pri mužstve celý čas, bez ohľadu na stav.“