SR A – Víťazný obrat naštartoval Haraslín, Hapal pred Azerbajdžanom vyradil päticu hráčov

Piatok, 7.6.2019 21:15 | Posledná aktualizácia 8.6.2019 12:41

TRNAVA (SFZ) – Po I. polčase prehrávalo Slovensko 0:1 a hra sokolov nevzbudzovala spokojnosť,  lavína po prestávke však zavalila Jordáncov, za 34 minút dosiahli hapalovci päť gólov, jeden krajší ako druhý. Tréner Pavel Hapal po zápase s Jordánskom podľa toho, ako avizoval pri zverejnení nominácie, vyradil z mužstva päť hráčov, hoci pôvodne mal v pláne poslať domov o jedného viac. Do Baku tak nepoletia Dominik Greif, Lukáš Štetina, Martin Chrien, Samuel Mráz a László Bénes.

Avizovaná zostava, teda bez šestice skúsených, ktorí ani nefigurovali na zápasovej súpiske – Hamšík, Kucka, Dúbravka, Rusnák, Lobotka, Vavro - zato s jedným úplným debutantom (Chrien) , začala podľa očakávania. Rozbehla sa, po prvom rýchlostnom stupni prepla na druhý – a zasekla sa.

Herne sme jasne dominovali, kontrolovali loptu, ovládali priestor, ale chýbala kľúčová finálna prekvapivá prihrávka, moment, po ktorom by Amer Shafi inkasoval. Chrien sa zamotal do driblingu v 6. min, Mazáňov strieľaný center brankár vyrazil, Niňaj nedokopol zblízka presnú prihrávku Hrošovského, Šafranko trafil medzi žrde, ale za čiaru lopta neprešla. Bežali minúty a sokoli mali v hre  zaradený stále len druhý rýchlostný stupeň, bez väčšej agresivity, drajvu a kreativity. A kým po ramadáne sa do života vracajúci Jordánci vládali, občas aj zahrozili. Do veľkých medzier v našej obrane skúšali posielať kolmé pasy. Prvú príležitosť Al-Tamari zavraždil veľmi nepresnou strelou, repete mu však vyšlo. Brejk sprava zakončil krížnou strelou a nedal Kozáčikovi šancu – 0:1. Nie inkasovaný gól, ale tá nula na našej strane aktív bola výkričníkom prvých 45 minút.

Zmazali ho už prvé akcie po prestávke. Na štyroch postoch zmenená zostava totiž zmenila to podstatné – spôsob hry. Oveľa rýchlejšie, oveľa presnejšie, oveľa agresívnejšie, oveľa kreatívnejšie akcie robili hosťom od návratu zo šatní problémy. Už v 49. min naservíroval Haraslín Boženíkovi tutovku, jeho lopta šla tesne vedľa ľavej žrde, na rovnaké miesto mierila Berova strela po tom, ako ho vysunul Greguš a urobil si dobrú pozíciu, a do tretice to už sokolom vyšlo. Haraslín odkryl kus svojich schopností, šiel priamo za gólom a po akcii na pravej strane ho sebavedomo dosiahol – 1:1. Tento okamih definitívne zlomil zápas. Pravdou je, že Jordáncom došli sily, ale to nebolo podstatné pri rastúcom ofenzívnom tempe slovenského mužstva. Plynuli minúty a pribúdali pekné momenty, vrátane tých najkrajších gólových. Chrienova dorážka zblízka znamenala druhý, Haraslínov prienik zastavený faulom v šestnástke a následný pokutový kop, ktorý si vychutnal Greguš, tretí. Na trávnik prišiel Mráz a po necelých dvoch minútach sa zapísal premiérovo medzi reprezentačných strelcov a v zápase ako štvrtý v poradí, piaty gól pridal Mihalík, ktorý sa najprv zastreľoval a potom Amera Shafiho prekonal parádnou krížnou strelou. Za hostí sa snažil aspoň prikrášliť skóre Al-Rawashdeh, ale hoci prekvapil všetkých  vrátane brankára Greifa, bránu netrafil a skóre ostalo 5:1

SLOVENSKO – JORDÁNSKO 5:1 (0:1)
50. Haraslín, 54. Chrien, 71. z 11 m Greguš, 74. Mráz, 84. Mihalík – 39. Al – Tamari.
ŽK: Šatka
Rozhodovali: Musial – Borkowski, Wójcik (všetci Poľsko ) - 3454 divákov.
SLOVENSKO: Kozáčik (46. Greif) – Šatka, Niňaj, Štetina, Mazáň – Chrien (71. Mráz), Hrošovský (46. Greguš), Bero (61. Bénes) – Stoch (46. Haraslín), Šafranko (46. Boženík), Mihalík. Tréner: Pavel Hapal.
JORDÁNSKO: Amer Shafi – Shilbaya, Khattab, Mari, Al-Ajalin (64. Haddah) – Bani Attiah, Murjan , Abdel-Rahman (69. Samir) – Al Tamari (85. Hamdouni), Bakhit (78. Abu Zraiq) – Al Rawashdeh. Tréner: Vital Borkelmans.

PAVEL HAPAL (tréner Slovenska): “Čakali sme húževnatého súpera, ktorý to potvrdil v I. polčase. V tom čase sme boli nervózni a nedokázali sme si poradiť s kolmicami do našej obrany. Druhý polčas bol úplne iný, rátalii sme s tým, že zápas zlomíme v náš prospech a tak sa aj stalo. Nastúpili sme prvýkrát v takomto zložení, určite sa na hre do prestávky podpísala aj nezohratosť. Mladíci zaujali, hrali dobre, škoda, že gól nestrelil aj Boženík, zaslúžil by si ho rovnako ako Haraslín, Chrien, Mráz či Mihalík. Zmena po prestávke nastala v tom, že sme sa rýchlejšie hýbali a viac cirkulovala aj lopta. Chceli sme v tomto zápase vidieť ďalších hráčov, videli sme ich, ale máme pred Azerbajdžanom jasný plán a toho sa držíme, sústredíme sa teraz na utorkový zápas. Týka sa to to zloženia kádra pre Baku ako aj hry.“