logo
Reprezentácia

SR WA – Mária Korenčiová: Tréneri v Nemecku stavajú na detailoch, Taliani sú majstri taktiky

Piatok, 27.9.2019 07:50 | Posledná aktualizácia 27.9.2019 08:54

BRATISLAVA (SFZ) – V 23-člennom kádri trénera Kopúňa na blížiace sa kvalifikačné zápasy o postup na ME 2021 v Lotyšsku (4.10.) a  vo Švédsku (8.10.) nechýba ani opora reprezentačného tímu SR, brankárka Mária Korenčiová. V rozhovore pre magazín technického úseku SFZ "Asistent trénera" sa podelila o skúsenosti z tréningového procesu počas pôsobenia v štyroch zahraničných ligách.  

V reprezentácii debutovala pred trinástimi rokmi, v poslednej dekáde je brankárskou jednotkou medzi žrďami a bohaté skúsenosti nazbierala aj na klubovej úrovni. MÁRIA KORENČIOVÁ, odchovankyňa bratislavského Slovana pôsobila v Česku, Nemecku, Švajčiarsku, aktuálne oblieka dres talianskeho AC Miláno.  

Ako si spomínate na svoje brankárske začiatky v Bratislave?

"Počas kariéry som mala vždy šťastie na skvelých trénerov a platí to aj o období, kedy som s brankárskym remeslom iba začínala. Vždy som mala v klube špecialistu, trénera brankárov, čo zohralo v mojom raste tiež veľmi dôležitú úlohu. V žiackom veku sa nám, brankárkam, venoval otec jednej spoluhráčky. Neskôr som v Slovane chodila na tréningy pánovi Vencelovi, nasledovalo obdobie pri trénerovi Jakubičkovi, v Slavii som trénovala s mužstvom hráčov U16 alebo U17.“

Slavia Praha bol vaším prvým zahraničným klubom. Líšila sa v niečom aj česká brankárska škola v porovnaní so slovenskou?

"Každá škola je v niečom špecifická. Pocítila som to aj pri prestupe zo Slovana do Slavie. V tom období, a platí to aj o prestupe do nemeckého Sandu, som bola v brankárskom vývoji, vo veku, kedy som ešte nemala vybrúsenú, zadefinovanú brankársku techniku na takej úrovni, aby som nebola tvarovateľná a nemohla sa učiť nové veci. Každý tréner má svoje metódy, svoje postupy, vždy je priestor, kam sa môže brankár posunúť.“

Platilo to aj o Miláne? Tam ste prestupovali pred necelými dvomi rokmi.

"Čiastočne áno, ale v oveľa menšej miere ako pri prestupe do Slavie. Po prvých tréningoch prišiel za mnou tréner a hovorí mi: „viem, že máš takmer 30 rokov, na tebe už nebudem nič prerábať.“ Samozrejme, hovoríme spolu o taktických veciach, skúšame zapracovať do hry nové prvky, ale môžem si vybrať, či zakomponujem do svojej hry niečo nové alebo si ponechám pôvodný spôsob riešenia situácie.“

Prechod z Nemecka do Talianska bol z tohto dôvodu náročnejší ako predtým zo Slovenska do Čiech?

"Áno, dá sa to tak povedať. Talianska a nemecká brankárska škola sa výrazne líšia, nemajú moc spoločných prvkov. Mnohé veci, ktoré boli v Nemecku v poriadku, Talianom na tréningoch nesedeli. To je niekedy celkom problém, pretože tréner chce urobiť nejaké cvičenie zamerané na daný technický prvok a ja som zvyknutá situáciu v zápase riešiť inak. Pre trénerov je niekedy náročné postaviť tréning tak, aby zohľadnili moje návyky a to, čo chcú tréningom docieliť.“

Ako by ste charakterizovali brankársku školu, s ktorou ste sa zoznámili počas pôsobenia vo švajčiarskom Neunkirchu?

"Dovolím si povedať, že to bol mix talianskej a nemeckej školy.“

Vy sa viac stotožňujete s nemeckou alebo talianskou brankárskou školou?

"S nemeckou.“

V čom sa zásadne líšia?

"Obe sa zameriavajú na atakovanie lopty tak, že každá časť tela má ísť proti nej a tlačiť ju von z brány. Nemecký spôsob je však oveľa detailnejší, prepracovanejší. Napríklad pri situácii jeden na jeden, je talianska technika v porovnaní s nemeckou až priveľmi intuitívna, živelná. Bez racionálneho odôvodnenia.“

A tá nemecká sa podobá  na Manuela Neuera, ktorý do poslednej chvíle čaká na nohách ako sa situácia vyvinie?

"Presne tak. On stojí, pretože vie, kam, do akých priestorov môže smerovať. A má naučené, zadefinované, ako na daný priestor zareaguje. Vždy rovnako. Kým Taliani vybehnú a snažia sa útočiaceho hráča vyviesť z miery, naplašiť, sťažiť mu zakončenie.“

Pôsobili ste v piatich krajinách. Kde sa trénovalo najviac?

"V Nemecku. Tam som natrafila na jedného mladého, veľmi ambiciózneho trénera, ktorý žil futbalom dvadsaťštyri hodín denne. Debatoval s trénermi z celého sveta, snažil sa zbierať informácie a hľadal na každú situáciu optimálne riešenia. Zasahoval výrazne aj do kondičnej stránky brankárov, nebolo to iba o prevedení zákrokov.“

Kým Nemci stavali vždy na kondícii, Taliani sa preslávili taktickou vyspelosťou. Pociťujete dôraz Talianov na taktiku aj v AC Miláno?

"Niekedy mám pocit, že priestor na pilovanie taktiky je taký istý, aký jej venujú muži. Často trénujeme situácie 11 na 0, alebo 11 na niekoľko pasívnych obrancov, absolvujeme veľa videorozborov a čo je zaujímavé, živo diskutuje nielen trénerka ale aj samotné hráčky. V Nemecku mal hlavné slovo tréner a dostali sme priestor na otázky. V Taliansku mám niekedy pocit, že je to za hranou. Hráčky vstupujú do rozborov a debát o taktike v rovnakej miere ako samotní tréneri.“

Alfou a omegou dnešného moderného brankárskeho umenia je hra nohou. Ako ste si zvykli zapájať sa do herných činností pri otváraní hry v Miláne?

"V Taliansku je zakladanie útokov takmer výhradne záležitosťou brankárky a defenzívnych hráčok. Výkop dopredu? Možno 10 % akcií, zvyšok tvoria natrénované herné schémy. Trénovali sme otváranie hry s rôznym pohybom stredových hráčok, musím priznať, že niekedy je to veľmi komplikované.“

Majú spoluhráčky technickú kvalitu na to, aby sa z toho nezrodila ľahká chyba a brejk súpera do otvorenej obrany? Na postupný prechod je dôležitý prvý dotyk defenzívnych hráčok, čítanie hry, dostatočná mentálna a technická úroveň hráčok.“

"Veľa záleží práve na mne. Ak sa rozhodnem pre správnu možnosť, ak ich zbytočne chybnou rozohrávkou nezašijem, technicky majú na to, aby akcia pokračoval v ich réžii ďalej.“  

Čo by ste odporučili mladým slovenským brankárkam? Na čo by sa mali v príprave zamerať najviac?

"Najskôr spomeniem hru nohou. Ak by som ja nevedela hrať nohou a nečítala hru, pri svojej výške, ťažko by som sa mohla presadiť v zahraničí. Kým domáce brankárky sa to učili ako niečo nové, ja som bola výrazne pred nimi. Dnes sa táto disciplína posunula zas míľovými krokmi dopredu. Keď som bola pozrieť dievčatá U13, U15, hru nohou mali zvládnutú na vysokej úrovni. A čo trápi naše brankárky najviac? Vysoké lopty. Centrované lopty, vybiehanie, suverenita v rozhodovaní pri vysokých loptách. Keby sa niektorá z mladých brankárok výrazne zamerala na tento herný aspekt, mohla by si vypracovať veľmi cennú devízu, ktorá by ju neskôr mohla posunúť výrazne dopredu a byť rozhodujúcim faktorom pri prestupe do zahraničia.“

VIZITKA – MÁRIA KORENČIOVÁ

Dátum narodenia: 27. apríla 1989
Miesto narodenia: Bratislava
Post: brankárka
Klub: AC Miláno
Reprezentácia SR: 87 zápasov (2006 - 2019)
 

KLUBY:

ŠK Slovan Bratislava (2005 - 2012)
Slavia Praha (2013)
SC Sand (2013 – 2016)
FC Neunkirch (2016 – 2017)
SC Freiburg (2018)
AC Miláno (2018 - ...)

Značky