U15 – Slovensko – Maďarsko 2:0

Pondelok, 6.5.2024 16:42 | Posledná aktualizácia 6.5.2024 19:48
Radosť slovenských futbalistov po góle Adama Paliesku na 1:0 v zápase Slovensko 15 – Maďarsko 15 na Turnaji štyroch krajín v Senci (6.5.2024)
autor: Jakub Homoľa, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – Reprezentácia do 15 rokov vstúpila úspešne do domáceho Turnaja štyroch krajín. V Národnom tréningovom centre dokázala zdolať rovesníkov Maďarska 2:0, aj keď od 56. minúty dohrávali zverenci Juraja Pekára v desiatich. Nadviazať na pondelkový triumf bude môcť pätnástka už v utorok, keď od 16.00 h v Senci v druhom zápase na turnaji vyzve reprezentáciu Fínska.

Radosť slovenských futbalistov do 15 rokov .jpg

Hneď v úvodných sekundách si slovenskí reprezentanti svojou aktivitou vybojovali dva rohové kopy, paradoxne však bližšie ku gólu boli v úvode Maďari. Vargova strela z 5. minúty ale skončila na žrdi Jurákovej brány. Po fáze, keď mali viac z hry Maďari, získavala od zhruba polovice 40-minútoveho polčasu prevahu slovenská reprezentácia. Prvým náznakom bola šanca Ševčíka, ktorého dobre vysunul aktívny Vrábel. Po súboji v šestnástke s Nyárim síce skončil Ševčík na zemi, no pokutový kop z toho nebol. V 22. minúte zas pohrozil Vrábel, ktorý si pekne obhodil brániaceho Göröga, no szakončenie šlo mimo. Zaslúženého vedenia sa pätnástka napokon ujala v 26. minúte. Po Kumanovom rohovom kope na vzdialenejšiu žrď posielal Malík loptu pred bránu, kde bol Adam Palieska, ktorý hlavou poslal svoj tím do vedenia.

V úvode druhého polčasu viackrát nebezpečne pohrozil súper. Z priameho kopu sa však nepresadil Nyári a v 47. minúte nevyužil dobrú príležitosť ani Görög po tom, čo slovenskému brankárovi Jurákovi vypadla lopta z rúk. Na opačnej strane však Slováci svoju prvú príležitosť po zmene strán využili. Zemkov dlhý pas Skotner hlavičkou nezasiahol, vďaka čomu sa dostal za obranu Maďarov Šimon Ševčík, ktorý sa zoči-voči Baloghovi nemýlil – 2:0. Krátko po strelenom góle narušilo plány vylúčenie na našej strane, keď po intervencii VARu šiel predčasne pod sprchy Duraj. Oslabenie však Slováci zvládli, do konca zápasu už neinkasovali a navyše ani nepustili súpera do vyložených gólových príležitostí. Najväčšiu šancu na zníženie mali Maďari v 78. minúte, no Berekmériho-Szigetiho strelu zlikvidoval Jurák.

HLAS PO ZÁPASE

Juraj Pekár (tréner SR 15): „Zápas chalani poctivo odpracovali. Dodržiavali taktický zámer, s ktorým sme šli do zápasu, jedine v úvode zápasu sme sa zhruba prvých 10 až 15 minút zápasu hľadali. Veľmi nám pomohol prvý gól, po ktorom z chalanov spadla nervozita. V druhom polčase po našom druhom góle zmenilo dej zápasu naše vylúčenie. Oslabenie sme však zvládli veľmi dobre a nepúšťali sme súpera do vyložených šancí. Za víťazstvo sme radi, pretože každý medzištátny zápas je ťažký. Práve takýmito zápasmi chalani zbierajú cenné skúsenosti.“