U15 – Tréner Marek Bažík: Vitajme v Európe v rýchlejšom móde

Sobota, 30.9.2023 09:05 | Posledná aktualizácia 2.10.2023 07:42
Táto základná zostava slovenskej pätnástky odohrala na turnaji v Chorvátsku najlepší zápas, proti Slovinsku.
autor: ATTILA BORÁROS, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ)  - Najmladší reprezentačný mládežnícky tím má za sebou prvé vystúpenie pod vedením trénera Mareka Bažíka, ktorý tak začal novú etapu v trojročnom cykle práce s týmto družstvom. Na rešpektovanom turnaji v Chorvátsku odohrali chlapci v rozpätí piatich dní tri neľahké zápasy, na prvý pohľad rozhodne nezhoreli ani výrazne nezažiarili. Ako sa na vystúpenie družstva pozerá tréner, čo videl a čo plánuje ďalej, hovorí v debate pre futbalsfz.sk

Ste spokojný s vystúpením tímu na UEFA Development cupe v Chorvátsku?
„Musím povedať, že ako po športovej, tak organizačnej stránke mal turnaj vysokú úroveň. Odohrali sme tri veľmi ťažké zápasy proti výborným súperom, chlapci mali možnosť porovnať sa s medzinárodným levelom. Verím že získané skúsenosti ich posunú ďalej a uvedomia si, akou cestou sa uberá moderný európsky futbal. Na turnaji sme obsadili so štyrmi bodmi konečné 3. miesto, keďže rovnako štvorbodoví Chorváti mali s nami lepší vzájomný zápas. Naším cieľom bolo sústrediť sa na každý zápas, dostať do hráčov počas turnaja veľa nových informácií, dôkladne si všetko analyzovať a snažiť sa to všetko preniesť ďalej. Chceli sme sa čo najrýchlejšie adaptovať na náročnejší medzinárodný  futbal, s cieľom postupne sa zlepšovať v tempe aj hernom prejave. Myslím si, že celkovo malý progres tam bol, ale stále je na čom pracovať.“

Na strane negatív do očí bije výrazná prehra 0:3 pri vstupe do turnaja s domácimi, čo ju zapríčinilo?
„Vedeli sme, čo nás čaká. Chlapci zažili a precítili na vlastnej koži, čo je to hrať medzištátny zápas. Na viacerých bolo badať nervozitu, čo je však pri prvom medzištátnom štarte absolútne normálne a pochopiteľné. Trvalo nám dvadsať minút, kým sme boli ako tak boli schopní dostať sa do zápasu. Dovtedy sme zaostávali v agresivite v osobných súbojoch, v útočnej fáze nám všetko trvalo dlhšie, ako bolo potrebné. Proste sme sa potrebovali aklimatizovať na agresívnejší, rýchlejší futbal. Počas polčasovej prestávky sme sa upokojili a druhý polčas bol z našej strany o niečo lepší, no inkasovali sme dva góly po individuálnych chybách. Bezprostredne po zápase som chlapcom povedal: „Vítajme v Európe, musíme sa prepnúť do rýchlejšieho módu.“

Už druhý zápas priniesol lepší výsledokv čom nastal pozitívny posun?
„Videli sme hrať Turkov ich prvom zápase na turnaji, ukázali sme chlapcom, v čom sú dobrí, aj kde majú slabiny. Proti Slovincom sa snažili hrať kolmo a priamočiaro, proti nám zas viac kombinačne, so snahou o postupný útok. My sme zlepšili hru v obrannej fáze, boli sme agresívnejší ako v prvom zápase a v ofenzíve o niečo smelší a sebavedomejší. Za stavu 0:0 sme nepremenili veľkú šancu a vzápätí sme inkasovali po štandardnej situácii. Rýchlo sme však boli schopní odpovedať, dali sme vyrovnávací gól po veľmi peknej kombinačnej akcii a chlapci postupne získavali viac herného sebavedomia. Na moje gusto sme však strácali veľa lacných lôpt pri prechode do útoku a chýbalo nám viac kvality i pokoja pri zakladaní a vedení útokov.“

Bol z nášho pohľadu vrcholom na turnaji tretí súboj so Slovinskom?
„Áno, bol a to z viacerých dôvodov. Dokázali sme dvakrát skórovať, prvý gól sme dali po veľmi peknom prechode do útoku, druhý po presingu v strede ihriska, kde sme donútili svojou aktivitou súpera chybovať a následne ho za to potrestať. Spokojní môžeme byť aj s dlhším úsekom hry medzi 25. až 70. minútou zápasu, mali sme zápas pod kontrolou, boli sme schopní dlhšie sa udržať pri lopte, v obrannej fáze hry sme boli kompaktní a dobre organizovaní. Teší nás fakt, že sme uhrali vzadu nulu, čo má na medzinárodnej úrovni vždy svoju cenu.
Menej spokojní sme opäť s úvodom zápasu, vtedy sme súpera pustili do viacerých nebezpečných situácií pred našou bránou, rovnako so záverečnou štvrťhodinou, lebo sme sa dostali pod tlak a aj s prispením šťastia sme dobrý výsledok ubránili.
Slovinci vo svojom druhom zápase na turnaji dokázali po veľmi dobrom výkone zdolať domácich Chorvátov, preto si toto víťazstvo veľmi ceníme.“

Rozdelili ste minutáž z troch zápasov na hráčov rovnomerne na celý káder?
„Jednou z podmienok Development turnaja bolo, že každý hráč musí hrať minimálne 90 minút. Museli sme to vziať do úvahy, ale aj bez toho sme chceli záťaž rozumne rozložiť a vidieť všetkých hráčov v akcii. Škrt do plánov nám urobilo nepríjemné zranenie Matúša Tomáška v 5. minúte úvodného zápasu, ktorý musel odcestovať domov a následne absolvoval operáciu. Aj týmto ho chceme pozdraviť a zaželať mu skorý návrat na trávniky.“

Ktorí z hráčov sa pasujú do pozície lídrov tímu?
„Lídri sa hľadajú ťažko, nie je to jednoduché ani pri starších kategóriách, s ktorými mám skúsenosti. Vieme, že to musí byť prirodzený vývoj a proces, ten nemôžeme siliť, ani urýchľovať, počkajme si. Môj pocit je, že chémia v družstve je dobrá, atmosféra je chúlostivá vec, nesmieme nič lámať cez koleno.“

Aký je ďalší program pätnástky?
„V pôvodnom pláne sme v novembrovom termíne mali odohrať dva priateľské zápasy s Rakúskom, tie sa však presunuli na marec 2024. V termíne 12. - 15. 11. budeme mať zraz v Senci alebo Dunajskej Strede, počas neho chceme odohrať dve stretnutia s klubovými mužstvami. Na termín 15. 11. už máme vybavený zápas s Rapidom Viedeň U16. Druhý súper je v štádiu vybavovania.“