U16 – UEFA DEVELOPMENT: Po prehre vo „finále“ s Írskom napokon 3. priečka

Pondelok, 15.5.2023 13:45 | Posledná aktualizácia 15.5.2023 13:49
Denis Valko v írskom mlynčeku pred brankárom Noahom Douglasom
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SENEC (SFZ) – V treťom, poslednom vystúpení na turnaji pod egidou UEFA, odohrala slovenská šestnástka svoj najlepší zápas. Prehrala však 1:2 a víťazní Íri potvrdili, že boli na turnaj perfektne pripravení, prešli ním bez zaváhania a stali sa jeho víťazom s plným počtom bodov.
Bolo to prakticky finále turnaja, pretože len tieto dve družstvá mohli skončiť na 1. mieste a ktoré to bude, rozhodol vzájomný zápas.

Íri mali lepší vstup do obidvoch polčasov, v tom prvom vyťažili prakticky z prvej nebezpečnej akcie gólový náskok. Martin mal vo vnútri šestnástky priveľa priestoru na strelu ľavačkou a loptu umiestnil pre Malovca nechytateľne. Hostia predviedli to, čomu sa hovorí „ostrovná futbalová škola“ – jednoduchá hra, dôraz v súbojoch, nasadenie celý zápas a na celom ihrisku.

Sokolíci ponúkli náramné odhodlanie, osobnú statočnosť, viacerí individuálnu šikovnosť a v hre sa  opakovane ukázali nacvičené schémy z tréningov pri prechode do útoku či pri hľadaní čo najlepšej pozície pred súperovou šestnástkou. Ich výkon na turnaji rástol od zápasu k zápasu, na toto „finále“ boli aj mentálne výborne nastavení, skorý inkasovaný gól ich ani len nenalomil. Hrali svoje a vytvárali si šance, jednu za druhou. V 5. min Bačík, v 9. min Jevoš po akcii pohľadnej Vlna – Valko, v 16. min Vlnov center nik správne neupratal, v 20. min Stručkov pokus takmer nachytal Douglasa, v 21. min írsky brankár vychytal Vlnu, v 28. Valko ani Kováčik nevyužili možnosť. Kedy naposledy sme slovenským mladíkom napočítali za polhodinu toľko možností?! Prišlo to ale až v 42. min: po dobrej robote Valka a jeho uvoľnení Kováčika sa odprezentovalo žilinské krídielko ako zdatný profík strelou do protipohybu brankára, ktorý pri tom akoby skamenel – 1:1. Zaslúžené!

- #u16_svk-irl

Kým zmeny v zostave Írska cez prestávku boli hráč za hráča, v slovenskom tíme sa hýbali aj posty, dozadu sa stiahol Jevoš, v strede poľa operoval Osman. Kým si to u nás sadlo, hostia vyštartovali ako monpost F1 a zúročili nasadenie. Fitzgerald si vypýtal faul od Jevoša, hmmm, smola že v šestnástke a kopal sa pokutový kop. Noonan s istotou premenil.

Ešte ďalších desať minút vydržali Írom nafúknuté „pajšle,” Moore mal na nohe zvýšenie náskoku, cha, lenže narazil na Malovca.

V 56. min po závare, ktorý vyústil do Osmanovej gólovej strely, zasiahol Coffey na zemi loptu rukou alebo lopta zasiahla ruku írskeho obrancu? Do chaosu okolo pravidla o ruke v šestnástke, ktorý vyvolali futbaloví zákonodarcovia svojím nejednoznačným popisom situácie, tento okamih presne zapasoval. Mohla byť jedenástka, nemusela, hlavný rozhodca Ruc bez VAR-u rozhodol - z bieleho bodu sa nekpalo.

Dobrý  mládežnícky futbal sa ale hral ďalej, na našej strane sa do hlavnej úlohy nanominoval Trello, u hostí vyčnieval Fitzgerald, bolo sa na čo pozerať, ako sa blížil záver, pribudlo na ihrisku nervozity. V 88. min Malovec vyrazil strelu Noonana na žrď, Umeh z výhodnej pozície prestrelil, Bukovský baletil aj „zidanoval“ a mal z toho príležitosť viac ako solídnu, ale krížna strela šla vedľa. Škoda, remíza by zápasu svedčila viac, ako športovci zagratulujme víťazom stretnutia i turnaja, sokolíkov pochváľme za to, čo ukázali - talent i srdce.

BRANISLAV FODREK (tréner Slovenska 16): „Vynikajúci zápas, obojstranne, možno najlepší výkon družstva pod mojím vedením. Chceli sme vyhrať, mali sme veľa šancí, škoda, že sme dali len jeden gól. Boli tam výborné individuálne výkony a výborný bol aj ten spoločný kolektívny, chýbal tomu jedine lepší výsledok. Zápas nám ukázal, že musíme ísť ešte viac za gólom. Herný pokrok je evidentný, verím, že takto budeme pokračovať aj v ďalšej sezóne, počas ktorej nás už čaká kvalifikácia ME.“

Írsko U16

0'
09:00
4'
William Martin
Írsko U16
Samuel Kováčik
U16
42'
09:45
45'
10:00
Martin Turanský
U16
Striedajúci hráč: Daniel Osman
46'
46'
Daniel Ring
Írsko U16
Striedajúci hráč: Michael Noonan
46'
Taylor McCarthy
Írsko U16
Striedajúci hráč: James Roche
46'
Brody Lee
Írsko U16
Striedajúci hráč: Kyle Fitzgerald
50'
Pokutový kop
Michael Noonan
Írsko U16
Šimon Vlna
U16
56'
59'
Kyle Fitzgerald
Írsko U16
Denis Valko
U16
Striedajúci hráč: David Bukovský
60'
U16
Striedajúci hráč: Dominik Kmeť
60'
Martin Bačík
U16
Striedajúci hráč: Filip Trello
60'
63'
Írsko U16
Striedajúci hráč: Jaden Umeh
63'
Harry McGlinchey
Írsko U16
Striedajúci hráč: Matteo Egan
71'
Aaron Ochoa Moloney
Írsko U16
Striedajúci hráč: Richard Vodo
Kristian Pavol Stručka
U16
Striedajúci hráč: Milan Polča
75'
84'
Írsko U16
Striedajúci hráč: Alfie Lynskey
84'

2
46'
4
Matúš Pavlík
6
75'
7
60'
9
Denis Valko
60'
10
Šimon Vlna
56'
11
Patrik Jevoš
15
Gól z hry - 42'
60'

4
84'
6
Sean Moore
8
Luke O'Donnell
11
63'
12
71'
13
46'
18
Gól z hry - 4'
63'
19
Daniel Ring
46'
20
Brody Lee
46'

7
59'
84'