U16 - Víťazný obrat v náš prospech vďaka dobrému futbalu

Utorok, 3.10.2023 18:10 | Posledná aktualizácia 3.10.2023 18:31
Milan Kodaj proti českému brankárovi Adamovi Paarovi, šancí mali Slováci v Lanžhote dosť.
autor: JAKUB HOMOĽA, zdroj: SFZ

LANŽHOT (SFZ) – V prvom medzištátnom zápas v novej sezóne dosiahla reprezentačná šestnástka cenné víťazstvo. Zverenci Martina Žambu v česko-slovenskom súboji zdolali po solídnom výkone domácich rovesníkov 3:1.

Prvú gólovú šancu si v 16. min. vypracovali Česi: brankár Gubka vybehol mimo pokutového územie, bol síce rýchlejší než Potměšil, ale loptu dostal len ku Škrkoňovi, ten však z diaľky nemieril presne. V 25. min. mal gól na kopačke Jurásek, Gubka však svoj tím podržal. O tri minúty neskôr sa už skóre menilo, Potměšil sa predral až do šestnástky a hoci jeho strelu zblokovali, po sérii odrazov sa lopta nešťastne dostala od Mikundu do siete. Z vedenia sa však domáci dlho netešili., v 35. min. zblízka strelou pod brvno vyrovnal skóre Koribský. Ešte do prestávky však Česi mohli dva razy udrieť: najprv si výborne za obranu po protiútoku nabehol Potměšil, no Gubka jeho pokus kryl. Z následného rohového kopu napriahol z hranice pokutového územia Beránek, jeho krížna strela šla tesne vedľa.

Vstup do druhého polčasu mali zverenci trénera Žambu skvelý. Šesť minút po zmene strán Baravelli vysunul Mikundu, ktorý z ostrého uhla tvrdou strelou zavŕšil obrat – 1:2. To nebolo všetko, prešli len štyri minúty a po peknej kombinácii ostal v šestnástke úplne voľný Kasana, ktorý luxusnou šancou nepohrdol – 1:3. Naši boli stále nebezpečnejší, dokumentovala to 63. min., v ktorej ušiel po pravej strane Mateáš, našiel v pokutovom území Koribského, no tomu strela nesadla.

Czech Republic U16 vs Slovakia U16, international friendly match.

Please note the copyright notice.
Contact – jakubhomola.sk@gmail.com

Česi si po prestávke gólové šance proti pozornej defenzíve prakticky nevypracovali. Jedinou výnimkou bola 73. min., keď mal obrovskú príležitosť striedajúci Ritter, no z tesnej blízkosti pálil nad. Ku koncu zápasu domáci hrali riskantne, čo bola voda na mlyn našich. V 86. min. sa ocitol sám pred Paarom striedajúci Kodaj, český brankár svoj tím podržal. Neuspel ani Polťák v nadstavenom čase: zmocnil sa lopty na poliacej čiare, postupoval sám na českého brankára, no zozadu atakovaný na hranici faulu Syrovátkom v ťažkej pozícii pálil nad. Našich to však mrzieť nemuselo, keďže do konca zápasu sa už skóre nezmenilo.

Odveta sa hrá vo štvrtok o 11:00 v Dunajskej Strede na ihrisku v MOL Academy.

MARTIN ŽAMBA: „Družstvo podalo veľmi komplexný výkon. V I. polčase nám ešte chýbal pokoj a väčšia odvaha v poslednej zóne ihriska, no po zmene strán sme predviedli veľa pekných akcií a zaslúžene sme otočili výsledok stretnutia, čo tiež slúži chlapcom ku cti. Okrem dvoch gólov sme navyše v II.  polčase mali zhruba tri - štyri veľmi sľubné situácie, ktoré sa mohli a mali skončiť gólom. Za mňa však pred chlapcami snímam klobúk za to, čo predviedli na ihrisku. Vo štvrtok nás čaká odveta, potrebujeme vidieť ďalších hráčov na medzinárodnej úrovni, takže zostavu určite pretočíme. Určite budeme všetkým prízvukovať, že každý zápas je dôležitý. Som zvedavý, ako sa v odvete chlapci so súperom popasujú.“