U18 – Prvé víťazstvo sezóny po krásnom góle Petrušku do siete Maďarska

Utorok, 7.11.2023 16:55 | Posledná aktualizácia 7.11.2023 17:04

autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) – Šnúra bez víťazstva je na konci. Reprezentácia do 18 rokov zdolala v prvom z dvoch prípravných zápasov Maďarsko 1:0. Rozhodol o tom krásny gól Róberta Petrušku z priameho kopu a tímový duch.

V príjemnom jesennom počasí začali naši reprezentanti veľmi svižne a už v 2. minúte po rýchlej akcii vysunul Rastislav Korba nováčika v tíme Šimona Orosa, ale jeho strelu odvrátil brankár Maďarska na rohový kop. Po ňom sa dostal k hlavičke Róbert Tománek a zamestnal hosťujúceho gólmana. Zverenci trénera Martina Fabuša pôsobili agilnejšie, ale futbal sa v nasledujúcej desaťminútovke hral najmä medzi šestnástkami. V 12. minúte kopal slovenský tím druhý roh, kde po prízemnom centri zaúradovala obrana hostí a aktívneho Orosa postrážila. O päť minút neskôr sa po prihrávke Faška predral pomedzi obrancov Korba, ale jeho strela brankára Radnótiho neprekvapila.

V 19. minúte pohrozili Maďari, keď Varga vyzvŕtal našich hráčov, ale jeho strela z hranice 16-ky išla vysoko nad. V 22. minúte sa ukázal Vidnyánszky, ktorý vnútri pokutového územia vystrelil, ale spred brankára loptu odvrátil Adam Lami. V 28. minúte vysunul presným pasom Róbert Petruška Nina Žigu, ktorý si urobil na ľavej strane miesto, ale jeho strela po zemi smerovala tesne vedľa vzdialenejšej žrde.

Koniec prvého polčasu však patril hosťom z Maďarska. V 37. minúte mali najväčšiu šancu, keď po odrazenej lopte posunul kapitán Hornyák Vargovi, ktorý mal na kopačke gól, ale skvele zakročil brankár Alex Húdok a loptu vyrazil nohou. O dve minúty bol opäť v akcii Hornyák a bombu Vidnyánszkeho bravúrne zneškodnil náš gólman.Tesne pred prestávkou opäť ukázal kvality brankár našej repre do 18 rokov, keď vyboxoval štandardku Vargu.

Po prestávke chcel slovenský tím od úvodu streliť gól, v 53. minúte pálil vedľa Petruška, o minútu neskôr zaútočili Maďari, no akciu dvojice Manuel – Selyem zastavila naša obrana.

Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 73. minúte. Najskôr zahrával rohový kop kapitán Šimon Faško, loptu poslal do šestnástky, tam ju po súboji odvrátila obrana hostí, lopta sa dostala k Petruškovi, ktorý bol faulovaný. Práve tento hráč si postavil loptu na priamy kop a z dobrých dvadsiatich metrov zavesil do šibenice.

Hostia sa po inkasovanom góle snažili pridať, hra sa však kúskovala, pribúdali štandardné situácie, ale do vyloženej šance sa nedostali. Nič na skóre nezmenil ani rohový kop v nadstavenom čase.

Tím trénera Martina Fabuša tak v piatom zápase tejto sezóny zvíťazil. Odvetný duel sa hrá vo štvrtok o 12.00 u susedov v Gyirmóte.

MARTIN FABUŠ (tréner U18): „Veľmi sa tešíme, že sme vyhrali, hráči podali v prvých tridsiatich minútach výkon, ktorý spĺňal veľmi slušné kritériá smerom dopredu aj dozadu. Mali sme dosť šancí v prvom polčase, aby sme išli do vedenia, potom sme zneisteli. Súper mal v závere úvodného dejstva dosť šancí. Druhý polčas bol ubojovaný, bolo to vydreté víťazstvo po krásnom góle, ale tešíme sa. Mužstvo to potrebovalo po dlhšom čase a verím, že sa týmto naštartujeme. Chalani boli veľmi dobre nastavení, chceli zlomiť to, čo sa dialo v predchádzajúcich zápasoch. Som rád, že sa nám to podarilo, aj za nich. Verím, že nám emócia víťazného zápasu pomôže."