U19 ČESKO-SLOVENSKÝ POHÁR – Slovan vymaľoval víťazstvo za polhodinu

Utorok, 18.6.2019 13:50 | Posledná aktualizácia 18.6.2019 20:32
Hráči Slovana do 19 rokov sa tešia zo zisku Česko-slovenského pohára.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SKALICA (SFZ) -  Slovenský šampión vyriešil tajničku o víťazovi tohto súboja veľmi rýchlo – pár minút po polhodine hry mal trojgólový náskok a všetkým bolo jasné, kto je pánom na ihrisku. A do konca zápasu sa na tomto konštatovaní nič nezmenilo.

Už pred zápasom na víťazstvo správne naladení belasí si “ohmatávali“ skalické ihrisko len pár prvých minút, potom podnikli gólovo smrtiaci výpad po ľavej strane. Potoma si nabehol z druhej vlny na center Tótha a trafil učebnicovo tak, ako si to situácia pýtala – prízemne, k žrdi, nechytateľne. Slavisti boli naďalej nepoučiteľní, mali zaradený len druhý rýchlostný stupeň, vozili loptu a vo veľkom teple strácali sily, kým slovanisti sa chystali na ďalšiu príležitosť. Vpredu číhal Strelec – po rohovom kope v 19. min mu ešte Surovčík v bráne Slavie (mimochodom, slovenský reprezentant...)  dobrú hlavičku kryl, v 24. min sa gólman „zošívaných“ vydal za šestnástku, aby pretrhol útok Slovana, zrazil sa s Haramiom tak, že odkopnutú loptu dostal pod kontrolu Strelec a z vyše 20 metrov namieril do opustenej brány. Trio Strelec – Haramia – Potoma šlo po ďalšom góle, autor otváracieho však o polmetra nedočiahol na center pred prázdnu bránu, zato v 33. min prišiel center tentoraz sprava, opäť z druhej vlny nabiehajúci Lichý trafil nechytateľne a bolo 3:0!
Logická zmena v zostave „zošívaných“ priniesla v II. polčase aj zmenu systému, po prestávke hrala Slavia na troch obrancov a piatich hráčov v strede poľa. Obraz hry sa však veľmi nezmenil, slovanisti umne kočírovali zápas ku svojmu víťazstvu, vzadu štvorčlenná obrana kraľovala úplne suverénne, bez ohľadu na to, kto zo slavistov ju skúšal prekabátiť. A ak sa nejaká lopta dostala za tento val, úradoval sebavedomo Trnovský, ktorý si mohol dovoliť aj zákroky pre fotografov. Prevaha slovenského majstra bola zrejmá, po hodine hry zvýraznená gólom z pokutového kopu, keď sa jedenástka pískala za faul Vincoura na Jackuliaka. Belasí dodržali pokyn trénera Gálu “bez gólu vzadu!“, súpera nepustili k ničomu vážnemu, strely spoza šestnástky istý Trnovský chytal “do zubov.“
Slovan po piatich rokoch vrátil Slavii prehru v boji o túto trofej aj s úrokmi.

SLOVAN BRATISLAVA – SLAVIA PRAHA 4:0 (3:0)
9. Potoma, 24. Strelec, 33. Lichý, 61. z 11 m Strelec.
ŽK: Lichý.
Rozhodovali: Dohál – Galo, Vítko – 300 divákov.
SLOVAN: Trnovský – Majling, Habodász, Čech, Tóth (73. Valentín) – Lavrinčík, Lichý, Potoma – Jackuliak, Strelec (77. Hornyák), Haramia (80. Sopóci). Tréner: Vladimír Gála.
SLAVIA: Surovčík – Hošek, Matys (46. Bárta), Vincour, Kosek – Červ, Zinhasovič – Douděra (71. Hroník), Eichler (67. Křišťan), Zeronik – Kubiš (46. Rigo). Tréner: Pavel Trávnik.
VLADIMÍR GÁLA (tréner Slovana): “Slavia hrala dobre, ale my najmä efektívne. Práve v koncovke bol podstatný rozdiel. Výsledok je zaslúžený a je odmenou pre tento môj fanatstický kolektív.“
PAVEL TRÁVNIK (tréner Slavie): “Zásadný rozdiel bol v nastavení - kým my sme si prišli do Skalice zahrať, Slovan chcel tento zápas vyhrať. Prejavilo sa to v kľúčových atribútoch, ako sú rýchlosť a dôraz, a kľúčových momentoch. Vo futbale vždy platilo, platí a platiť bude, že o víťazstvo s atreba pobiť a toto sme my neukázali.“