U19 - Slovensko - Írsko 1:3

Utorok, 26.3.2024 14:41 | Posledná aktualizácia 26.3.2024 21:30
Kapitán Zoran Záhradník (č.5) Stan Ashbee (č.4)v zápase Slovensko 19 - Írsko 19 v Dunajskej Strede (26.3.2024).
autor: Martin Gabura, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) - V odvetnom medzištátnom prípravnom zápase výberov do 19 rokov podľahli mladí Slováci na MOL Akadémii v Dunajskej Strede rovesníkom z Írska 1:3, keď sa o náš jediný presný zásah postaral hráč FC Petržalka Jakub Murko. Zverenci trénera Alberta Rusnáka st. tak nenadviazali na sobotňajšie víťazstvo 1:0 v úvodnom meraní síl.

Úvod zápasu patril írskym mladíkom, keď strely Deansa v a Cailloceho v 5 resp. 6. minúte minuli Vinarčíkovu svätyňu. Slováci sa ujali vedenia v 10. minúte,keď sa po Kucmanovej prihrávke presadil presnou prízemnou strelou Jakub Murko. V 19. minúte vyrovnal po McGrathovom centri a dorážke hlavou  Killian Cailloce. V 33. minúte to mladí Íri skúšali viacerými zakončeniami po sebe, brankár Vinarčík však odolal a následná strela O´Sullivana zblízka letela vedľa. Po prvom polčase tak bol stav zápasu medzi výbermi Slovenska a Írska do 19 rokov nerozhodný 1:1.

V 47. minúte netrafil bránu Slovenska pokus Rhysa Brennena. Zakrátko sa ale Írsko ujalo vedenia, keď sa po individuálnom prieniku presadil Franco Umeh. Slovenský výber mohol bleskovo odpovedať, ale brankár Wogan famózne vyrazil Murkovu strelu na roh. V 56. minúte sa vyznamenal aj náš brankár Jakub Vinarčík, keď skvele zneškodnil Umehov strelecký pokus a o dve minúty hlavičkoval aktívny Franco Umeh nad. V 65. minúte sa opäť zaskvel gólman Vinarčík, keď zázračne zasiahol proti Pattonovmu zakončeniu z bezprostrednej blízkosti. V 73. minúte bol druhej žltej a následnej červenej karte vylúčený Slovák Máté Mihályi. Zakrátko napriek oslabeniu vystrelil nebezpečne Rehuš a gólman Brady len s námahou loptu vyrazil. V 82. minúte zvýšilo Írsko svoj náskok, keď Sean Patton dorazil loptu zblízka a prekonal brankára Vinarčíka. V záverečnej päťminútovke ešte letel Umehov priamy kop tesne vedľa pravej žrde a tak zvíťazila reprezentácia Írska do 19 rokov nad rovesníkmi zo Slovenska v pomere 3:1.

Albert Rusnák st. (tréner Slovenska U19) „V dnešnom zápase sme dali príležitosť hráčom, ktorí nehrali v prvom zápas, chceli sme všetkých otestovať na medzinárodnej úrovni, ukázalo sa, že ešte nie všetci dosahujú level medzinárodného futbalu. Je to ale výborá skúsenosť pre samotných hráčov, ale aj pre trénerov, ktorí ich majú v klube a môžu na nich pracovať. Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, boli sme aktívni, využili sme nábehy za súperovu obranu a po jednom z nich padol gól na 1:0. Mrzí ma inkasovaný gól zo štandardnej situácie, ktorým súper vyrovnal na polčasových 1:1. V druhom polčase sme dostali druhý gól, na ktorý sme mohli ihneď reagovať