U19 - V generálke na kvalifikáciu vyhrali slovenskí mladíci v Maďarsku

Utorok, 2.2.2021 15:30 | Posledná aktualizácia 2.2.2021 19:29

autor: Lukáš Žiga, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Futbalová reprezentácia do 19 rokov mala na záver tréningového kempu na programe prípravný zápas v Maďarsku s domácimi rovesníkmi. Zverenci trénera Stanislava Maceka vyhrali nad našimi susedmi 1:0 po góle Dominika Veselovského, ktorému predchádzala dokonalá akcia. Pre našich mladíkov to bola generálka na plánovanú marcovú prvú fázu kvalifikácie o postup na ME.

V slnečnom počasí nastúpili naši chlapci v mestečku Gyirmot aj s nováčikom Farresom Shudeiwom v základnej zostave. Po úvodnom oťukávaní priniesla vzrušenie 11. minúta, keď naši obrancovia nechtiac zavarili malou domov brankárovi Belkovi, no ten ju perfektne zvládol a založil rýchlu akciu po pravej strane, po ktorej vybojovali naši chalani rohový kop.

Slovenskí reprezentanti boli aktívnejší, mali viac loptu na kopačkách a súpera takmer nepustili na vlastnú polovicu. V 25. min vyskúšal domáceho brankára hlavičkou Kaprálik, v 29. min centroval zo štandardky Veselovský, no nikto zo spoluhráčov loptu netrafil do bránky.

Po polhodine hry prišla najkrajšia akcia celého zápasu, ktorá aj rozhodla o výsledku. Všetko odštartoval brankár Belko. Presne našiel Kóšu, ten posunul Shudeiwovi, ktorý loptu potiahol, po ľavej strane mu už nabehol Javorček, prešiel cez dvoch súperov, pred šestnástkou odovzdal „štafetu“ Tučnému, jeho prízemný center prešiel cez päťku a Veselovský ho dorazil bránky. Hotová paráda.

Macekovi zverenci to potom skúšali z ďalších štandardiek, no brankár Maďarska všetko kryl. V 36. min. sa k slovu dostali aj domáci a v závere prvého polčasu si vypracovali viacero šancí. Dve strely z priamych kopov spoza šestnástky zneškodnil brankár Belko, v 43. min. mal maďarský útočník obrovskú príležitosť, ale jeho strela šla tesne vedľa ľavej žrde slovenskej bránky.

Po polčasovej prestávke prišli v slovenskom drese na trávnik štyria noví hráči, keďže kouč Macek dal napokon príležitosť všetkým osemnástim členom tímu.

Lepší vstup mali domáci, ktorí si vytvorili tlak a v priebehu desiatich minút vyskúšali brankára Surovčíka. Potom sa ukázali aj naši chalani. V 66. min. našiel Hornyák Hanesa, ktorý vybojoval roh, ale maďarská obrana si s ním poradila. Už o chvíľu mohol Hanes zvýšiť, keď si nabehol na ďalší roh, ale loptu dobre netrafil.

V 75. min sa rútil sám na bránku Tomáš Rigo, ale mieril len vedľa pravej žrde. O tri minúty mali veľkú príležitosť domáci, ale brankár Surovčík ju správnym vybehnutím zlikvidoval. Osem minút pred koncom mohlo prísť vyrovnanie, ale po štandardnej situácii trafil domáci futbalista brvno slovenskej bránky.

V 88. minúte unikol Hanes, ale aj maďarský brankár sa vyznamenal, keď mu loptu doslova vzal z nohy. Krátko na to sa z druhej strany vrútil do pokutového územia Jendrek, Maďari odvrátili na roh, po ňom došlo ku kontaktu gólmana s naším obrancom Morelom, ktorý ho potiahol a po druhej žltej karte zápas nedohral.

V samom závere mali domáci ešte jednu príležitosť ale brankára Surovčíka zastúpil obranca Kóša a naši chlapci sa napokon tešili z víťazstva.

MAĎARSKO 19 – SLOVENSKO 19 0:1 (0:1)
Gól: 30. Veselovský.
ŽK: Morel
ČK: 89. Morel (po druhej ŽK)
SLOVENSKO 19: Ľ. Belko (46. J. Surovčík) – M. Tandara (46. J. Morel), P. Leitner, S. Kóša, D. Javorček (46. L. Jendrek) – Shudeiwa, Nebyla (62. G. Hornyák), D. Veselovský (60. T. Kubík) – A. Kaprálik (46. T. Rigo), T. Jambor (60. A. Hanes), A. Tučný. Tréner: Stanislav Macek

Hlas po zápase
Stanislav Macek (tréner SR U19: Sme veľmi radi, že sme po viac ako roku odohrali medzištátny zápas vo veľmi zložitom obdobi pre cely šport. Proti naozaj silnému súperovi sme sa najmä v I. polčase prezentovali veľmi dobrým výkonom, ktorý sme korunovali pekným gólom. Po prestávke a viacerých striedaniach sa v našej hre trochu stratila dynamika najmä v útočnej činnosti. Napriek tomu sme si vypracovali dve čisté príležitosti, ktoré sme nepremenili, za čo nás súper v závere zápasu takmer potrestal. Našťastie sme v kritických fázach ukázali charakter a vôľu, aj preto sme zápas dotiahli do víťazstva. Chcel by som poďakovať klubom za uvoľnenie hráčov mimo asociačného termínu, keďže tento zraz bol posledným testom pred marcovou kvalifikáciou.“