WU17 – Na úvod kvalifikácie jasný triumf nad Litovčankami, tréner Jelšic: Víťazstvo 3:0 je pekné, vážime si ho

Sobota, 4.11.2023 12:50 | Posledná aktualizácia 4.11.2023 13:52

VILNIUS (SFZ) – Slovenské reprezentantky do 17 rokov vkročili pravou nohou do 1. kola kvalifikácie ME 2024 Ligy B v Litve, keď domáce reprezentantky zdolali 3:0. O tom, že Slovensky nedali Litovčankám žiadnu šancu, hovoria pozápasové štatistky: 15-krát vystrelili naše hráčky na bránku domácich, 12 pokusov smerovalo mimo troch žrdí a vypracovali si 13 rohov. Litovské futbalistky sa nedostali do žiadneho vážnejšieho zakončenia a nula im svietila aj v kolónke rohov.

Slovenky mali od úvodu hru pod kontrolou, vysoko súperky napádali, získavali lopty a domáce dostávali pod tlak.

V 8. min aktívna hra našich futbalistiek priniesla ovocie, keď Michalíková vybojovala loptu pri nedôraznej rozohrávke Litovčaniek, prihrávkou našla na úrovni bieleho bodu osamotenú Slukovú. Hráčka Slovácka prekonala strelou po zemi domácu brankárku Daujotė – 1:0.

V 27. min vyprášia rukavice litovskej gólmanky Tordajiová. Tá sa dostala k lopte pred šestnástkou, technickou strelou ju poslala medzi tri žrde, ale Daujotė sa natiahla najviac, ako mohla a jej pokus vytlačila na roh.

V 31. min opäť naše hráčky zachytili nepresnú domácu rozohrávku, Sluková vyskúšala ohroziť svätyňu Litvy z diaľky, lopta však skončila nad brvnom.

V 34. min predviedli ojedinelú akciu hráčky Litvy, Grauslyté poslala do malého vápna prudký center, ten však skrotila v rukaviciach Križanová.

V 38. min opäť vystrčili rožky Slovenky, Bučková poslala loptu spoza šestnástky do horných poschodí bránky, ale opäť skvelá Daujoté ju vytlačila končekmi prstov na roh. Ten domáce odvrátili, ale len na kopačky hráčok v modrom. Na tabuli svietila už 39. min a po osi Kerešová, Horváthová, Sluková sa lopta dostala ku kapitánke Šoltysovej, ktorá bombou pod hornú žrď zvýšila na 2:0, čím uzatvorila prvopolčasové skóre.

V 59. min vyskúšala pozornosť litovskej gólmanky ďalekonosnou strelou Sluková, ale Daujoté jej pokus vytlačila na roh. Po ňom sa lopta poodrážala až ku Kramlíkovej, jej zakončenie však skončilo len na nohách brankárky. Kramlíková bola aj v ďalšej „gólovke“, keď vypichla loptu jeden z domácich obrankýň, ale strela slovenskej zakončovateľky letela tesne nad brvno.

V 69. min zahrávala priamy kop Horváthová, Daujoté si situáciu postrážila a jej strelu chytila do rukavíc. O niekoľko sekúnd neskôr Važanová vyobracala domácu obranu, našla osamotenú Michalíkovú, tá nikým nestrážená namierila z vnútra veľkého vápna nad želaný cieľ.

V 72. min sa Bučková preštrikovala s loptou cez Litovčanky až pred šestnástku, prihrávkou, ktorá mala oči, vysunula Kramlíkovú, ktorá nedala šancu domácej brankárke a obstrelila ju – 3:0. Ďalší gól Slovenky už nepridali.

Najbližšie si naše hráčky zmerajú sily 7. novembra o 11.00 h s futbalistkami Čiernej Hory. Slovensky si v prípade víťazstva zaistia postup do Ligy A a nebudú musieť čakať na výsledok záverečného stretnutia skupiny B5. Jej program uzavrie 10. novembra duel Čierna Hora – Litva.

HLAS PO ZÁPAS
JOZEF JELŠIC (tréner Slovenska WU17): „Myslím si, že sme boli dominantnejší v držaní lopty, počas celého zápasu sme diktovali tempo hry. Víťazstvo 3:0 je pekné, vážime si ho, ale v našej hre bolo veľa momentov, keď sme mohli ešte skórovať. Tie akcie sme však nedotiahli do konca, dlho bol stav 2:0, neboli sme pokojní pri finalizácií. Keby sme pridali skôr nejaké góliky, ten výsledok by vyzeral inak. Gratulujem dievčatám za prístup a celkový prejav. Ideme ďalej!“