ŽENY A – Bezgólový výsledok, spokojný tréner a dve ďalšie naše stovkárky

Sobota, 10.4.2021 14:15 | Posledná aktualizácia 11.4.2021 10:16
Čerstvá stovkárka Dominika Škorvánková schádza z ihriska a miesto na ňom i pásku prenecháva druhej aktuálnej stovkárke Alexandre Bíróovej.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

WIENER NEUDORF (SFZ) – V prvom stretnutí počas aprílového asociačného termínu remizovala slovenská ženská reprezentácia s Mexikom 0:0. Zápas sa pre našu históriu zapísal dvoma stými štartami hráčok v slovenskom národnom drese, úžasnú métu dosiahli Dominika Škorvánková a Alexandra Bíróová.

Súperky sú na 28. mieste rebríčka FIFA a hrali si to svoje – dlhé držanie lopty, občas až uspávanka, krátke prihrávky, v jednej chvíli výpad, keď sme im to ponúkli. Nás brzdila nepresnosť predovšetkým vo finálnej fáze ofenzívneho chcenia, ale bolo zrejmé, že  hráčky vedia, čo chcú a ako majú hrať.

Nemálo minút sa hralo hlavne medzi šestnástkami, súperky pôsobili trochu živšie, ale obranná línia, dirigovaná Fischerovou, uhasila drvivú väčšinu ich aktivity. Po dvadsiatich minútach odstúpila pre natiahnutý sval Sluková, na hrot šla Havranová. Mexičanky zahrozili dvakrát, najprv prešprintovala Esquivelová do dobrej pozície, ale zakončila nepresne, potom nám pri akcii Herrerovej nesklapla ofsajdová pasca, brejk útočníčky však spomalila Fischerová a tak so strelou nemala problém Korenčiová.

Mohli sme sa potešiť v nadstavenom čase I. polčasu, Hmírová predviedla svoj hlad po góloch, spoza šestnástky sa oprela do tvrdej strely, Natividadovú však nezaskočila.

Dobrá kombinácia nám vyšla v 52.  min, na jej konci bola Šurnovská, „obaľovačkou“ mierila nad, potom skúšala šťastie Škorvánková, ale ani ona nemala presnú mušku. A prakticky vzápätí naša kapitánka a stonásobná reprezentantka uvoľnila miesto na ihrisku Bíróovej, ktorá tak rovnako vstúpila do reprezentačného klubu 100 a prebrala od spoluhráčky aj pásku.

Po prestávke sme v našej hre evidentne našli kolmú prihrávku dopredu a presnejšiu rozohrávku. Keď sme v nej chybili, pustili sme súperky do nebezpečnej strely, Lopezová poslala loptu tesne nad. Do 75. min nám ešte dvakrát podkúrili zmätkom v šestnástke, ale Korenčiová si udržala chladnú hlavu a čisté konto. Na druhej strane zamotala  Hmírová nohy obrane Mexika, kolmicu si Havranová neprebrala do streleckej pozície.

V 83. min sa zaskvela naša skvelá brankárka, po útoku z pravej strany prešla lopta na úplne voľnú Hernandezovú, ktorá mala gól  na nohe. Korenčiová previedla famózny zákrok proti osamotenej súperke a stopercentnú šancu Mexika zmarila.

V nadstavenom čase sme zas mohli rozhodnúť my: Fischerovej gólovú hlavičku po rohovom kope odvrátila na čiare stojaca Cuberová. Škodaaaa! A naopak, kameň zo srdca nám padol, keď posledné dve akcie zápasu boli rohové kopy Mexika, oba zahrané nebezpečne a po tej úplne záverečnej šla lopta pomaličky tesne vedľa pravej žrde našej brány, našťastie zvonku...

MEXIKO – SLOVENSKO 0:0
ŽK:
Esquivelová, Lopezová, Vojteková.
Rozhodovali: Marina Aufschnaiterová - Sara Teleková, Santino Schreiner (Rakúsko) - bez divákov
MEXIKO: Natividadová – Garcíová (46. Cuberová), J. F. Rodriguezová, Tavaresová, Stubblefieldová) – R. B. Rodriguezová (46. Lopezopvá), Jimenezová (46. Castillová), Gutierrezová (57. Arzateová), Hernandezová– Esquivelová 69. Cuellarová)), Herrerová (46.Arcerová). Trénerka: Monica Vergara Rubiová.
SLOVENSKO: Korenčiová – Horváthová (55. Košíková), Čeriová, Fischerová, Vojteková – Mikolajová, Bartovičová (71. Panáková), Škorvánková (55. Bíróová) – Šurnovsk (71. Zdechovanová), Sluková (24. Havranová), Hmírová. Tréner: Peter Kopúň.

HLAS PO ZÁPASE
PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): “Z môjho pohľadu to bol výborný atletický futbal, majúci parametre dnešnej doby. V našej hre boli prvky, ktoré sme do nej chceli vložiť, v ofenzívnej fáze sa prejavili tréningy, žiaľ, aj tentoraz to bolo bez efektívneho zakončenia. Hra sa prelievala od brány ku bráne, takže v strehu musela byť aj naša defenzíva a obstála. Takže môj bezprostredný pocit po zápase je spokojnosť.“