ŽENY A – Ondrušovej veľký krok pre slovenský ženský futbal

Posledná aktualizácia 18.3.2021 09:47
Slovenská stovkárka Lucia Ondrušová (v modrom).
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

SALINI (SFZ) – Slovensko má prvú futbalistku, ktorá si reprezentačný dres obliekla stokrát v oficiálnych medzištátnych zápasoch. Na Malte vstúpila Lucia Ondrušová (roč. narodenia 1988) do našej futbalovej histórie aj svetového klubu 100.

“Keďže som prišla na zraz s 99 štartami v národnom drese, musela som myslieť na stovku. Takže som tušila a aj dúfala, že na tú hranicu dočiahnem. Ale kedy to bude a aké to bude, som naozaj nevedela,“ priznala čerstvá jubilantka po tom, ako prijala desiatky osobných gratulácií od spoluhráčok, realizačného tímu a... “Telefón mám v nabíjačke, sú tam „milióny“ správ, ktoré som si ešte nestihla prečítať,“ priznala úprimne mladá žena.
Keď dal tréner Kopúň po desiatich minútach II. polčasu zápasu s domácim výberom pokyn na striedanie kapitánky, šlo všetko podľa vopred pripraveného scenára, o ktorom nevedela nič akurát hrdinka najbližších minút. 
Dominika Škorvánková si odopla pásku a po silnom objatí ju natiahla hráčke, ktorá šla na trávniku namiesto nej. “Odkedy je Škorvi v nároďáku, bývame spolu počas ciest v jednej izbe,“ tento fakt len potvrdzuje pevnosť puta medzi kamarátkami. Do ich partie patria ešte Maja Korenčiová, Lucia Harsanyová, Sany Bíróová, Jana Vojteková a Veronika Klechová-Kiššová, sedem dievčat pre (životné) šťastie.

“Vtedy, keď mi Škorvi zapla pásku na ruke, sme možno desať sekúnd nevnímali okolitý svet. Bola som dojatá, to bol najsilnejší okamih toho dňa, toho zápasu,“ hoci o málo minút neskôr to futbalový Boh zariadil tak, že jubilantka stovku oslávila gólom. Ako z veľkej knihy. Pri ňom znova predviedla veľký kus toho, čo ju futbalovo zdobí: nápad, dôraz, šikovnosť, um, techniku, cit pre okamih, správne riešenie situácie. Bez toho by nemohla stokrát obliecť reprezentačný dres, bez toho by nemohla zbierať poznatky v siedmich kluboch v piatich krajinách ( do Slovana a pražskej Sparty sa raz vrátila...), nestala by sa slovenskou, švajčiarskou a českou šampiónkou. Nemohla by sa stať vzorom, idolom. “Ja?!“ po chvíľkovej úvahe však uznala, že to tak je. “Možno, pre mladé dievčatá, ktoré teraz prišli do reprezentácie, môžem byť príkladom, že sa to dá, že to ide. Že v tejto chvíli majú na konte jeden zápas, dva a Ondrušová má sto. A vidia ju, poznajú ju, vedia, že to nie je výmysel, že taká hráčka hrala a hrá a že za nejaký čas, keď sa do toho dá všetka práca, poctivosť, chuť, keď pomôže šťastie, tak sa dá dosiahnuť méta sto. Alebo aj iný cieľ, vo futbale, v živote.“

Už dávno neplatí, že pre spokojný a šťastný život stačí vedieť kopať do lopty. Lebo život nie je len futbal a nie je len o úsmeve. “Futbal je krásna náplň života. A ja s ním ešte nekončím. Rok, dva, možno... Ktovie, čo bude. Dnes ale platí, že som stý raz nastúpila na medzištátny zápas a to je moment, ktorý sa nedá prehliadnuť.“ Po chvíli úvah pripomenula istú paralelu, že“ pre slovenský ženský futbal to bol naozaj veľký krok.“
Mimochodom, svoj prvý reprezentačný gól strelila Malte v roku 2007. Svoj stý zápas v reprezentačnom drese odohrala proti Malte v roku 2021. Kruh sa uzavrel.
Vlastne nie, Lucia Ondrušová je stále členkou kádra, aj keď v ňom sú už aj zdatné rivalky na jej post. “To je prirodzené, generácie sa menia. Ale ešte mám chuť byť súčasťou tejto partie, deliť sa s ňou o skúsenosti, radosť a úspechy.“
Tréner Kopúň v gratulačnej reči k jej jubileu povedal, že mu je cťou ju viesť v národnom tíme. My skladáme pred ňou klobúk a obrazne jej do rúk vkladáme kyticu z rešpektu, uznania a priania silného zdravia. Na ďalšie medzištátne zápasy, Lucia! 

Značky
Autor
Peter Šurin
Osoba
Lucia Ondrušová
Reprezentácia
Ženy A
Téma
100.medzištátny zápas
Téma
jubileum
Mohlo by vás zaujímať

ŽENY A – Žreb rozhodol o poradí zápasov kvalifikácie MS 2023: začíname so Švédskom doma

06.5.2021 16:41

ŽENY A – Žreb kvalifikácie MS 2023: V päťčlennej skupine opäť proti Švédkam

02.5.2021 17:53

ŽENY A – Tréner Peter Kopúň: Päťka nie je známka za výkon

14.4.2021 13:17

ŽENY A – Pre nás zlý výsledok zariadil slovinský „Messi v sukni“

14.4.2021 13:19

ŽENY A – Tréner Kopúň pred Slovinskom: Musíme to dobre zvážiť

17.4.2021 09:00

ŽENY A – Stovkárky Škorvánková a Bíróová: Prečo by futbalistka nemohla byť vzorom chlapcovi?

12.4.2021 11:31

ŽENY A – Bezgólový výsledok, spokojný tréner a dve ďalšie naše stovkárky

11.4.2021 12:16

ŽENY A – Futbalistka roka 2020 Mária Korenčiová: Stále som tu a stále ma to baví

10.4.2021 10:41

ŽENY A – Tréner Peter Kopúň pred aprílovým dvojzápasom: Métou je viac gólov

11.4.2021 00:07

ŽENY A - Nominácia na zápasy s Mexikom a v Slovinsku

10.4.2021 07:42

ŽENY A – Laura Žemberyová: Veľké veci neprichádzajú po ľahkých cestách

18.3.2021 09:45

FUTBALISTKA ROKA 2020 - Hlasujte za svoju favoritku v ankete Cena fanúšika a vyhrajte

18.3.2021 14:04

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.