ŽENY A - Škoda toho inkasovaného gólu

Utorok, 23.2.2021 19:25 | Posledná aktualizácia 18.3.2021 08:47
Slovenská reprezentácia pred zápasom s Rakúskom.
autor: MICHAL VENGLOŠ, zdroj: SFZ

PAOLA (SFZ) – So zmenami na piatich postoch nastúpili Slovenky proti Rakúšankám na druhý zápas na turnaji Visit Malta. Do základnej zostavy šli Korenčiová, Horváthová, Zdechovanová, Mikolajová a Havranová, súperky na poslednú chvíľu menili brankárku aj v zápasovej súpiske (Palová sa zranila počas rozcvičky).
Hralo sa o 2. miesto na turnaji, keďže v prvom zápase druhého hracieho dňa vyhralo Švédsko nad Maltou 3:0, čo mu s bonusmi za strelené góly vynieslo celkom 15 získaných bodov a to bolo pre iný tím reálne nedostihnuteľné.

Úvod bol z našej strany kostrbatý, lopta nám „nelepila“, súperky získali od 1. min priestor väčším dôrazom a presnosťou, prenajali si podstatnú časť našej polovice a tam vymýšľali akcie, hľadali kľúč k dobytiu našej brány. Najprv to boli len rohy, ktoré Korenčiová pokojne odvrátila, snaha sa však Rakúšankam vyplatila v 14. minúte. Z ďalšieho rýchleho útoku po pravej strane vyťažila Höbingerová priveľa priestoru v našej šestnástke, mala časť na strelu aj ju namieriť ku vzdialenejšej žrdi, kam slovenská brankárka nemohla dočiahnuť.

Stredoeurópska futbalová prezentácia na Malte sa môže začať.

Ak by sme boli pokračovali v hre ako v prvej štvťhodine, bolo by to vyzeralo aj skončilo zle-nedobre. Hlavu zdvihla ako prvá Šurnovská. Z ničoho sa oprela to akoby „voľnej” lopty zhruba 20 metrov od brány Krammerovej a opečiatkovala brvno. To dodalo našej krídelníčke chuť, o päť minút sa rozbehla do dlhej lopty, ku ktorej mala síce bližšie rakúska brankárka, tá sa však na poliatom trávniku šmykla a zrazu tu bola naša príležitosť. Šurnovská gólovo zakončila, ale Krammerová stačila predsa reagovať a odvrátiť jej pokus na roh. Tretí raz sa slovenská hráčka s číslom 21 predrala za obranu na svojej strane, prudký center stačili súperky zraziť, potom vystrelila ešte raz, ale mimo.
Súperky skúsene vyčkali na vhodný moment, v 39. min vyrazili do protiútoku a pri akcii piatich proti piatim nám pomohlo šťastie, že loptu z krídla zrazila Fischerová na roh. V poslednej päťminútovke I. polčasu ukázala dvakrát Mikolajová myšlienku aj realizáciu, zarezonovala najmä jej strela z 35 metrov, ktorou prekvapila, ale bránu netrafila.

Oveľa lepší vstup sme mali do II. polčasu. Viac pohybu, výraznejšia aktivita po celej ploche priniesli polšancu Škorvánkovej v 55. min, ale neprestrelila obranný val. Našu defenzívnu líniu sme mali posunutú ďalej od Korenčiovej, vpredu sme skúšali rýchlu kombináciu a v 59. min to takmer vyšlo, Hmírovej odskočila lopta od nohy v skoro už ideálnej pozícii. Naša snaha o vyrovanie síce otvárala priestor Rakúšankam na protiútoky do predsa len priepustnejšieho poľa, bola však oveľa sympatickejšia ako hra z úvodu zápasu. V 79. min dobrý center Hmírovej nezužitkovala na koncovku ani jedna z troch spoluhráčok, ktoré boli v ceste lopte, na druhej strane sa prebehla cez dve tretiny ihriska Makasová a z jej vetrov vyťažila Dunstová strelu akurát vedľa. Blízko k vyrovaniu bola po piatom druholpočasovom rohu Sluková, jej hlavička šla tesne vedľa, na opačnej strane sa zapotila Korenčiová. Pri odkope vonku z brány napálila dvojicu pred sebou, stihla sa však ešte vrátiť, aby odvrátila strieľaný center Makasovej pod brvno.
Ani tri minúty nadstaveného času nepriniesli zmenu skóre, hoci Hmírová sa ešte raz tlačila z krídla do šestnástky, na druhej strane Dunstová nemala silu na presné zakončenie. O výsledku tak rozhodla jedna vydarená strela z konca prvej štvťhodiny...

Po zápase organizátori turnaja vyhlasovali najlepšiu hráčku z každého tímu, cenu spomedzi Sloveniek si odniesla Patrícia Hmírová.

RAKÚSKO – SLOVENSKO 1:0 (1:0)
Gól:
14. Höbingerová
Rozhodovali: Pesuová – Constantinescuová, Catalinová (všetky Rum.) – bez divákov.
RAKÚSKO: Krammerová – Weinroitherová (85. Weilharterová), Wenningerová (60. Georgievová), Kirchbergerová, Naschenwengová – Zadrazilová (71. Ederová), Puntigamová – Feiersingerová (71. Makasová), Höbingerová, Dunstová – Billaová (85. Mayrová). Trénerka: Irene Fuhrmannová.
SLOVENSKO: Korenčiová – Horváthová, Bartovičová, Fischerová, Zdechovanová (84. Košíková) – Mikolajová, Bíróová, Škorvánková (84. Ondrušová)– Šurnovská, Havranová (66. Sluková), Hmírová. Tréner: Peter Kopúň.

HLAS PO ZÁPASE
PETER KOPÚŇ (tréner Slovenska): “Obojstrane dobrý až výborný zápas, do ktorého sme sa chytili neskôr, to sme už prehrávali 0:1. Ale zhruba od 20. - 25. minúty sme vstúpili do diania, vypracovali sme si aj šance, musíme príležitosti premietať... Verím, že v blížiacej sa kvalifikácii MS tak bude. Som spokojný s odovzdaním sa dievčat, po prestávke sme robili veľa z toho, čo trénujeme, akou cestou vo futbale chceme ísť. Ak by sme dali jeden gól, usmievali by sme sa ešte viac. Z našej strany to bol vo vzájomných zápasoch s Rakúskom najlepší výkon.“