angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Defibrilátor pre život

08. Jún 2017

BRATISLAVA (SFZ/PETER FRANCE) - Dá sa vyčísliť cena ľudského života?
Odpoveď by sa mohla nájsť v úzkej spolupráci v praxi prebiehajúcom projekte integrovaného prístupu k ochrane, bezpečnosti a službám počas organizácie futbalových zápasov. Pripravil ho bezpečnostný manažér SFZ Peter France v spolupráci s hlavným lekárom SFZ a spoločnosťou FALCK, dôležitým krokom v jeho rámci bolo odovzdanie nových defibrilátorov spolu s bezpečnostnými skrinkami zástupcom AS Trenčín, MŠK Fomat Martin, Partizánu Bardejov, MFK Ružomberok, DAC 1904 Dunajská Streda, MFK Tatran Liptovský Mikuláš, FC Vion Zlaté Moravce.  

Galéria

Zároveň boli ľudia zo spomenutých klubov preškolení odborníkmi zo spoločnosti FALCK kam tieto pre život dôležité prístroje umiestniť a používať aj v každodennom živote. Nové zdravotnícke zariadenia sú určené pre futbalové štadióny, ich primárnym účelom je ochrana života a zdravia pre každého, takže musia byť neustále verejne prístupné.
Staviame nové štadióny a rekonštruujeme staršie, zmeny si zároveň vyžadujú novelizáciu noriem a prevzatie osvedčených postupov v organizácii zdravotníckeho zabezpečenia, celkovej bezpečnosti, ochranyu a služby pre fanúšikov od UEFA. Usporiadateľská služba je jeden zo zásadných subjektov, ktorý musí reagovať na situáciu, pomô divákovi a zabezpečiť prvotné úkony do príchodu odborníkov. Musíme garantovať fanúšikom bezpečnosť a pomoc pri akejkoľvek výnimočnej situácii, dotýkajúcej sa zdravia či života kohokoľvek na futbalovom podujatí. UEFA má túto oblasť veľmi dobre prepracovanú a viaceré zdravotné incidenty počas futbalých stretnutí nám ukázali, že musíme v tejto oblasti pridať. Dnes nie je nič výnimočné, že aj mladého človeka postihne infarkt, preto je nesmierne dôležité, aby sme mali techniku a na úrovni vyškolený personál, ktorý vie, čo má v krízovej situácii robiť. Do budúcnosti plánujeme požiadať UEFA o grant a zapojiť do projektu aj ďalšie slovenské kluby,“ povedal bezpečnostný manažér SFZ Peter France, ktorý zároveň poďakoval SFZ, že podporil tento pre kluby dôležitý projekt.
Prax nám ukázala, že je nevyhnutné, aby organizácia a technické vybavenie zdravotníckeho zabezpečenia fungovalo na najvyššej úrovni. V minulosti som sa stretával s názorom, že potreba umiestnenia defibrilátorov na futbalových štadiónoch nie je až taká nevyhnutná, ale život ukázal opak, že je to otázka života a smrti. Školíme a vzdelávame športových lekárov, následne je potrebné prepojiť teóriu a prax. Ďakujem úseku bezpečnosti na SFZ, že dohliada aj na túto oblasť a pracovníkom spoločnosti FALCK nielen za súčinnosť v tomto projekte, ale aj pre neoceniteľné služby, ktoré poskytujú futbalovému prostrediu,“ vyjadril sa hlavný lekár SFZ Pavel Malovič.