EKL - ŠK Slovan Bratislava - Sturm Graz 0:1

Štvrtok, 22.2.2024 22:00 | Posledná aktualizácia 23.2.2024 00:25
EKL-Slovan-Sturm Graz-Strelec-Barseghjan
Zľava Jon Stankovič (Graz), David Strelec, Tigran Barseghjan (obaja Slovan) a Max Johnston (Graz) v odvete play off o osemfinále Európskej konferenčnej ligy ŠK Slovan Bratislava - Sturm Graz vo štvrtok (22.02.2024 v Bratislave).
autor: Pavel Neubauer, zdroj: TASR

BRATISLAVA (TASR) - Futbalisti Slovana Bratislava vypadli v play off o osemfinále Európskej konferenčnej ligy (EKL). Vo štvrtkovom odvetnom zápase o osemfinále prehrali so Sturmom Graz 0:1. V úvodnom stretnutí na pôde rakúskeho súpera utrpeli prehru 1:4. Slovan bol posledný slovenský zástupca v tejto sezóne pohárovej Európy a nevyrovnal svoj vlaňajší výkon, kedy hral v osemfinále EKL proti FC Bazilej.

Tréner "belasých" Vladimír Weiss st. označil už v Grazi prípadný postup svojho tímu za zázrak. Napriek návratu troch posíl vrátane brankára Milana Borjana bol stav po prvom polčase 0:0 a k postupu tak boli bližšie hostia. Poistku v podobe piateho gólu Grazu v dvojzápase zariadil v 52. minúte Mika Biereth. Domácim chýbal tentokrát pre kartový trest stredopoliar Vladimír Weiss ml. a nepodarilo sa im vyrovnať vlaňajšie európske maximum v ére samostatnosti. Slovan zároveň obdržal červenú kartu v treťom zápase EKL za sebou, v nadstavení ju dostal Cesar Blackman.

V tejto sezóne sa v Európe predstavili štyri slovenské kluby. Úradujúci vicemajstri z Dunajskej Stredy aj MŠK Žilina vypadli už v predkolách EKL. Držiteľ Slovenského pohára z Trnavy skončil v skupinovej fáze tej istej súťaže.

Odveta play off o osemfinále EKL - sumár:

ŠK SLOVAN BRATISLAVA - STURM GRAZ 0:1 (0:0)

Gól: 52. Biereth
ŽK: Strelec, Kašia - Lavalée
ČK: 90+3. Blackman (Slovan)
R: Grinfeeld, Hassan, Yarkoni (Izrael), 19.870 divákov
Slovan: Borjan - Bajrič, Kašia (86. Lichý), Wimmer - Blackman, Kankava, Kucka (77. Savvidis), Zmrhal (60. Marcelli) - Barseghjan (86. Pauschek), Rodrigues, Strelec (60. Tolič)
Graz: Jaroš - Affengruber, Wüthrich, Lavalée - Johnston, Stankovič (75. Hierländer), Prass (84. Camara), Schnegg - Kiteišvili (65. Horvat) - Böving (75. Sarkaria), Biereth (65. Wlodarczyk)

V úvodnej desaťminútovke bolo na oboch stranách po jednej potenciálnej šanci. V prípade zakončenia Rodriguesa i Kiteišviliho však pískal rozhodca Grinfeeld ofsajd. Jedinú strela na bránu prišla v tejto fáze od Johnstona spoza šestnástky - Borjan síce vyrazil loptu pred seba, no následne ju dostal pod kontrolu. Obe strany hrali v náznakoch šancí, reálne si však vytvoriť nedokázali a začali sa kopiť fauly. Najmä na strane Slovana. Práve domáci však mali v 25. minúte "tutovku" - Rodrigues posunul na hranici šestnástky loptu na voľného Kucku, ten si zasekol obrancu a zakončoval do odkrytej brány. Trafil však brvno. "Belasí" mali po polhodine hry šancu aj v podobe priameho kopu, Barseghjan však mieril nad. Arménsky hráč to skúšal krátko pred prestávkou aj z ťažkého uhla, neúspešne. V závere mal ešte priamy kop z nebezpečnej pozície Graz a z hranice malého vápna zakončoval po Barseghjanovej prudkej prihrávke Strelec. Hostí však podržal brankár Jaroš a autor strely išiel do šatne so žltou kartou.

V polčase nepristúpil ani jeden tréner k striedaniu. Slovan zahrával krátko po prestávke rohový kop a následne jeden aj bránil. Následne však prešla lopta cez Bajriča a Borjan nestačil na Bierethovu strelu k žrdi. Hostí dostal gól do tempa, predviedli silnú ofenzívnu epizódu a napriek celkovému vedeniu 1:5 dostali súpera do hlbokého bloku. Obrovské príležitosti mali na druhej strane aj Tolič a Barseghjan, obrana hostí však ukázala veľkú obetavosť. Loptu za Borjana dostal druhýkrát v zápase striedajúci Horvat, ktorý ušiel domácej obrane. Bol však v ofsajde. Slovan ukazoval v závere napriek jasnému ortieľu kombinačnú snahu a dokázal sa držať v blízkosti súperovej brány. Napriek piatim striedaniam však "belasým" už dochádzali sily a vyrovnať sa im nepodarilo. Zlý dojem z dvojzápasu naopak podčiarkol brániaci Blackman, ktorý dostal za zákrok na unikajúceho Sarkariu červenú kartu.

Hlasy po zápase /zdroj RTVS Šport/:

Vladimír Weiss, hlavný tréner Slovana: "Keď prehráte, nemôžete byť spokojní, ale odohrali sme výborný zápas. To, čo som od hráčov chcel, to do bodky splnili až na efektivitu. Mali sme veľa šancí, keď nedáte gól, nemôžete pomýšľať na dobrý výsledok. Ich náskok z prvého zápasu bol veľký, mali sme tri štyri momenty v prvom polčase. To sa nám nepodarilo a z prvej chyby sme dostali gól. Musím hráčov pochváliť, išli na doraz a ľudia ich po zápase vytlieskali."

Juraj Kucka, kapitán Slovana: "Ťažký zápas, išli sme do toho s tým, že od začiatku musíme vysoko napádať a ísť do toho naplno. To sa nám aj podarilo, vypracovali sme si šance, žiaľ, neboli sme efektívni. Mrzí nás to, ale pokazili sme si to inkasovanými gólmi v prvom zápase."

David Strelec, útočník Slovana: "Myslím si, že prvý polčas sme hrali ako tím, boli sme oveľa lepší ako súper. Mali sme veľa šancí, no škoda, že sme nedokázali dať gól na 1:0, bolo by to otvorené. Ja som mal tiež veľkú šancu, z čoho musím dať gól."