logo
SFZ

SFZ – Naše oddelenie Integrity futbalu dávajú za príklad celej Európe

Štvrtok, 4.4.2024 07:00 | Posledná aktualizácia 29.4.2024 07:54
1651041063860.jpeg

BRATISLAVA (SFZ) – Osveta v rámci prevencie, stretnutia s profesionálmi, ale aj mládežníkmi, ale aj medzinárodné prednášky pre futbalové zväzy, či policajné zložky. Na tieto témy sme sa porozprávali s manažérom integrity futbalu SFZ Jakubom Čavojom.

Čo je hlavnou náplňou činnosti oddelenia Integrity futbalu na Slovenskom futbalovom zväze?
Venujeme sa trom základným oblastiam. Prvou je prevencia – robíme školenia pre našich členov, primárne hráčov prvej a druhej ligy. Školenia sa konajú ďalšie dva roky a absolvujú ich aj hráči v kategóriách U15 až U19. 1.ligy. Rozhodcovia sú školení každý rok, komunikujeme s funkcionármi o nových trendoch v tejto oblasti. Snažíme sa zároveň pôsobiť aj mimo futbalu – školíme kadetov na policajnej akadémii, či školách.

Druhou oblasťou je vyšetrovanie prípadov – preverovanie skutočností, prijímanie podnetov, vyšetrovanie interne ale aj spolupráca na úrovni štátu – v prípade športovej korupcie pracujeme s políciou, väčšinou konkrétne s NAKA.

No a samozrejme, medzinárodná spolupráca – komunikujeme so strešnými futbalovými organizáciami ako sú FIFA a UEFA, ale aj s bezpečnostnými agentúrami – Interpolom, či Europolom. Zúčastňujeme sa na zasadnutiach OSN a Rady Európy, pretože sme zatiaľ jediný športový zväz na Slovensku, ktorý v tejto oblasti pôsobí a tým pádom zastupujeme Slovensko ako celok.

Ako to vyzerá s integritou samotného slovenského futbalu?
Ťažká otázka na krátku odpoveď. Máme pozitívny trend v tom, že z monitorovacieho systému stávok nám každoročne klesá počet tých, ktoré sú nám zaslané na preskúmanie ako podozrivé. Zároveň je čím ďalej viac ľudí, ktorí sú ochotní spolupracovať a nahlasovať takéto podozrenia, pretože naši členovia vidia, že to má význam a máme za sebou výsledky. Verím, že posledné roky sa situácia zlepšuje. 

Pokiaľ viem, na túto tému beží momentálne aj kampaň...
Presne tak. Chodíme priamo do klubov, začali sme tento týždeň v Skalici a do konca apríla by sme chceli prejsť všetky kluby najvyššej súťaže - Niké Ligy. Cieľom je opäť zvyšovať povedomie o korupcii. Treba pochopiť, že športovú korupciu nesmieme brať na ľahkú váhu a že to nie je o tom, že si niekto odovzdá 1000 eur a tým to končí. V mnohých prípadoch sa stretávame s organizovanými zločineckými skupinami, ktoré majú medzinárodný charakter a pri jednej manipulácii zarábajú státisíce. 

Máme tri spôsoby nahlasovania. Mailom na integrita@futbalsfz.sk , anonymnú telefónnu protikorupčnú linku, no a už dva roky funguje v spolupráci s UFP aplikácia Red button, určená pre hráčov, cez ktorú môžu anonymne nahlásiť korupciu. Je dôležité spomenúť, že aj nenahlásenie korupčného správania v prípade, že bol niekto oslovený, je porušenie zväzových predpisov.

V niektorých momentoch musí byť vaša práca aj pomerne nebezpečná...
Je to naša práca a primárne na to nemyslíme, väčšinou spolupracujeme s políciou a NAKA. My v prípadoch nevystupujeme ako konkrétne osoby ale zastupujeme futbal ako taký a myslím, že tak je to aj dotknutými osobami vnímané. Na druhej strane, spomínal som, že sa do týchto prípadov často zapájajú organizované skupiny a môžu to byť aj nebezpeční ľudia, takže určité riziko môže nastať. Aj z tohto dôvodu nesuplujeme prácu polície a v určitých štádiách vyšetrovania poskytujeme orgánom činným v trestnom konaní iný typ súčinnosti a sme skôr v pozadí.

Spomínali ste, že oddelenie Integrity SFZ je v Európe rešpektované. Čo to znamená v praxi?
Sme radi, že v zahraničí je oceňované to, že za posledných 6-7 rokov sa podarilo na Slovensku odhaliť a potrestať narušenie integrity u okolo 50-tich členov v rámci SFZ, čo je číslo, ktoré nás radí do top 3 v Európe. Zároveň oceňujú, že sme aktívni v rámci vyšetrovania medzinárodných prípadov, a že rovnako pracujeme popri tom aj na prevencii a že sme za posledné roky vyškolili už viac ako 9000 našich členov. Vnímajú nás ako aktívnych a veľa krát nás dávajú za príklad iným zväzom. Vďaka tomu som mal možnosť na úrovni FIFA robiť prednášku pre všetky členské štáty v Európe. Som pozývaný na medzinárodné konferencie, bol som prednášať pre lotyšský futbalový zväz, či pre španielsku políciu, alebo naposledy pred dvomi týždňami v Londýne.

Takže ten model, ktorý sme na Slovensku nastavili, sa snažíme rozšíriť do celej Európy?
Áno, pretože moja pozícia – integrity officer, je pre zväzy povinná. Musí ju mať každý zväz pod UEFA, ktorá to aj z časti financuje. Výsledky sú v rôznych krajinách rôzne. V niektorých krajinách nemali za posledných 10 rokov jediný prípad futbalovej korupcie, ale venovali sa napríklad prevencii. My máme dobré výsledky, ako aj veľa vyškolených hráčov a rozhodcov a aj preto nám dôverujú a zapájajú nás zapájajú do medzinárodných vyšetrovaní.

Ako môžeme zabrániť korupčnej trestnej činnosti vo futbale?
Komunikujeme s hráčmi, ktorým vysvetľujeme napríklad aj, že chápaem, že to môže byť pre nich lákavé a manipulácia zápasov im môže priniesť nejaké finančne benefity, len aby sme ich potom postavili do kontrastu s reálnymi prípadmi, aby videli ako dopadli tí, ktorí sa do korupcie zaplietli. Nie je to len o veľkých peniazoch za nič. Dôležité je nastaviť správne prostredie. Ak sa nám podarí v prípade podozrení a dôkazov doriešiť a následne potrestať viac prípadov, ukážeme ako zväz a ako štát nulovú toleranciu, budeme vzbudzovať väčší rešpekt, z čoho plynie väčšia ochota spolupracovať, aj dôvera v našu prácu. Pomáhame klubom preverovať potenciálnych investorov, keďže v rámci Európy aj Slovenska boli prípady, kde sa snažili ľudia infiltrovať do klubov a následne manipulovať zápasy. Ako jedni z mála v Európe máme takzvaný protikorupčný senát – špecializovanú časť disciplinárnej komisie, ktorá sa zaoberá týmito prípadmi. Snažíme sa nastaviť to prostredie tak, aby sa potenciálny manipulátor „bál“ prísť na Slovensko. Sme radi, že aj štatistiky ukazujú, že oproti iným krajinám je situácia u nás relatívne dobrá, aj keď samozrejme stále pracujeme na jej zlepšení a monitorujeme aktuálne svetové trendy.


20190912_130054.jpg

Značky