U19 - Slovensko - Írsko 1:0

Sobota, 23.3.2024 20:17 | Posledná aktualizácia 23.3.2024 20:18
Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov po góle do siete Írska na štadióne MOL Academy v Dunajskej Strede (23.3.2024).
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) - Slovenská futbalová reprezentácia do 19 rokov zdolala v prvom z dvojice prípravných stretnutí Írsko 1:0, víťazný gól zaznamenal Andy Masaryk.

Úvodnú šancu zápasu mali v 15. minúte naši reprezentanti, keď Adam Oravec trafil žrď Walshovej brány. V 39. minúte sa mladí Slováci ujali vedenia, keď sa po skrumáži a viacerých odrazoch lopty presadil strelou zblízka v zhustenej obrane Andy Masaryk. Na opačnej strane ihriska musel o chvíľu zasahovať brankár Vinarčík po Raziho centri z priameho kopu. V závere polčasu najskôr náš brankár skvele vyrazil loptu na roh po Lipsuicovej šanci a o chvíľu neskôr neprepasíroval loptu za Vinarčíkov chrbát po Raziho centri Lewis Temple. Aktívny Lipsuic zakrátko prestrelil z dobrej pozíciu bránu a tak viedlo Slovensko po prvom polčase nad rovesníkmi z Írska v zápase výberov do 19 rokov 1:0.

Do druhého polčasu nastúpili oba tímy bez zmien v zostavách. V 47. minúte mohli Slováci zvýšiť vedenie, ale strelu Fialu vyrazil brankár Conor Walsh a následnú dorážku Milana Šimona Rehuša vyhlavičkoval z bránkovej čiary írsky hráč Cory O´Sullivan. O tri minúty mieril na druhej strane hracej plochy zblízka vedľa Stan Ashbee. V 65. minúte sa opäť vyznamenal brankár Jakub Vinarčík, keď skvele zasiahol pri Umehovej šanci a na opačnej strane ihriska zazvonilo brvno írskej brány po Murkovej strele. V 76. minúte hlavičkoval najskôr nad striedajúci Cailloce a neujal sa ani strelecký pokus Adriána Fialu na druhej strane hracej plochy. V 85. minúte podržal svoj tím gólman Brady, po skvelom zákroku proti Mikulajovej strele zblízka a keďže v závere zápasu nevyrovnal najskôr Razi, ktorého vychytal Vinarčík a po ňom prestrelil bránu kapitán McManus, zdolali zverenci trénera Rusnáka ml. rovesníkov z Írska najtesnejšie 1:0.

Odvetný zápas je na programe v utorok 26.3.2024 o 11:30 znovu v Dunajskej Strede na MOL Akadémii.

Albert Rusnák st. (tréner Slovenska U19): „Videli sme dobré mládežnícke stretnutie vo veľkej intenzite, hlavne prvý polčas priniesol z našej strany slušnú kvalitu a veľa dobrých vecí najmä smerom hore. Chalanom som cez polčas vyčítal, že musíme spresniť finálnu a predfinálnu fázu, pretože vyjdeme z obrany z pressingu nacvičenými vecami a nedotiahneme veci vo finálnej fáze. Mrzí ma trochu to počasie, ktoré v druhom polčase ubralo z futbalovej kvality a začalo sa viac bojovať. Treba ale naučiť chalanov zvládnuť zápas niekedy aj po fyzickej stránke, keďže vieme dobre, že Íri sú tvrdí a v dôrazní v súbojoch. Myslím si teda, že aj v tomto smere ich ten druhý polčas posunul.“