29. september Svetový deň srdca: Zdravý futbal so zdravým srdcom

Posledná aktualizácia 29.9.2020 11:36

autor: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Aj v tomto roku pokračuje UEFA v kampani, o obsahu ktorej hovorí už jej názov – Svetový deň srdca. Vlani ju podporil rekordný počet členských asociácií UEFA, 32 z 55, vrátane Slovenského futbalového zväzu.

Už od začiatku koronavírusovej pandémie lekári postupne zisťovali, že pliaga COVID – 19 nie je ochorením, ktoré postihuje iba dýchací systém, ale že táto nákaza útočí aj na ďalšie časti ľudského organizmu – mozog, cievy a najmä srdce. 

Údaje z rozsiahlej štúdie Ohio State University (USA) hovoria o tom, že takmer 30 percent pacientov s touto vírusovou infekciou vykazovalo známky poškodenia srdca následkom prekonaného vírusového zápalu. Nález tohto druhu môže byť mimoriadne rizikový pre futbalistov, ktorí sa veľmi skoro po nákaze, hoci s následnou príslušnou karanténou a negatívnym výsledkom PCR testu, ale bez detailných kontrolných vyšetrení (echokardiografia, pokojový aj záťažový elektrokardiogram - EKG), krvných aj ergometrických testov, vrátia do tréningového a súťažného rytmu. 

V štúdii univerzitnej kliniky v nemeckom Frankfurte nad Mohanom sa u vyšetrovaných našli príznaky zápalového poškodenia svaloviny a chlopní srdca v priemere až 71 dní po tom, čo bol u nich koronavírus diagnostikovaný. V porovnaní s ľuďmi, ktorí neboli nakazení vírusom COVID - 19, srdcia postihnutých pumpovali slabšie a vykazovali väčšie riziko zlyhania funkcií tohto bioelektrického čerpadla. Vyskytli sa zmeny štruktúry srdcovej svaloviny a následky, aké sa na tomto orgáne objavujú po infarkte či akútnom zápale. Išlo pritom o mladých, dosiaľ zdravých jedincov, ktorí sa koronavírusom nakazili na jar. Niektorí sa cítili celkovo vyčerpaní a sťažovali sa na zvýšenú dýchavičnosť, čo v prípade hráčov ich tréneri - a často, žiaľ, aj lekári - môžu mylne považovať len za následok prerušenia tréningového procesu. To len treba dať do úvodzoviek... 

Ohrození sú mladí futbalisti, ktorí ešte nemali žiadnu anamnézu, spojenú s ochoreniami srdca. Okrem samotného vírusu môže mať negatívne následky pre srdce aj stres, pochádzajúci z izolácie a zo strachu nákazou COVID-19. 

Výsledky uvedených sledovaní naznačujú, že u mnohých mladých hráčov môže byť toto ochorenie, hoci prekonan, predzvesťou srdcového zlyhávania, pri ktorom je narušená jeho čerpacia funkcia. Zatiaľ ale nie sú k dispozícii priame dôkazy o neskorších dôsledkoch, napríklad o prognóze vývoja zlyhania srdca. Je ale celkom možné, že o niekoľko rokov bude tento problém obrovský na základe toho, čo sa už vie z následkov iných vírusových stavov, ktoré podobným negatívnym spôsobom ovplyvňujú srdce. 

Preto je podstatné a dôležité nič nepodceniť a futbalistu, ktorý prekonal infekciu COVID – 19, dôkladne a opakovane vyšetriť. Len vtedy bude možné, aby sa hral zdravý futbal s hráčovým zdravým srdcom. 

Značky
Autor
Pavel Malovič
Téma
Svetový deň srdca
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.