FUTSAL – Svetlo sveta uzrela nová UEFA FUTSAL COACH aplikácia

Posledná aktualizácia 17.10.2020 10:16

BRATISLAVA (SFZ) – Zástupcovia UEFA pripravili v rámci zvyšovania úrovne vzdelávania trénerov vo futsale novú mobilnú aplikáciu s názvom „UEFA Futsal Coach“. Aplikácia je k dispozícii odbornej aj laickej verejnosti, viac o novinke prezradil manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.

UEFA v spolupráci s komisiou futsalu uviedla v týchto dňoch do praxe aplikáciu, ktorej hlavným obsahom je podporný materiál pre trénerov v textovej podobe a vo forme inštruktážnych videí. Slúži na bežné využívanie, resp. plánovanie zápasov, zápasových nominácií, tréningov, či obsahu tréningu. Je ľahko dostupná, tréneri majú možnosť pracovať s ňou po stiahnutí do svojich mobilných zariadení. Z môjho pohľadu aplikácia nie je šitá na mieru pre vrcholový šport, ale určite bude veľmi užitočná pre amatérsky futsal. Malou nevýhodou je skutočnosť, že nie je v slovenčine (poznámka: angličtina, španielčina, francúzština, nemčina, taliančina a ruština), nemyslím si však, že jazyk by mal byť limitujúcim faktorom. Aplikácia je bezplatná, tréneri si ju môžu stiahnuť a používať pre svoje potreby,“ povedal o novinke z dielne UEFA Zsolt Pakusza.

UEFA odštartovala program aktivít v oblasti vzdelávania trénerov futsalu v roku 2013 zavedením licencie UEFA Futsal B, dokument „Futsal Coaching Manual“, z dielne štvornásobného trénera majstrov Európy Josého Venanciu Lópeza Hierra, bol o štyri roky neskôr základným kameňom pre UEFA Futsal B licencie, a tiež pre trénerov všetkých úrovní a futsalových kategórií.

FUNKCIE APLIKÁCIE:

Aplikácia ponúka národným asociáciám, trénerom futsalu a futsalovým nadšencom kvalitný materiál v oblasti vzdelávania a technického obsahu v digitálnej podobe. Tu je stručný prehľad niekoľkých oblastí, na ktoré sa zamerali tvorcovia aplikácie:

1. Vzdelávací obsah UEFA:
Poskytuje trénerom futsalu kvalitný vzdelávací materiál.

2. Správa tímu:
Táto funkcia dovolí futsalovým trénerom spravovať dáta o jednotlivých hráčoch svojho tímu. Podmienkou je registrácia hráča, po nej je možné evidovať a vyhodnocovať dochádzku hráčov, ich výkonnostný rast a štatistické údaje.

3. Správa školení:
Tréneri tu nájdu knižnicu zdokumentovaných cvičení a cvičebné programy UEFA. Zároveň tu môžu vytvárať a uverejňovať vlastné tréningové cvičenia, a zdieľať ich pre ďalších futsalových trénerov.

4. Funkcia „zápasy“:
Umožňuje správu zápasov, vytváranie zostáv tímov alebo posielať hráčom pozvánky na zápasy.

5. Štatistika:
Ponúka grafické znázornenie základných štatistických údajov (napr. celkový počet výhier, remíz, prehier, priemer gólov atď.)

6. SMS notifikácia:
Je nástroj určený na zjednodušenie komunikácie s hráčmi a umožňuje trénerom posielať hromadné pozvánky a správy celému tímu.

Link na stiahnutie aplikácie: https://www.uefa.com/insideuefa/about-uefa/news/0262-10917d2a9849-4a711f578aec-1000--new-app-sets-futsal-coaches-up-for-success/

Link na video s funkciami aplikácie: https://storage.mycoachsport.com/files/892b8437-9196-4867-a262-14b3c378292c

O ďalšie informácie sme požiadali Zsolta Pakuszu: „Aktuálne disponuje UEFA v rámci vzdelávania futsalových trénerov jedinou licenciou - UEFA Futsal B. Zároveň odporúča národným asociáciám, aby vzdelávali trénerov aj na úrovni národných licencií. Ako vieme, slovenská trénerská futsalová komunita nie je veľká, čo súvisí s malým počtom futsalových klubov v našej krajine. Našou ambíciou je, aby sme v budúcnosti, so súhlasom UEFA, spomínané školenie UEFA Futsal B zorganizovali a práve vďaka novej aplikácii môžu futsaloví trénerinačerpať kvalitné a užitočné informácie. Slovenský futbalový zväz bude aplikáciu adresovať všetkým trénerom, ktorí majú trénerskú futsalovú licenciu registrovanú na Slovensku, samozrejme, k dispozícii bude aj širokej verejnosti,“ dodal na záver manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.

Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Zsolt Pakusza
keywords
Futsal
keywords
aplikácia
keywords
UEFA Futsal Coach
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.