FUTSAL – Svetlo sveta uzrela nová UEFA FUTSAL COACH aplikácia

Posledná aktualizácia 17.10.2020 10:16

BRATISLAVA (SFZ) – Zástupcovia UEFA pripravili v rámci zvyšovania úrovne vzdelávania trénerov vo futsale novú mobilnú aplikáciu s názvom „UEFA Futsal Coach“. Aplikácia je k dispozícii odbornej aj laickej verejnosti, viac o novinke prezradil manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.

UEFA v spolupráci s komisiou futsalu uviedla v týchto dňoch do praxe aplikáciu, ktorej hlavným obsahom je podporný materiál pre trénerov v textovej podobe a vo forme inštruktážnych videí. Slúži na bežné využívanie, resp. plánovanie zápasov, zápasových nominácií, tréningov, či obsahu tréningu. Je ľahko dostupná, tréneri majú možnosť pracovať s ňou po stiahnutí do svojich mobilných zariadení. Z môjho pohľadu aplikácia nie je šitá na mieru pre vrcholový šport, ale určite bude veľmi užitočná pre amatérsky futsal. Malou nevýhodou je skutočnosť, že nie je v slovenčine (poznámka: angličtina, španielčina, francúzština, nemčina, taliančina a ruština), nemyslím si však, že jazyk by mal byť limitujúcim faktorom. Aplikácia je bezplatná, tréneri si ju môžu stiahnuť a používať pre svoje potreby,“ povedal o novinke z dielne UEFA Zsolt Pakusza.

UEFA odštartovala program aktivít v oblasti vzdelávania trénerov futsalu v roku 2013 zavedením licencie UEFA Futsal B, dokument „Futsal Coaching Manual“, z dielne štvornásobného trénera majstrov Európy Josého Venanciu Lópeza Hierra, bol o štyri roky neskôr základným kameňom pre UEFA Futsal B licencie, a tiež pre trénerov všetkých úrovní a futsalových kategórií.


FUNKCIE APLIKÁCIE:

Aplikácia ponúka národným asociáciám, trénerom futsalu a futsalovým nadšencom kvalitný materiál v oblasti vzdelávania a technického obsahu v digitálnej podobe. Tu je stručný prehľad niekoľkých oblastí, na ktoré sa zamerali tvorcovia aplikácie:

1. Vzdelávací obsah UEFA:
Poskytuje trénerom futsalu kvalitný vzdelávací materiál.

2. Správa tímu:
Táto funkcia dovolí futsalovým trénerom spravovať dáta o jednotlivých hráčoch svojho tímu. Podmienkou je registrácia hráča, po nej je možné evidovať a vyhodnocovať dochádzku hráčov, ich výkonnostný rast a štatistické údaje.

3. Správa školení:
Tréneri tu nájdu knižnicu zdokumentovaných cvičení a cvičebné programy UEFA. Zároveň tu môžu vytvárať a uverejňovať vlastné tréningové cvičenia, a zdieľať ich pre ďalších futsalových trénerov.

4. Funkcia „zápasy“:
Umožňuje správu zápasov, vytváranie zostáv tímov alebo posielať hráčom pozvánky na zápasy.

5. Štatistika:
Ponúka grafické znázornenie základných štatistických údajov (napr. celkový počet výhier, remíz, prehier, priemer gólov atď.)

6. SMS notifikácia:
Je nástroj určený na zjednodušenie komunikácie s hráčmi a umožňuje trénerom posielať hromadné pozvánky a správy celému tímu.

Link na stiahnutie aplikácie: https://www.uefa.com/insideuefa/about-uefa/news/0262-10917d2a9849-4a711f578aec-1000--new-app-sets-futsal-coaches-up-for-success/

Link na video s funkciami aplikácie: https://storage.mycoachsport.com/files/892b8437-9196-4867-a262-14b3c378292c


O ďalšie informácie sme požiadali Zsolta Pakuszu: „Aktuálne disponuje UEFA v rámci vzdelávania futsalových trénerov jedinou licenciou - UEFA Futsal B. Zároveň odporúča národným asociáciám, aby vzdelávali trénerov aj na úrovni národných licencií. Ako vieme, slovenská trénerská futsalová komunita nie je veľká, čo súvisí s malým počtom futsalových klubov v našej krajine. Našou ambíciou je, aby sme v budúcnosti, so súhlasom UEFA, spomínané školenie UEFA Futsal B zorganizovali a práve vďaka novej aplikácii môžu futsaloví trénerinačerpať kvalitné a užitočné informácie. Slovenský futbalový zväz bude aplikáciu adresovať všetkým trénerom, ktorí majú trénerskú futsalovú licenciu registrovanú na Slovensku, samozrejme, k dispozícii bude aj širokej verejnosti,“ dodal na záver manažér vzdelávania trénerov SFZ Zsolt Pakusza.Peter Zeman
Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Zsolt Pakusza
keywords
Futsal
keywords
aplikácia
keywords
UEFA Futsal Coach
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.