Konferencia SFZ/ÚČPS – Začujú hlas športu aj stále „hluchí“ politici?!

Utorok, 31.5.2022 18:25 | Posledná aktualizácia 7.6.2022 15:01
Silné obsadenie vážneho tematického panelu, zľava moderátor Martin Čánik, prezident SFZ Ján Kováčik, dekanka fakulty masmédií PEVŠ Iveta Radičová, predseda predstavenstva Petit Press, a.s.
Silné obsadenie vážneho tematického panelu, zľava moderátor Martin Čánik, prezident SFZ Ján Kováčik, dekanka fakulty masmédií PEVŠ Iveta Radičová, predseda predstavenstva Petit Press, a.s.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Tá základná informácia znela až príliš vecne: jedinečné spojenie športu a médií na jednom pódiu v top témach. V priestoroch Paneurópskej vysokej školy sa v utorok konal III. ročník konferencie ŠPORT a MÉDIÁ 2022, organizovanej Učenou právnickou spoločnosťou, o. z. s podporou Slovenského futbalového zväzu ako hlavným partnerom podujatia. 

Dôležitý bol obsah v niekoľkých paneloch, ideálne by bolo, ak by hlas, ktorý tam zaznel od znalých veci, začuli aj na patričných miestach štátu - vo vláde, v parlamente. Lebo v príslušných témach sa ako refrén ťahal motív: štát sa k nám správa ako macocha...

ŠPORT A POLITIKA. Jeden z vrcholov otvorenej debaty. Za stolom sedeli vážni diskutéri – profesorka Iveta Radičová, bývalá premiérka, dnes dekanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy, prezident SFZ Ján Kováčik a predseda predstavenstva vydavateľstva Petit Press, a.s Alexej Fulmek.

„Šport má obrovskú silu, vplyv na ľudí a ich vyjadrenia. Šport vie odstrániť diskrimináciu, presadiť hodnoty ľudskosti,“ rozbehla debatu profesorka Radičová nastolením prvej kľúčovej témy: má byť šport apolitický? Zhoda za stolom aj v pléne bola (asi) jednomyseľná – nie, stokrát nie! (V podtexte rezonovala vojna na Ukrajine.)

Na to nadviazal šéf futbalu myšlienkou, ktorá šla z duše každého športovca, ale znova zabolela a stále bolí. „Za tridsať rokov sa na Slovensku nevyprofiloval v politike morálna autorita, ktorá by mala šport ako svoju primárnu agendu a riešila by ju opakovane celé volebné obdobia,“ vyslovil sa a zožal potlesk (rovnako ako predtým Radičová) a pohľady prítomných sa zapichli do v pléne sediaceho štátneho tajomníka ministerstva školstva, pod gesciu ktorého patrí šport, Ivana Husára. Do ostrej konfrontácie však vyskočil z auditória poslanec Oľano Jozef Pročko a prezentoval sa typickou parlamentnou nekultúrou. Jeho vystúpenie konšternovalo Ivetu Radičovú natoľko, že dobrú štvrťhodinu sa nevedela znova adekvátne zapojiť do debaty. 

Obsadenie televízneho panelu, zľava moderátor Jaroslav Šišolák, Marek Kindernay, Martin Lisý, Marcel Merčiak a Roman Neuschl.
Obsadenie televízneho panelu, zľava moderátor Jaroslav Šišolák, Marek Kindernay, Martin Lisý, Marcel Merčiak a Roman Neuschl.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ


Kultivovaný level prezentovala trojica diskutérov spoza stola v závere panelu, keď si mali zaželať niečo pre budúcnosť športu.
 „Mne by stačil solídny prístup inštitúcií k nám, napríklad obyčajná slušná odpoveď na list,“ s nadhľadom reagoval Ján Kováčik. „Priala by som si, aby šport nevyvolával napätie a mali sme dostatok prostriedkov pre masový šport detí,“ Iveta Radičová v sebe nezaprela sociologička. A Fulmek pragmatika: „Tých 130 miliónov eur, ktoré chcel Jano Kováčik vyrokovať pred rokmi od štátu pre šport.“

ŠPORT SA TLAČÍ NA OBRAZOVKY. Bolo o čom aj v tomto paneli. Za stolom kvarteto fachamnov Marek Kindernay, výkonný riaditeľ O2TV s.r.o., Martin Lisý, šéfredaktor športu v Markíze, Marcel Merčiak, intenadnt RTVS Šport, a Roman Neuschl, riaditeľ digital media a JOJ Šport. Nastavené témy ťali do živého, každá by mohla pokojne byť nosnou pre celodenné debatovanie.

Nemáme toľko priestoru, aby sme sa každej venovali naplno. Aspoň základné tézy: „Šport by mal baviť“ (Kindernay). „Šport a spravodajstvo jediné majú najväčšiu hodnotu v priamom prenose“ (Merčiak). „Zlým príkladom extrémneho nárastu cien televíznych práv a netransparentných tendrov je UEFA.“ (Neuschl). „Ak nebude zápas slovenskej reprezentácie na kanáli RTVS, neviňte za to SFZ. Je to obchodná politika s televíznymi právami, na ktorú zväz nemá žiaden dopad.“ (moderátor panelu Jaroslav Šišolák). „Budúcnosť v sociálnych médiách je tik tok. Nie je to len sranda, má dva aspekty: zábavu aj edukáciu“ (influencer, komentátor F1 Števo Eisele).

STÁVKOVÉ KANCELÁRIE A SVET ŠPORTU. Aj v tomto paneli šlo o väzbu športu a financií. Silné výstupy skúsených matadorov z tejto oblasti biznisu zvýšili kredit konferencie: vecné vyjadrenia Romana Bergera , výkonného riaditeľa Niké, Ľudovíta Vyskoča, predsedu predstavenstva Fortuny, veľký nadhľad prezidenta SVF Mareka Rojka, ktorý ustál bremeno, že zastupoval vlastne všetky športové zväzy, svoje obhájil aj Peter Dedík, generálny riaditeľ sekcie športu MŠVVaŠ. 

Kľúčová téma tohto panelu: verbálne avizovaná nová daň z hazardu, ktorú presadzuje minister financií, už vyvolala reakciu športových zväzov vo forme listu, ktorý odovzdali ich šéfovia predsedovi parlamentu (to je list, ktorého odpoveď stále absentuje a Ján Kováčik na to svojím želaním upozorňuje), na tomto fóre sa verejne vyjadrili aj zástupcovia stávkových kancelárií. „Neprimerane veľké dane nás prinútia škrtať. Ako prvý pôjde sponzoring a marketing,“ nestrašil, len konštatoval Roman Berger a ostatní diskutéri hovorili to isté, aj keď inými slovami. Alebo inak: „Tri mesiace nevieme riadiť naše firmy, lebo nevieme, ako uchopiť financie. Navýšenie dane o viac ako 100 percent sa nedá utiahnuť.“
Bude počuť hlas z konferencie tam, kde dosiaľ nepočúvali?

VÁŽNOSŤ ŠPORTU. „Ďakujem všetkým účastníkom, moderátorom, diskutujúcim aj plénu. Zišli sme sa, pretože si aj ako športovci uvedomujeme spoločenskú zodpovednosť a chceme dať väčšiu vážnosť športu,“ povedal za organizátorov konferencie Peter Sepeši.

Nie medzi aktérmi konferencie, tam ju všetci cítili a vedeli, o čom to je... 

Peter Šurin

Značky