angle-down angle-left angle-right angle-up calendar card city-banch conference exchange facebook football goal instagram lang-gb lang-sk long-arrow-down long-arrow-left long-arrow-right long-arrow-top maintenance menu neck pin rss scroll-arrow scroll-outline search teams thumb-up twitter video whistle youtube close

Konferencia trénerov SFZ - Nemec Thomas Schaaf: „Vykročili ste správnym smerom!“

05. December 2017

SENEC (SFZ/PETER ZEMAN) – Na konferencii trénerov SFZ prednášal tréner a lektor UEFA Thomas Schaaf.

Galéria

Päťdesiatšesťročný rodák z Mannheimu Thomas Schaaf otvoril včera sériu prednášok na konferencii trénerov SFZ. V minulosti skvelý hráč Werderu Brémy a neskôr kouč tohto tímu so skúsenosťami z Eintrachtu Frankfurt a Hannoveru 96 priniesol analýzu vrcholového futbalu z pohľadu klubov v poslednej edícii Ligy majstrov a Európskej ligy.

Aktívnu kariéru spojil výlučne s Werderom Brémy. V rokoch 1978 – 1980 odohral v rezervnom tíme viac ako päťdesiat duelov, potom sa presunul k A-tímu, kde odohral neuveriteľných sedemnásť sezón! V Senci zaujal videorozbormi hry popredných tímov, predovšetkým z májového finálového duelu Ligy majstrov medzi madridským Realom a Juventusom Turín. Začal témou aktívnej hry brankárov.  „Prvý predpoklad, aby ste mohli vôbec špekulovať nad tým, čo urobíte s loptou, je kvalitný zákrok brankára. Nakoniec, to je na futbale po góloch to najkrajšie, keď prinútite gólmana k dobrému zákroku. Potom nasleduje jeho rozohrávka.  V tom sa vypracoval na svetovú úroveň Talian Buffon.“

Thomas Schaaf pokračoval ďalej s ukážkami obranných formácií, ich celistvosti, kompaktnosti a zdôrazňoval nutnosť ponukovej činnosti všetkých hráčov. „Dôležitá je neustála aktivita hráča a jeho správanie v momentoch, kedy nie ja priamo aktívny v hre a na lopte. Vykrývanie priestorov je dnes mimoriadne dôležitý atribút a veľké mužstvá sú v tejto činnosti mimoriadne disciplinované,“ komentoval hru Juventusu Turín v spomínanom stretnutí Ligy majstrov.

Zaujímavý názor priniesol v odpovedi na otázku, ako by sa v pohárovej Európe mohli presadiť slovenské kluby? „To, čo sme si prezentovali vo videách, je možné iba v kluboch s mimoriadne kvalitným kádrom. Samozrejme, nie je to možné aplikovať bez vhodných hráčskych typov. Ako uspieť? Kompaktnosťou. Využitím všetkých možností a eliminovaním zbraní súpera. Príkladom je nemecká dvadsaťjednotka, ktorá vo finále ME dokázala zdolať silné Španielsko. Eliminovali sme jeho prednosti. Nedovolili sme jeho hráčom hrať ich hru. To je šanca a cesta menších klubov. Ako inak by mohli v Nemeckom pohári amatérske kluby vyradiť profesionálov? Vo futbale je možné za istých okolností eliminovať súpera práve kompaktnosťou,“ vysvetľoval Thomas Schaaf.

Vyzdvihol tiež úroveň slovenského mládežníckeho futbalu. „Mám informácie o akadémiách, o záujme o mládež. To je rozhodne správny smer. Nemecko je veľká krajina a v istom bode sme si povedali, že my so základňou problém mať nebudeme. Podcenili sme okolnosti a tvrdo sme za túto chybu neskôr pykali. Nakoniec sme šli cestou, ktorá je veľmi podobná vašej. Aj preto som, čo sa týka slovenského futbalu, optimistom,“ dodal na záver tréner Thomas Schaaf.