MUŽI A - Vzájomné zápasy Slovenska s Luxemburskom

Pondelok, 16.10.2023 07:43 | Posledná aktualizácia 16.10.2023 08:07
Gólová radosť Juraja Kucku, Adama Nemca a Róberta Maka v kvalifikačnom zápase o postup na EURO 2016 Luxembursko - Slovensko 2:4. (Luxemburg, 12. októbra 2015)
autor: Tlačová agentúra SR

LUXEMBURG (SFZ) - Slovenská futbalová reprezentácia sa stretla s Luxemburskom v šiestich vzájomných zápasoch s bilanciou 4 výhry, 1 remíza, 1 prehra - skóre 15:5.

Gólová strela Vladimíra Weissa ml. v zápase s Luxemburskom v Žiline (27.3.2015)
Zľava brankár Luxemburska Anthony Moris, stredopoliar Luxemburska Leandro Barreiro a útočník Slovenska Tomáš Suslov (Trnava, 23. marca 2023).
Róbert Polievka (vpravo) v súboji s kapitánom Luxemburska Christopherom Martinsom (Trnava, 23. marca 2023).
Martin Škrtel v kvalifikačnom zápase o postup na EURO 2016 Luxembursko - Slovensko 2:4 (Luxemburg, 12. októbra 2015).
Tréner Ján Kozák nad hlavami svojich zverencov po víťaznom kvalifikačnom zápase Luxembursko - Slovensko (2:4) v Luxemburgu 12. októbra 2015.
Gólová radosť Adama Nemca a Róberta Maka v kvalifikačnom zápase o postup na EURO 2016 Luxembursko - Slovensko 2:4 (Luxemburg, 12. októbra 2015).

KVALIFIKÁCIA MS 2006

Premiérovo sa dnešní súperi streli v auguste 2004 na bratislavskom Tehelnom poli v kvalifikácii o postup na MS 2006. V úvodnom stretnutí kvalifikácie najskôr zmrazil divákov i brankára Königa gólom už v 2. min. kapitán Jeff Strasser, no zverenci trénera Galisa podali kvalitný výkon a výsledkovo zápas otočili na konečných 3:1. V 26. min vyrovnal skóre stretntutia Róbert Vittek, v druhej časti hry preklopila misky váh na našu stranu gólová strela Vratislava Greška a v samom závere pečatil víťazstvo gólom na 3:1 Igor Demo. Reprezentačný debut si pripísal Stanislav Šesták a Slováci vstúpili do kvalifikácie trojbodovým ziskom.

Jednoznačný priebeh mala aj odveta o necelý rok neskôr v Luxemburgu. Na štadióne Josyho Barthela viedli „galisovci“ už po úvodnej štvrťhodine zásluhou Szilárda Németha Mareka Mintála 2:0, ďalšie góly pridali Karol Kisel a Ľubomír Reiter. Šesťbodový zisk znamenal v konečnom účtovaní barážovú priečku a Slovensko si tak prvýkrát zahralo play-off dvojzápas o postup na MS 2006. V ňom nám vystavili stopku Španieli, napriek tomu zaznamenali historický míľnik v dejinách slovenského futbalu.

HMLA A ŠOKUJÚCA PREHRA 1:2

Stáva sa. Slováci zavítali na začiatku kalendárneho roka 2011 opäť do Luxemburgu a v prípravnom stretnutí potvrdili úlohu favorita gólom v 55. minúte z kopačky Erika Jendrišeka. Zápas sa hral v chladnom, februárovom počasí a tak ako pribúdali minúty, tak pribúdala aj hmla a s nimi prišli aj dva prekvapivé góly domáceho Daniela Da Motu. Zverenci trénera Weissa zaknihovali prvú, a doteraz poslednú, prehru s mužstvom z krajiny spod Ardén, reprezentačný debut si odkrútila dvojica František Kubík a brankár Marián Kello, ktorý v 77. minúte vystriedal medzi žrďami Jána Muchu.

zdroj: TASR

KVALIFIKÁCIA ME 2016

Po desiatich rokoch narazili na seba dnešní súperi opäť v kvalifikácii, tentoraz o postup na Euro 2016, a boli z toho dva vydarené duely mužstva trénera Kozáka. V marci 2015 sme hostili Luxemburčanov v Žiline. Hamšík a spol. boli v laufe, po výhrach na Ukrajine, doma so Španielskom, v Bielorusku a v Macedónsku, sfúkli doma tromi gólmi v prvom polčase aj Luxembursko a po piatich odohraných zápasoch mali v kvalifikačnej tabuľke plný počet – 15 bodov. Prvému gólu v 10.min predchádzala tvrdá delovka Jána Ďuricu z priameho kopu do brvna. Na odrazenú loptu najlepšie zareagoval kanonier Adam Nemec a viedli sme 1:0. O desať minút neskôr sa blysol individuálnou akciou a presným zakončením Vladimír Weiss ml., a ešte do polčasovej prestávky zvýšil na 3:0 umiestnenou strelou Peter Pekarík.

Kvalifikačná jazda Kozákovcov vyústila do svojho finále posledným kvalifikačným zápasom, 12. októbra 2015 v Luxemburgu, v ktorom hrali o všetko. Po nevyužitom postupovom mečbale doma s Bieloruskom (prehra 0:1), potrebovali na postup na Euro 2016 trojbodový zápis. A tak sa aj stalo. Už po polhodine hry svietilo na svetelnej tabuli skóre 3:0 v náš prospech po góloch Hamšíka, A. Nemca a Maka. Domáci znížili na 2:3 zásluhou Mutscha a Gersona z penalty, ale keď zvýšil v nadstavenom čase Hamšík na konečných 4:2, postupové oslavy mohli vypuknúť naplno. Tréner Kozák sa ocitol nad hlavami hráčov a futbalové Slovensko oslavovalo historicky prvý postup na európsky šampionát.

zdroj: SFZ

KVALIFIKÁCIA ME 2024

Do prebiehajúcej kvalifikácie vstupovali zverenci trénera Calzonu domácim duelom s Luxemburskom a na štadióne Antona Malatinského v Trnave sa zrodila bezgólová remíza 0:0. Bod z domáceho prostredia sa nám málil, ale ďalšie zápasy ukázali, že Luxemburčania už nepatria medzi európskych futbalových trpaslíkov. Po výhrach v Bosne a Hercegovine (2:0) a doma s Islandom (3:1) sa z outsidera vykľul náš priamy konkurent v boji o postup na budúcoročné Euro. "Luxemburčania poskočili v rankingu UEFA o tridsať priečok smerom hore a zažívajú najúspešnejšie obdobie svojej futbalovej histórie," povedal na predzápasovej tlačovej konferencii tréner Francesco Calzona. Slovensko pred ôsmimi rokmi v Luxemburgu pečatilo postup na Euro 2016 výhrou 4:2, verme, že úspešným výsledkom sa priblíži k účasti na Eure aj v dnešnom dueli v Luxemburgu.