Plačú nielen kanonieri: v nedeľu zomrel Jozef Obert, ktorý patril (najmä) na Tehelné pole

Posledná aktualizácia 19.10.2020 21:13

autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ)  - Pochmúrne počasie akoby signalizovalo smutnú správu: v nedeľu 18. októbra v Ružinovskej nemocnici v Bratislave zomrel po dlhej chorobe Jozef Obert (nar. 4. januára 1938 vo Veľkých Bieliciach), výborný futbalista, výnimočný kanonier a skvelý človek.

V slovenskom Klube ligových kanonierov má členské číslo 12, v československom Klube ligových kanonierov mu patrí odznak číslo 66. Hoci potrebný počet gólov na otvorenie dverí do elitnej streleckej spoločnosti dosiahol v roku 1969 ako hráč Wackeru Innsbruck, vstúpil doň až v predvianočnom čase roku 2017, preto to vysoké poradové číslo.
“Ja som tie góly ani nepočítal, nebyť novinárov, ani by som to nevedel,” povedal vzedy pri vstupe, keď si vecný doklad o členstve vo vybranej spoločnosti československých kanonierov za 107 gólov poťažkal v rukách.
V domácej najvyššej súťaži niekdajšieho spoločného štátu sa vo farbách bratislavského Slovana, Tatrana Prešov, RH Brno a ČH Bratislava strelecky presadil 92-krát. Ďalších 15 gólov pridal ako hráč Wackeru Innsbruck. 

O Obertovi sa hovorilo, že pohybom i gólmi pripomína legendárneho Ladislava Kubalu. Góly strieľal od dorastu v každom tíme, aj národnom. Bol jediným Slovákom, ktorý reprezentoval Československo vo všetkých existujúcich reprezentačných kategóriách, od sedemnástky cez juniorov levíčatá, dvadsaťjednotku, olympijský výber, béčko, áčko aj internacionálov.
Rovnako unikátnych je jeho päť gólov vo finále pohára proti pražskej Slavii, ktorý Slovan vyhral rekordne 9:0.
Je dvojnásobným šampiónom Rakúska, k tomu pridal jeden Rakúsky pohár a tri Československé. Ako napísali v pamätnici Slovana, “Obert patrí Tehelnému poľu...”
Pravdou je, že v tomto bratislavskom klube trénoval všetko, od veľkých k malým a opačne. “Už roky som len fanúšik, lebo zdravie ma v aktivite výrazne obmedzuje. Ale na mojej láske k futbalu nemôžu žiadne šrámy nič ubrať,“ povedal nám pri poslednom osobnom stretnutí. Žiaľ poslednom...

V nedeľu 18. októbra vo večerných hodinách zavrel svoju knihu života, popísanú mnohými futbalovými stránkami, plnú lásky, ľudskosti, slušnosti a rešpektu.

Budeme navždy spomínať s úctou.
Slovenský futbalový zväz vyjadruje úprimnú sústrasť najbližším a priateľom.

Posledná rozlúčka bude v piatok 23. októbra v bratislavskom Krematóriu o 9:30.


Značky
Osoba
Jozef Obert
SFZ
parte
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.