SFZ/KLK – Tomáš Medveď je riaditeľom Klubu ligových kanonierov

streda, 25.07.2018
|
Posledná aktualizácia 25.7.2018 15:20

BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Symbolicky na pôde Siene slávy slovenského futbalu sa konalo prvé pracovné zasadanie Klubu ligových kanonierov po prijatí združenia za pridruženého člena SFZ.


BRATISLAVA (SFZ/PETER ŠURIN) – Symbolicky na pôde Siene slávy slovenského futbalu sa konalo prvé pracovné zasadanie Klubu ligových kanonierov po prijatí združenia za pridruženého člena SFZ.

V prítomnosti generálneho sekretára SFZ sa riešila aj kvalita vzájomnej činnosti zväzu a klubu. “Dvere na spoluprácu sú po júnovej konferencii otvorené dokorán,“ povedal Jozef Kliment (na fotografii 4). Obe strany našli viacerí spoločné styčné body činnosti, veď aj fungovanie Klubu ligových kanonierov má byť na prospech slovenského futbalu v oblasti, ktorá nebola dlhý čas oficiálne zmapovaná. 

“Potrebujeme doplniť a upresniť štatistiky, dať im punc oficiality. Teraz, ako registrovaný partner zväzu a administratívne zaevidovaný subjekt na ministerstve, môžeme reálne verifikovať čísla gólov futbalistov či  vychytaných núl u brankárov. Pravda, to je len jedna, aj keď v tejto chvíli primárna, časť našej činnosti, pretože KLK má pripravené aj ďalšie projekty, so širším záberom,“ vyjadril sa riaditeľ Klubu ligových kanonierov Tomáš Medveď (na titulnej fotografii vľavo).

Bývalý ligový strelec, ktorý má na konte 103 gólových zápisov v troch najvyšších domácich súťažiach, sa stal šéfom kanonierskeho združenia. Zástupcom riaditeľa je Peter Bzdúch, členmi výkonného výboru sú Gregor Mareš, Peter Divéky a Peter Šurin, právnym poradcom Patrik Hrbek (foto 5, 6, 7). “Tvárami klubu pre prezentáciu na verejnosti sú naslovovzatí bombardéri Stanislav Griga a Jozef Kožlej,“ pripojil ďalšie dve známe mená z futbalového prostredia Medveď. Len pre ilustráciu, Grigov (foto 2) nástrel je 141 gólov, Kožlejov (foto 1, vľavo) dokonca 176!

Práve Medveď je motorom jedného zo zamýšľaných projektov, ktorý chce na seba KLK nadviazať a jeho obsahom by – povedané v širších súvislostiach – mala byť edukácia futbalistov ešte počas ich kariéry a ich plynulejšie zaradenie do života po jej skončení. Ale rozbeh tohto projektu až trochu neskôr, lebo...

Záber klubu je totiž širší už teraz: popri primárnej komunite, združujúcej kanonierov, má KLK aj sekciu kanonierok (v tejto chvíli je oficálne potvrdených sedem futbalistiek, ktoré dosiahli v najvyšších ligoých súťažiach 100 a viac gólov), brankárov (majúcich na konte 100 a viac núl v I. lige) a šampiónov (držiteľov aspoň piatich majstrovských titulov). “Toto a ešte oveľa viac chceme postupne zverejniť a spopularizovať. Všetci poznáme mená Messi či Cristiano Ronaldo, ale viaceré naše mladé a mladšie generácie sa už nechytajú, ak počujú, že góly dávali Scherer, Adamec, Ján Čapkovič, Tegelhoff, Anton Moravčík a mohol by som menovať ešte ďalších,“ rozohnil sa Medveď.

V Klube ligových kanonierov je v tejto chvíli zapísaných 35 slovenských futbalových bombardérov. Časť z nich má „dvojité členstvo,“ pretože sú zároveň aj členmi združenia kanonierov, ktorých začal evidovať český časopis Gól. Ten založil v niekdajšom Československu klub kanonierov v roku 1972, pričom pravidlá počítania gólov sa menili a vyvíjali vplyvom meniacej sa doby a spoločnosti.

“Viete, kto je podľa presnej štatistiky Petra Divékyho najlepší spomedzi všetkých, ktorý Slovák dal najviac ligových gólov? Pomôcka – aj keď len desatinu z nich v našej domácej najvyššej súťaži...?“ Medveď má odskúšané, že drvivá väčšina opýtaných správnu odpoveď nevie. “Ladislav Kubala má na konte 202 ligových gólov, 14 dal za Slovan, 188 v cudzine – za Barcelonu, Espanyol, Ferencváros, Vasas, Ganz a Toronto.“

KLK sa teda vydal na svoju cestu, na ktorej však nie je sám. A čím viac štatistík, čísiel a projektov vyprodujuje, čím viac členom pribudne, tým bude na tom slovenský futbal lepšie. Mimochodom, zatiaľ posledným je Marek Hamšík, 100. gól dosiahol 6. mája 2018 proti FC Turín...

Značky
Klub
Klubligovýchkanonierov
Osoba
TomášMedveď
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.