SFZ - Roman Pivarník je spätý s rakúskym futbalom, v Rapide získal najväčšie úspechy

Pondelok, 18.3.2024 07:44 | Posledná aktualizácia 18.3.2024 08:57
Roman Pivarník-Rapid Viedeň 2.jpg
Roman Pivarník (vľavo) v akcii ako hráč Rapidu.
zdroj: Archív R. Pivarníka

BRATISLAVA (SFZ) - V Rakúsku hrával a dosiahol v ňom skvelé úspechy. V drese Rapidu Viedeň získal titul, ku ktorému prispel zásadnou mierou, tešil sa z Rakúskeho pohára a z úspešného pochodu pohárovou Európou. Populárny viedenský klub zároveň ostáva najväčším, v ktorom bol trénerom. Súčasný technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Roman Pivarník sa na zápas Slovensko – Rakúsko teší. „Som veľmi rád. Pre mňa to je veľmi zaujímavá konfrontácia,“ hovorí 57-ročný Roman Pivarník.

Náklonnosťou k prostrediu rakúskeho futbalu sa netají. „Kde človek pôsobí dlhšie a ešte keď je to na nejakom vrchole, tak na to nezabúdate. A keďže som mal v národnom mužstve Rakúska veľa spoluhráčov, tak som to prirodzene sledoval,“ hovorí Roman Pivarník. S jedným z nich sa stretol v januári a stretne sa aj na tribúne NFŠ. „V januári sme sa na oslavách 125. výročia založenia Rapidu Viedeň stretli s Petrom Schöttelom, mojim bývalým spoluhráčom. Zhodou okolností je teraz na Rakúskom futbalovom zväze v rovnakej pozícii ako ja, je jeho technickým riaditeľom. Spomínali sme aj tento zápas. Bolo to pre nás zaujímavé,“ spomína bývalý výborný stredopoliar, ktorý hral za B. Bystricu (1987 - 1988), Duklu Praha (1988 – 1992, víťazstvo v Československom pohári 1990), Olomouc (1992 - 1994), Rapid Viedeň (1994 - 1997), Gerasdorf (1997-1998), Bnei Yehuda (1998 - 1999) a Jenu (1999 – 2000).

Žiadna stávka s Petrom Schöttelom, bývalým výborným obrancom Rapidu a rakúskej reprezentácie, nebola. Obaja si zápas vychutnajú. „Som veľmi zvedavý. V kvalifikácii sme mali Portugalsko, čo je absolútna špička a potom od neho papierovo slabších súperov, hoci nikto nie je slabý. Rakúsko je porovnateľná a seberovná kvalita, ktorá nám môže ukázať, ako na tom sme,“ hovorí Roman Pivarník.

Kľúčový gól

Viedenský Rapid bolo vôbec prvé zahraničné pôsobisko Romana Pivarníka. „Prestupoval som zo Sigmy Olomouc. Rapid bol vtedy vo veľkej finančnej kríze a dokonca niekde na pokraji existenčných problémov. Do klubu vtedy vstupovali noví partneri a musím povedať, že za veľmi krátke obdobie od takmer pádu sa klub dokázal dostať na špičku nielen rakúskeho, ale i európskeho pohára. Získali sme titul i Rakúsky pohár. Hrali sme finále Pohára víťazov pohárov v Bruseli proti Paríž Saint Germain a dostali sme sa aj do skupinovej fázy Ligy majstrov.“

Najhrejivejšia spomienka sa v prípade Romana Pivarníka viaže k zisku titulu v sezóne 1995/ 96. „Bolo to už po finále PVP. V poslednom kole rakúskej Bundesligy sme sa stretli so Sturmom Graz, druhým tímom tabuľky. Nám stačila remíza, Sturm potreboval víťazstvo. O zápas bol obrovský záujem. Z nášho Hannapiho štadióna, ktorý mal kapacitu necelých 20 000 divákov, sa prekladal do Prátra s kapacitou 50 000 miest. V priebehu štyroch – piatich hodín sa vypredal. Pokiaľ ide o samotný zápas, v jeho siedmej minúte som dal gól. Musím povedať, že mi pomohol aj v mojom vnímaní fanúšikov Rapidu, pretože tento gól sa doteraz považuje za jeden zo zásadných v histórii Rapidu. Takže aj keď súčasná generácia mladších fanúšikov už mená z predchádzajúcich období až tak nepozná, moje sa jej spája s týmto momentom,“ hovorí Roman Pivarník. Rapid vyhral 2:0, druhý gól padol v 90. minúte, takže zásah Romana Pivarníka bol kľúčový a víťazný. „Dostali sme sa na koňa zápas sme mali pod kontrolou. Bolo to dôležité, pretože inak bol Sturm pod vedením Ivicu Osima veľmi nepríjemný súper. Ale to platilo aj pre iné tímy, trebárs pre Salzburg. Keďže sa proti každému hralo štyrikrát, o zaujímavé zápasy nebola núdza.“

Roman Pivarník-Rapid Viedeň 1.jpg
Roman Pivarník s majstrovskou trofejou za zisk titulu v Rakúsku.
zdroj: Archív R. Pivarníka

Obrat proti Sportingu

Nebýva častým zjavom, aby bol Slovák súčasť mužstva vo finále európskeho pohára. Hoci, Slovan Bratislava v roku 1969 vyhral Pohár víťazov pohárov. Rakúske kluby na svojom konte triumf nemajú, štyrikrát sa predstavili vo finále. Rapid Viedeň hral dvakrát vo finále PVP (1983/84, 1995/96), Austria vo finále PVP v sezóne 1976/77, Salzburg vo finále Pohára UEFA 1992/93. Rapid s Romanom Pivarníkom a pod vedením známeho Ernsta Dokupila sa do finále PVP dostal cez rumunský Petrolul Ploiesti, Sporting Lisabon, Dinamo Moskva a Feyenoord. „Základ sme vlastne položili už v Rakúskom pohári, ktorý sme vyhrali. V semifinále sme porazili Salzburg po výsledku 2:0 a skutočne famóznom výkone. Vo finále v Prátri sme zdolali Leoben. V európskom pohári sme kľúčové meranie síl zažili v 2. kole proti Sportingu. V Lisabone sme prehrali 0:2, čo v Európe určite nie je dobrý výsledok. Pamätám si na jednu s tým spojenú kuriozitu. V tom čase sa nám zranil jeden z našich kľúčových hráčov Trifon Ivanov. Išiel na operáciu kolena, spravili mu to atroskopicky a o osem dní – čo bolo na tú dobu šialené - v zápase v Lisabone nastúpil,“ spomína na, žiaľ, už nebohú bulharskú legendu Roman Pivarník. „Domácu odvetu sme hrali s vedomím, že musíme dať tri góly. Nastúpili sme výnimočne s dvomi útočníkmi, vpredu boli Christian Stumpf a Carsten Jancker.“ V 89. minúte dal Rapid gól na 2:0 a vynútil si predĺženie. „V ňom sme dali dva góly a postúpili ďalej. Ďalšie kolá sme už mali výsledkovo pod väčšou kontrolou,“ dodáva Roman Pivarník. V Moskve vyhral Rapid nad Dinamom 1:0, doma 3:0. V Rotterdame remizoval s Feynoordom 1:1, vo Viedni vyhral opäť 3:0. Vo finále, v ktorom PSG vyhral 1:0, piešťanský rodák nenastúpil. „Nebol som zdravý, takže som zápas spolukomentoval pre českú televíziu. O šesť dní som už proti Sturmu hral…“ 

 Opäť v Rapide

Roman Pivarník je absolventom odboru trénerstvo na FTVŠ na pražskej Karlovej univerzite a po skončení aktívnej kariéry sa stal úspešným trénerom. Trénerskú kariéru začal v 1.HFK Olomouc (2000 - 2002), pokračoval v Jihlave (2002 – 2003), saudskom Al Qadisiya (2003 – 2004) a Kroměříži (2005). V poradí piatou zastávkou bol Rapid (2005 - 2006). „Tréner Josef Hickersberger dostal ponuku z národného mužstva, takže v Rapide hľadali nástupcu. Dôveru dali Georgovi Zellhoferovi, ale Rapid chcel zároveň niekoho, kto mal minulosť v ňom a vedel v týchto veciach pomôcť. Oslovili mňa. Bola to nová situácia. Dovtedy som asistenta nerobil. Navyše, na obzore bolo Euro 2008, ktorého spoluorganizátorom bolo Rakúsko. Nehralo kvalifikáciu a pod patronátom Williho Ruttensteinera, technického riaditeľa Rakúskeho futbalového zväzu, sa preto vytvoril projekt, v ktorom boli v užšom kontakte s reprezentáciou rakúske kluby. Mali sme pravidelné mítingy, posielali reporty o hráčov. Aj tým sa odštartoval progres v rakúskom futbale, ktorý je viditeľný a ktorý sa prejavil i v tom, že Rakúšania majú 35 hráčov v piatich top ligách,“ hovorí Roman Pivarník, ktorý potom trénoval Prešov (2007 – 2010, postup do ligy), Dunajskú Streda (2011), Jihlavu (2011 – 2012, postup do ligy), Olomouc (2012 – 2013, s víťazstvom v českom Superpohári 2012), Bohemians 1905 (2014 - 2016), Plzeň (2016 – 2017, postup do skupinovej fázy Európskej ligy), Brna (2017 - 2018), Zlín (2019) a kuvajtský Al Tadamon SC (2021 - 2022). Od 1. februára 2023 je na pozícii technického riaditeľa SFZ.

Už 125 rokov…

Rapid Viedeň bol založený 8. januára 1899, začiatkom roka si pripomínal 125. výročie. „Je to obrovský klub, 90 zo sto ľudí v Rakúsku fandí Rapidu. Je to klub, ktorý si zakladá na tradíciách a svoje osobnosti si váži,“ hovorí Roman Pivarník. V klube má status legendy, každý rok mu z neho zasielajú VIP-permanentku. „Pri mojej trénerskej kariére a zaneprázdnenosti som nebol schopný chodiť do Viedne. Keď som prišiel na zväz, tak som si povedal, že to mám bližšie a skočím tam,. Za celý rok som sa tam nedostal ani raz,“ smeje sa Roman Pivarník. Potom však predsa išiel na Vianočný večierok Rapidu a na ňom prisľúbil účasť na oslavách založenia klubu. Slávnostný program sa uskutočnil vo VIP-priestoroch päťposchodovej tribúny štadióna Rapidu. „Každú generáciu zastupovali štyria – piati hráči. Takto sme sa vystriedali na pódiu, kde sme odpovedali na otázky fanúšikov. Klub predstavil každé obdobie vo svojej existencii, bola to skutočne dobrá vec. Bol tam i tréner prvého tímu Robert Klauss, bývalý asistent Nagelsmanna, rovnako i hráči. On potom v rozhovore kvitoval to, čo všetko mu to dalo a že sa veľa vecí dozvedel. Viac, ako keby to niekde čítal. Oslovilo ma to, na rukách sme mali zimomriavky. Sú to veci, ktoré treba rozvíjať či v kluboch alebo na zväze. Každý hráč, ktorý ide do nejakého klubu, by sa mal oboznámiť s jeho históriou, aby vedel, kde je a vedel to lepšie predýchať,“ dodáva Roman Pivarník.

Poznámka: Článok je súčasťou bulletinu k prípravnému zápasu Slovensko - Rakúsko (23.3.2024).

Roman Pivarník-technický riaditeľ SFZ.jpg
Roman Pivarník - technický riaditeľ SFZ.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Značky