SFZ/SVETOVÝ DEŇ SRDCA - Aby ťa srdce nenachytalo nepripraveného

Sobota, 29.9.2018 06:30 | Posledná aktualizácia 28.9.2018 08:30

BRATISLAVA (SFZ/PAVEL MALOVIČ) – Dnešok je celosvetovo venovaný najdôležitejšiemu ľudskému orgánu, 29. september je Svetovým dňa srdca.

BRATISLAVA (SFZ/PAVEL MALOVIČ) – Dnešok je celosvetovo venovaný najdôležitejšiemu ľudskému orgánu, 29. september  je Svetovým dňa srdca.

Neskoro diagnostikované alebo nezistené problémy so srdcom sú v ostatnom čase čoraz častejšími príčinami náhlych úmrtí športovcov a tvoria takmer dve tretiny percent týchto tragických udalostí. Potvrdzujú to viaceré prípady z futbalového prostredia, ktoré šokujú. Zistilo sa totiž, že mnohí hráči (u maloletých ich rodičia) nereagujú na upozornenia telovýchovných lekárov, ktorí podľa výsledkov preventívnych záťažových prehliadok často varujú rizikom dotknutých futbalistov pred možnosťou náhlej srdcovej smrti a odporúčajú špecifické kardiologické vyšetrenia pri dodržaní následných opatrení. Nie je to žiadna hanba. Moderná medicína má totiž množstvo riešení ako pomôcť hráčovi pokračovať v dlhej bezproblémovej kariére a patriť medzi najlepších. 

Pravidelná lekárska prehliadka na pracoviskách odboru telovýchovné lekárstvo je všade na svete najlepšou prevenciou náhleho zlyhania srdca futbalistu, pretože odhalí rizikový terén u zdanlivo zdravého jedinca. Ide o ochorenia a poškodenia srdcového svalu po prechodení na pohľad banálnych ochorení, akými sú chrípka či angína, vrodené postihnutia srdcových ciev a chlopní alebo poruchy srdcového rytmu a vodivého elektrického systému srdca. Tie sa prejavia iba za určitých okolností, nnapríklad pri neprimeranej námahe, pretrénovaní, časových posunoch a problematických klimatických podmienkach so vznikom prehriatia, či podchladenia. Určitým rizikom je hormonálne balansovanie štítnej žľazy, nadobličiek alebo pankreasu, ale tiež nízke hladiny horčíka, prípadne príliš kolísavé hodnoty minerálov (privysoké alebo prinízke) ako vápnik či draslík.

V roku 2004 Medzinárodný olympijský výbor spolu s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) vydal k problematike vyšetrení športovcov takzvané Lausannské odporúčania, čo je vlastne špecializovaná lekárska prehliadka, zameraná na kardiovaskulárne riziká, ktorá je alfou a omegou pri spomínaných vyšetreniach na slovenských pracoviskách. Od roku 2014 zaviedla FIFA prostredníctvom svojho F-MARC (FIFA Medical Assessment and Research Centre) spoločne s UEFA preventívny program prevencie náhlej smrti pre jednotlivé futbalové zväzy, do ktorého sa zapájame aj my prostredníctvom prevádzky záchranných centier a prenosných defibrilátorov (Automatic External Defibrillators AED’s). 

Už dnes je vybavenie väčšiny našich štadiónoch na potrebnej úrovni zvládnutia náhlych srdcových príhod či už na ihrisku alebo v hľadisku. Tento vývoj nezaškodí pripomenúť a začať rozvíjať ešte intenzívnejšie.



Značky