SFZ – Tomáš Mókoš: VAR je poistka pre rozhodcu

nedeľa, 10.02.2019
|
Posledná aktualizácia 09.2.2019 17:43
autor: Archív (tm), zdroj: SFZ
Koordinátor SFZ Tomáš Mókoš na konferencii VAR v Londýne, priamo na Wembley štadióne.

BRATISLAVA (SFZ) – VAR, teda video assistant referees, je dnes potvrdenie modernizácie futbalu, dôkaz, že najpopulárnejší šport na svete zachytil trend 21. storočia.

Rozhodnutie o vývoji projektu VAR padlo na pravidelnom mítingu IFAB (The International Football Association Board, teda Medzinárodného výboru pre pravidlá) v novembri 2015.  Historicky prvý „live experiment“ VAR technológie sa uskutočnil 19. júla 2016 v New Jersey, po období príprav v auguste 2016 spustili úvodnú skúšobnú fázu funkčnosti tohto systému v domácich ligách USA, Holandska, Talianska a v niektorých súťažiach FIFA.

“Základnou filozofiou VAR je minimum zasahovania verzus maximum benefitov,“ tvrdí Tomáš Mókoš, VAR koordinátor na Slovensku, od konca decembra 2018 už bývalý asistent rozhodcu z listiny FIFA. Osvedčil sa nám aj ako dokonale znalý sprievodca pri tejto téme.

autor: Archív (tm), zdroj: SFZ

ČO NA TO TREBA?

K tomu, aby VAR mohol plnohodnotne existovať, bolo potrebné do futbalu implementovať technologické vybavenie a zriadiť tzv. VOR (videooperačnú miestnosť). Jej súčasťou je vždy VAR (videoasistent rozhodcu), AVAR (asistent videoasistenta rozhodcu) a operátor systému. Je zakázané, aby sa akákoľvek iná osoba nachádzala v miestnosti okrem VAR inštruktora, ktorý ale nesmie zasahovať do priebehu stretnutia. Z dôvodu transparentnosti je súčasťou každej VOR miestnosti kamera, ktorá zaznamenáva každé rozhodnutie VAR a AVAR rozhodcov vizuálne aj zvukovo. Zároveň je každý zápas centralizovane vyhodnocovaný cez IFAB z dôvodu transparentnosti vývoja tohto projektu a dodržiavania jeho protokolu.

VOR  môže byť vybudovaná priamo na futbalovom štadióne alebo v tzv. VAN automobiloch, ktoré sa prostredníctvom kábelového prepojenia priamo na každom štadióne napájajú na kamerový systém, umiestnený na štadióne. Treťou možnosťou je centralizované video oparačné stredisko, ktoré je prostredníctvom optickej siete prepojené na jednotlivé  štadióny v rôznych mestách. Tak tomu bolo počas  MS v Rusku, kde centrálne operačné stredisko fungovalo v Moskve a prostredíctvom optickej siete došlo k prepojeniu štadiónov po celej krajine. 

Takéto centrálne operačné strediská majú vybudované asociácie v Anglicku, Nemecku,  Portugalsku či vo Francúzsku.

Po úspešnom účinkovaní systému VAR počas MS 2018 prejavilo  viacero členských štátov FIFA  enormný záujem o jeho implementáciu do svojich národných súťaží. Aby FIFA uspokojila celosvetový dopyt, zorganizovala v oktobri prvý kurz pre FIFA inštruktorov VAR v Madride a následne prvý VAR kurz pre inštruktorov jednotlivých členských krajín FIFA v Zürichu, na ktorom mal zastúpenie medzi dvanástimi európskymi zväzmi aj SFZ v osobe Tomáša Mókoša.

“Kľúčové je, že VAR zasiahne v prípade zjavnej chyby rozhodcu, zdôrazňujem hrubej chyby, a iba v nasledujúcich štyroch situáciách, ktoré môžu zmeniť priebeh zápasu: gól, pokutový kop, priama červená karta a chyba pri identifikácii hráča,“ začal reagovať Mókoš na fámy, kritizujúce tento systém. Akcia s VAR-om trvá necelú minútu a podľa štatistík FIFA  ju priemerne využili raz za tri zápasy, pričom štatistiku robili z takmer troch stoviek sledovaných stretnutí. Nielen podľa Mókoša niektoré kritické tóny spôsobilo nedostatočné objasnenie a z toho vyplývajúce neúplne pochopenie významu systému VAR vo futbale. “VAR nerieši auty, rohové kopy, súboje, ale iba tie štyri kľúčové momenty, spomínané vyššie. Treba ale povedať, že každý gól je skontrolovaný aj bez toho, aby bol rozhodca na hracej ploche o tom priamo upovedomený.“ 

Pokiaľ dôjde k situácii, vyžadujúcej konfrontáciu s VAR-om, hlavný rozhodca v slúchadlách počuje len “čakaj, čakaj, čakaj!“ a on gestom, ktoré je už v pravidlách futbalu, signalizuje aktérom zápasu, že sa rieši sporný moment: pravú ruku si priloží k uchu a ľavou predpažením stopne hru. Po vyjadrení z VOR rieši z pozície hlavného rozhodcu situáciu. 

autor: Archív (tm), zdroj: SFU
Sumilátor VAR v akcii.

SLOVENSKÉ ZAPOJENIE DO SYSTÉMU VAR

Po skončení šampionátu v Rusku SFZ prvýkrát oficiálne kontaktoval zástupcov IFAB a prezentoval záujem zapojiť sa do skupiny krajín, využívajúcich systém VAR. 

V decembri SFZ zorganizoval prvý VAR workshop pre vybranú skupinu pätnástich TOP rozhodcov a desiatich FIFA asistentov. Na ňom Tomáš Mókoš s Ivanom Kružliakom predstavili kolegom VAR protokol a VAR princípy.

Intenzívna komunikácia s centrálou IFAB, ktorá je v Zürichu, bude vrcholiť na oficiálnom stretnutí zástupcov FIFA a IFAB v dňoch 19. a 20. februára, označovaný oboma stranami za „výkop“ pre oficiálne zavedenie VAR na Slovensku.

“Z finančného hľadiska je najväčšou položkou optika. Pre využitie VAR systému sa na základe protokolu nepoužíva wifi, ale kábel, aby nedochádzalo pri sledovaní zápasu k časovému oneskoreniu v porovnaní s dianím na ihrisku,“ tých momentov, ktoré musí byť taxatívne a jasne stanovené, je pri zavedení zariadenia na štadiónoch samozrejme viac. “Dnes máme moderné štadióny v Dunajskej Strede, Trnave, Žiline, čoskoro oficiálne pribudne národný v Bratislave, na nich sú statické kamery, ktoré dobre pokrývajú hraciu plochu. Ak sa k tomu pridá spoluprácu s televíziou, ktorá na zápas privezie ďalšie štyri živé kamery, s počtom dvanástich kamier je možné už plnohodnotne VAR systém využiť,“ pokračoval Mókoš.

Momentálne SFZ rokuje s dvoma, výhľadovo sa má pripojiť aj tretí, provajder, rieši sa výberové konanie na dodávku simulátora na testovaciu fázu s videoklipmi. “Na základe VAR protokolu na školeniach musí ísť o aktívnych rozhodcov. Táto podmienka má svoj význam, spojenie s ihriskom je veľmi dôležité pre správne vnímanie fungovania systému. Rozhodca a VAR tvoria jeden tím alebo inak, VAR je poistka pre rozhodcu,“ nedá sa len slepo aplikovať niečo, čo v zahraničí funguje (lepšie alebo horšie, tiež podľa špecifických okolností a podmienok v jednotlivých krajinách).

autor: Archív (tm), zdroj: SFZ
V originále on filed review monitor, teda monitor aka súčasť VAR prime na hracej ploche.

To, že SFZ, VAR koordinátor Tomáš Mókoš a VAR projektový manažér Vladimír Medveď intenzívne pracujú na implementácii VAR u nás, ešte neznamená, že už od jarnej časti bude systém fungovať v slovenskej najvyššej súťaži. 

Od marca, na základe VAR protokolu, môžu slovenskí rozhodcovia oficiálne začať trénovať a vzdelávať sa na VAR simulátoroch. Táto teoretická a následne praktická fáza môže trvať tri až štyri mesiace. Potom bude potrebné, aby každý rozhodca, zapojený do projektu, absolvoval predpísaný počet zápasov v off-line režime, neskôr v on-line režime. Na základe rozhodnutia IFAB, ktorý bude posudzovať kvalitu pripravenosti slovenských rozhodcov, budeme môcť zaviesť VAR do zápasov našej najvyššej súťaže. Na základe skúseností a komunikácie s inými asociáciami a pri dodržaní VAR protokolu môže táto prípravná fáza trvať jeden až dva roky. 

“Za istých okolností by bolo možné celý proces urýchliť, ale na to by sme museli mať všetkých plne profesionálnych rozhodcov, čo nemáme. Osobne si myslím, že väčší zmysel má precízne vyškolenie vhodných adeptov, so zabezpečením potrebnej techniky a správne načasovanie zavedenia VAR do súťaže,“ končil svoju inštruktáž bývalý medzinárodný asistent rozhodcu. “Za mňa osobne si myslím, že tie drobné nedôslednosti pri rozhodovaní jednoducho patria k futbalu, robia ho živým, rovnako ako emócie, bez ktorých by táto krásna hra stratila svojho človečenského ducha. VAR systém pomôže odstrániť kapitálne omyly, ale neurobí z futbalu strojovú aktivitu. Nezabúdajme, že je to krásna hra,“ pre Tomáša Mókoša je VAR téma, o ktorej vie rozprávať hodiny.  O futbale ešte dlhšie...
Peter Šurin
Značky
Téma
VAR
Projekt
VAR
Osoba
Tomáš Mókoš
Mohlo by vás zaujímať

Štatút súťaže „Akým výsledkom sa skončil zápas finále Slovnaft Cupu ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok v sezóne 2017/18?“

06.7.2020 19:42

Zsolt Pakusza o zmenách v konvencii UEFA: Sme pripravení, potrebujeme profesionálnych lektorov

06.7.2020 09:55

SR A – Pekarík si výkonmi vypýtal v Herthe novú zmluvu: Teším sa, že moja modro-biela cesta sa nekončí

06.7.2020 08:11

Zomrel Emil Uhlík

06.7.2020 08:26

SFZ – Mládežnícke kontrolné zrazy, tréner Macek: Chlapci prišli s pozitívnou energiou

03.7.2020 12:22

UPOZORNENIE – SFZ POZASTAVIL PREDAJ VSTUPENIEK NA FINÁLE SLOVNAFT CUPU

02.7.2020 17:04

Systém VAR – Transportné vozidlá sú už funkčné, na jeseň pokračujú školenia

02.7.2020 10:54

SR A – Termíny a hracie časy jesenných zápasov, štartujeme 4.9. doma s Českom

01.7.2020 11:47

SR WA – Škorvánková mení Bayern za Montpellier: Srdce mi povedalo, že mám vyskúšať niečo nové

01.7.2020 08:49

SR A – Mráz o pozitívnom teste na COVID-19: Netuším, kde som sa nakazil

30.6.2020 16:50

Slovenská liga v plážovom futbale: najlepší štart mal majster

29.6.2020 21:00

SFZ – Do I. ligy žien sa prihlásilo deväť družstiev, o Slovenský pohár zabojuje 17 tímov

29.6.2020 18:15

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.