SFZ – Tri kluby dostali defibrilátory, France: Majú širšie spoločenské poslanie

streda, 17.04.2019
|
Posledná aktualizácia 17.4.2019 08:27
Školiteľ z Falck-u Peter Lakomý vysvetľuje, ako a kedy defibrilátor používať.
zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V rámci bezpečnostného projektu Steward rozdal Slovenský futbalový zväz v spolupráci so záchrannou službou Falck ďalšie tri automatické externé defibrilátory. Prístroje na záchranu životov dostali druholigové kluby ŠK Odeva Lipany, FK Dubnica nad Váhom a 1. FC Tatran Prešov.

Spolupráca medzi týmito dvomi spoločnosťami prebieha tri roky a defibrilátory dostalo už pätnásť klubov. Prístroj majú všetci prvoligisti, ktorí ho nemali, a postupne ho dostávajú druholigové tímy. V pondelok si v centre záchranárskej služby defibrilátor prevzali Dubničania a Prešovčania, zástupcovi Lipian ho odovzdali dodatočne. „Prvý rok sme odovzdali sedem defibrilátorov, v druhom roku päť a teraz tri. Chceme, aby usporiadateľská služba a zdravotnícke zabezpečenie Fortuna ligy aj druhej ligy bolo na najvyššej úrovni. Pre kluby zabezpečujeme okrem defibrilátorov aj usporiadateľské vesty a kabáty či vesty pre bezpečnostných manažérov, lebo chceme, aby boli viditeľní. Zástupcom tímov poskytujeme aj zdravotnícke školenia. Pred tromi rokmi sme zistili, že bezpečnostné vybavenie na štadiónoch chýba, preto sa aj v tejto oblasti snažíme posunúť na vyššiu úroveň,“ povedal bezpečnostný manažér SFZ Peter France.

Zástupcovia Prešova (vľavo) a Dubnice (vpravo) si prevzali prístroje od Petra Lakomého (v strede) a bezpečnostného manažéra SFZ Petra Franceho.
zdroj: SFZ

Defibrilátory nebudú plniť svoju úlohu len na štadiónie. „Prístroje majú širšie spoločenské poslanie. Napríklad ak by v Dubnici, Lipanoch či Prešove prišlo k situácii, ktorá by ohrozovala život a nablízku by sa nenachádzal žiadny defibrilátor, tak záchranári z Falck-u majú evidenciu, kde v meste prístroje presne sú. A samozrejme môžu použiť defibrilátory z futbalových štadiónov. Preto naším zámerom je, aby sa nachádzali v prístupných priestoroch a neboli zamknuté niekde v kanceláriách,“ vravel France.

To, že projekt má svoje opodstatnenie, sa ukázalo v dvoch konkrétnych prípadoch v Trnave. „Na štadióne postihli fanúšikov vážne problémy so srdcom. Nášmu bývalému delegátovi sa pokazil kardiostimulátor a podarilo sa nám ho zachrániť. A počas zápasu v Lige národov s Českom vypovedalo jednému priaznivcovi srdiečko riadnu službu. Vďaka rýchlemu zásahu usporiadateľskej služby a záchranárov to dopadlo dobre. Veríme, že tieto prístroje nebudú často využívané, ale v prípade potreby vieme ľuďom garantovať bezpečnosť na štadiónoch,“ konštatoval bezpečnostný manažér SFZ.

Osadenie defibrilátora v Ružomberku.
zdroj: SFZ

Projekt Steward dotuje finančnými prostriedkami Slovenský futbalový zväz. „Je to finančne náročné, jeden prístroj spolu so skrinkou stojí približne 2500 eur, ale Slovenský futbalový zväz na to dáva finančné prostriedky z pokút, ktoré kluby platia za výtržnosti a neviazané správanie. Polovica zo zaplatených sankcií ide na toto vybavenie. Cena a záchrana ľudského života je však nevyčísliteľná,“ priblížil France a na záver odovzdávania defibrilátorov vyslovil poďakovanie: „Ďakujem vedeniu SFZ a doktorovi Pavlovi Malovičovi, ktorý je garantom tohto zdravotníckeho zabezpečenia. Ďakujem aj Falck-u, s ktorým sme vypracovali postupy, metodické usmernenie a teraz zabezpečujeme technické vybavenie štadiónov, školíme usporiadateľské služby, ako majú postupovať. Jedna vec je mať prístroj a druhá  vedieť ho používať. Toto sú priority, ktoré chceme zabezpečiť pre divákov a v praxi sa nám potvrdilo, že to funguje. Veríme, že náš spoločný projekt bude pokračovať aj naďalej a zlepšíme komfort na našich štadiónoch.“

Spoluprácu SFZ a Falck-u si pochvaľujú aj zástupcovia záchrannej služby. „Rozprávame sa o každom jednom spoločnom podujatí. Spolupracujem na školeniach bezpečnostých manažérov a hlavných usporiadateľov. Je vidieť, že sme sa za tri roky niekam posunuli, sme na profesionálnej úrovni a funguje nám to. Aj ďalšie športové asociácie sa inšpirujú našou spoluprácou,“ povedal koordinátor pre komerčné a nekomerčné služby Peter Lakomý.

Kto dostal v projekte Steward defibrilátor?

FK Dubnica nad Váhom (2019)
ŠK Odeva Lipany (2019)
1. FC Tatran Prešov (2019)
FC Lokomotíva Košice (2018)
KFC Komárno (2018)
AFC Nové Mesto nad Váhom (2018 – v tom čase druholigista)
FK Noves Spišska Nova Ves (2018 – v tom čase druholigista)
Slavoj Trebišov (2018)
AS Trenčín (2017)
MŠK Fomat Martin (2017 – v tom čase druholigista)
Partizán Bardejov (2017)
MFK Ružomberok (2017)
DAC 1904 Dunajská Streda (2017)
MFK Tatran Liptovský Mikuláš (2017)
FC Vion Zlaté Moravce (2017)

Značky
Osoba
Peter France
Autor
Branislav Sarňák
SFZ
oddelenie bezpečnosti
SFZ
pomaha
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.