SFZ/ÚLK – Vykročili sme k zavedeniu VAR systému do slovenských súťaží

Posledná aktualizácia 01.2.2021 12:58
Úvodný míting s témou VAR na pôde viedol generálny sekretár SFZ Jozef Kliment (za vrchstolom vľavo) a projektový líder VAR SFZ Vladimír Medveď.
autor: TOMÁŠ MÓKOŠ, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – V pondelok sa na pôde SFZ uskutočnila oficiálna porada s témou VAR, ktorej zásadnou úlohou bolo nastaviť implementáciu systému do súťaží, riadených SFZ.

Po skončení šampionátu v Rusku v roku 2018 futbalový zväz  prvýkrát oficiálne kontaktoval zástupcov IFAB (The International Football Association Board, teda Medzinárodného výboru pre pravidlá) a prezentoval záujem zapojiť sa do skupiny krajín, využívajúcich systém VAR. V decembri 2018 SFZ zorganizoval prvý VAR workshop pre vybranú skupinu TOP rozhodcov a asistentov. Na ňom Tomáš Mókoš s Ivanom Kružliakom predstavili kolegom VAR protokol a VAR princípy.

Vrcholom prvej fázy komunikácie s centrálou IFAB, ktorá je v Zürichu, bolo tohtoročné februárové stretnutie so zástupcami FIFA a IFAB, znamenajúce začiatok aktivity pre oficiálne zavedenie VAR na Slovensku.

“Zavedenie VAR v jednotlivých krajinách má tri etapy: plánovanie, prípravu a spustenie. My teraz začíname prípravu,“ vysvetlil projektový líder VAR SFZ Vladimír Medveď.

Pondelková porada bola úvodným stretnutím takzvaného VAR projektového tímu s účasťou zástupcov z jednotlivých oblastí, podieľajúcich sa na zavedení a následnom fungovaní tohto systému v najvyššej slovenskej súťaži Fortuna lige, teda vzdelávania rozhodcov, marketingu, financovania, technológií (IT a TV prenosov…), komunikácie, právnych otázok, analýz dát, atď. “Týmto pracovným stretnutí sa u nás oficiálne spustil VAR projekt v súlade s VAR protokolom, vydaným  IFAB a FIFA,“ ozrejmil prvý relevantný a oficiálny krok Tomáš Mókoš, VAR inštruktor na Slovensku.

Ďalšími krokmi pre implementáciu bude vybudovanie VAR simulátora v priestoroch NTC SFZ a následne školenia rozhodcov pod vedením Tomáša Mókoša a s prispením FIFA rozhodcov Ivana Kružliaka a Filipa Glovu, ktorí absolvovali príslušné školenia a získali potrebnú odbornú VAR certifikáciu.

“Pre prvú etapu školenia bolo vybraných osem rozhodcov pre funkciu VAR a osem asistentov rozhodcov pre funkciu AVAR,“ povedal  Vladimír Medveď. Prve školenia rozhodcov na VAR simulátoroch v NTC SFZ v Senci sú naplánované od 11. novembra.

“Cieľom je mať k dispozícii 32 vyškolených rozhodcov v priebehu roku 2020 tak, aby sme mohli aktívne a zmysluplne využívať systém VAR v našich súťažiach,“ informoval Medveď, ktorého doplnil kolega Mókoš: “Chce to čas. Je potrebné správne pochopiť podstatu systému, ktorou je moment, v ktorom vstupuje VAR do diania za podmienok určených VAR protokolom. Teda kľúčové je, prečo a kedy vstupuje do zápasu.“ A potom zopakoval základnú myšlienku, ktorou uviedol túto modernú futbalovú pomôcku u nás ešte vo februári: “VAR systém pomôže odstrániť kapitálne omyly, ale neurobí z futbalu strojovú aktivitu. Nezabúdajme, že je to krásna hra.“  


Značky
Osoba
Vladimír Medveď
Osoba
Tomáš Mókoš
Projekt
VAR
Téma
VAR
Mohlo by vás zaujímať

VAR systém už na jar vo Fortuna lige? Medveď: Verím, že áno!

01.2.2021 12:56

Systém VAR – Transportné vozidlá sú už funkčné, na jeseň pokračujú školenia

01.2.2021 12:56

SFZ/ VAR projektový manažér Vladimír Medveď: Nový ročník Fortuna ligy sa s VAR systémom asi nezačne

01.2.2021 12:57

Systém VAR: Na Slovensku rozhodcovia už skúšali off-line režim

01.2.2021 12:58

SFZ – Tomáš Mókoš: VAR je poistka pre rozhodcu

01.2.2021 13:04

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.