SSSF – Na návšteve u Krásnohorských v Žiline

Posledná aktualizácia 04.8.2019 10:51
Anton Krásnohorský a jeho syn Drahomír Krásnohorský
zdroj: SFZ

ŽILINA (SFZ) - Dlhodobý seriál návštev po stopách slovenských futbalových legiend a osobností sme začali návštevou rodiny Krásnohorských v Žiline. Drahomír Krásnohorský, syn bývalého 9-násobného reprezentanta ČSR a účastníka MS 1954 Antona Krásnohorského, sa podelil o spomienky na kariéru svojho otca a do Siene slávy slovenského futbalu venoval cenné artefakty z futbalovej pozostalosti dnes už legendy žilinského futbalu.

Antona Krásnohorského si fanúšikovia pamätajú ako urasteného zadáka a pevný pilier defenzívnych radov. My sme sa s dovolením zástupcov klubu MŠK Žilina stretli so synom Drahomírom v žilinskej sieni slávy a ten si zaspomínal na slávne časy svojho otca. „Otec bol veľmi pyšný na to, že sa mu podarilo prebojovať do kádra ČSR pre svetový šampionát 1954 vo Švajčiarsku, ale ešte viac si vážil 9 reprezentačných štartov a skutočnosť, že v mnohých z týchto zápasov privádzal spoluhráčov na ihrisko s kapitánskou páskou. Otec myslel na futbal vo dne v noci. Bol futbalový fanatik telom i dušou, o čom svedčí aj funkcia tajomníka žilinského klubu po skončení kariéry,“ začal svoje pútavé rozprávanie syn Drahomír Krásnohorský.  

Jeho veliteľom počas vojenčiny v ATK Praha bol olympijský víťaz Emil Zátopek, poznal sa aj s legendárnym hercom a komikom Vlastom Burianom. Vraj chodil rozveseľovať hráčov do šatne, otec si veľmi rýchlo svojou priateľskou a férovou povahou získaval priateľov,“ spomenul niekoľko zaujímavostí syn Drahomír, inak v minulosti tréner najúspešnejšej slovenskej kulturistky všetkých čias a majsterky sveta z roku 1990 v kulturistike Zuzany Kořínkovej.

Do vitríny Siene slávy slovenského futbalu pribudlo po návšteve niekoľko cenných artefaktov. Okrem originálnej hráčskej akreditácie z MS 1954 tiež oficiálny program svetového šampionátu a účastnícke medaily z troch Svetových hier mládeže. „Pre mňa a našu rodinu je to česť, úprimne sa tešíme, že športová a futbalová verejnosť si bude môcť prostredníctvom artefaktov pripomenúť pamiatku nášho otca a aj touto formou bude meno Antona Krásnohorského súčasťou histórie slovenského futbalu. Na otca som pyšný a hrdý,“ dodal na záver Drahomír Krásnohorský, syn bývalého československého reprezentanta.


zdroj: SFZ

KTO BOL ANTON KRÁSNOHORSKÝ

Narodil sa 22. októbra 1925 v Rohožníku a po absolvovaní Obchodnej akadémie v Nitre pôsobil v nitrianskom klube. Už o dva roky prestúpil do Žiliny a v žlto-zelených farbách si pripísal 15. marca 1947 prvoligový debut na pôde AFK Bohemians Praha (2:2). Spolu s brankárom Pochabom, obrancom Šterbákom a stopérom Šedom vytvoril Krásnohorský pevný defenzívny štít, o čom svedčia aj zápasy proti ŠK Slovan Bratislava bez inkasovaného gólu (doma 3:0, v Bratislave 1:0). Úspešný ročník 1946/47 zakončil ŠK Žilina skvelým 4. miestom. Majstrovský titul získala pražská Slavia, pred Žilinčanmi sa umiestnili ešte AC Sparta a SK Kladno.  

V roku 1948 si odkrútil vojenčinu v ATK Praha, o dva roky sa však vrátil naspäť do vtedajšej Sloveny Žilina. Výkony Antona Krásnohorského neušli pozornosti reprezentačných trénerov a tí ho povolali deväťkrát do federálneho reprezentačného výberu ČSR. Debutoval 25. septembra 1949 vo viedenskom Prátri v obrane vedľa Venglára a Vičana v zápase Európskeho pohára proti Rakúsku (1:3), okrem štartov v A-tíme si pripísal aj šesť vystúpení v B-mužstve ČSR (1949-1954). Anton Krásnohorský bol tiež súčasťou mužstva Slovenska, ktoré nastúpilo 11. septembra 1953 v Žiline, pred pätnásťtisícovou kulisou, v medzinárodnom stretnutí proti Dynamu Moskva (1:1). Vrcholom kariéry bola účasť vo výbere trénera Borhyho na záverečnom turnaji MS 1954 vo Švajčiarsku, hoci v samotných zápasoch svetového mundialu proti Uruguaju a Rakúsku do hry nezasiahol.

Anton Krásnohorský ukončil kariéru v roku 1960 v AC Nitra, v sezóne 1954/55 pomohol vybojovať klubu spod Zobora návrat do 1. ligy. Celkovo odohral v drese Žiliny 115 ligových zápasov, v ATK Praha nazbieral 47 duelov a 2 si pripísal v nitrianskom drese. Po skončení kariéry sa venoval funkcionárskej práci v Žiline a v Nitre, zomrel 25. júla 1988 vo veku nedožitých 63 rokov.


Peter Zeman
Značky
Autor
Peter Zeman
Osoba
Anton Krásnohorský
Osoba
Drahomír Krásnohorský
Projekt
Sieň slávy slovenského futbalu
COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.