SIEŇ SLÁVY – Originálny bronzový vinkel v nadrozmernej veľkosti v priestoroch SSSF

Streda, 24.7.2019 08:05 | Posledná aktualizácia 24.7.2019 12:16
Vinkel v Sieni slávy s autorom myšlienky Jaroslavom Šišolákom.
Vinkel v Sieni slávy s autorom myšlienky Jaroslavom Šišolákom.
autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

BRATISLAVA (SFZ) – Do Siene slávy slovenského futbalu pribudlo dielo akademického sochára Jozefa Hobora, stvárňujúce trofej pre laureátov SSSF v nadrozmernej veľkosti. Bronzový „vinkel“ meria 88 cm a váži takmer 50 kg.

"Pred tromi rokmi ma oslovili zástupcovia Slovenského futbalového zväzu s myšlienkou vytvoriť originálne dielo, znázorňujúce výnimočný futbalový moment. Konkrétne, loptu smerujúce do šibenice futbalovej brány. Práve také góly si futbalisti a diváci pamätajú najviac. Nakoniec, sú to tie najkrajšie a najpamätnejšie góly. Pre mňa to bola výzva,“, hovorí akademický sochár Jozef Hobor, autor trofeje určenej výhradne pre laureátov Siene slávy slovenského futbalu.  

Postupne jeho ruky vymodelovali 26 originálnych diel s menovkami Adamca, Popluhára, Vencela a ďalších mien exkluzívneho klubu osobností slovenského futbalu. Dvadsiaty siedmy „vinkel“, určený do priestorov SSSF, má však iné rozmery. „Platí to doslova. Dielo má takmer jeden meter a váži necelých 50 kilogramov,“ povedal o bronzovom diele, znázorňujúce trofej pre laureátov. „Na začiatku som musel šibenicu vymodelovať z hliny. Nasledovala práca so silikónovou formou, pokračovali sme odliatkom samotnej štruktúry a energiu bolo treba venovať aj samotným detailom. Najmä pri stvárnení futbalovej siete,“ hovorí o postupe výroby diela Jozef Hobor. „Sieť sa pri kontakte s loptou napne, mierne zvlní. Ak chcete zachytiť a stvárniť dynamiku pohybu siete, isté časti sa akoby rozšíria, isté časti sú na pohľad tenšie. Sieť nie je možné odliať, tú som modeloval z bronzových prútov. Finálne časti boli potom spojené zváraním.“


autor: Roman Ferstl, zdroj: SFZ

Oslovili sme aj autora myšlienky, dnes manažéra licenčných práv SFZ, Jaroslava Šišoláka. Bol to on, kto prišiel s nápadom zachytiť práve loptu smerujúcu do brány. „Možno neuveríte, ale prvý nákres som spontánne načmáral na servítku. Prečo vinkel? Pri zrode Siene slávy sme chceli vytvoriť pre laureátov – pre výnimočné osobnosti – výnimočnú trofej. Vitríny futbalových legiend sú preplnené medailami, pohármi, žiadalo sa mi pokúsiť navrhnúť niečo iné, nové,“ hovorí Jaroslav Šišolák o diele znázorňujúce výrez futbalovej brány s loptou smerujúcou do vinkla. „Dnes sa už pojmy ako vinkel alebo šibenica takmer nepoužívajú, ale hráči, ktorí tieto ocenenia každoročne dostávajú, ich poznali. Rovnako ten pocit, keď brankár letí a márne sa načahuje po lopte, smerujúcej nezadržateľne do priestorov spojnice žrde a brvna brány. Kto dal taký gól, vie, o čom hovorím. Potom bol už len krok k tomu, aby sme oslovili akademického sochára a dielo bolo na svete.“

Práve Jaroslav Šišolák inicioval aj stvárnenie diela v nadrozmernej veľkosti pre priestory Siene slávy. „Vitríny Siene slávy sú plné zaujímavých a cenných artefaktov a žiadalo sa predstaviť návštevníkom aj samotnú trofej pre laureátov. V originálnej veľkosti by medzi ostatnými medailami, dresmi a fotografiami nevynikla. Rozhodli sme sa preto pre vinkel v nadrozmernej veľkosti. V týchto dňoch pracujeme aj na špeciálnom železnom podstavci, následne bude trofej umiestnená v nasvietenej vitríne. Verím, že v návštevníkoch prebudí výnimočné emócie a pocity. Presne také, aké zažívajú fanúšikovia pri najkrajších góloch, kedy lopta zapadne do šibenice,“ dodal na záver Jaroslav Šišolák.

Sieň slávy slovenského futbalu je k dispozícii návštevníkom každý pracovný deň v čase od 08:00-16:00, po dohode je návšteva možná aj počas víkendov a mimo uvedených návštevných hodín. Termíny návštevy a odborný výklad objednávajte na e-mailovej adrese: peter.zeman@futbalsfz.sk., prípadne na telefónnom čísle 0905 529 128. Tešíme sa na vás.


zdroj: TASR

LAUREÁTI SIENE SLÁVY SLOVENSKÉHO FUTBALU

2016: Jozef Adamec, Jozef Čapkovič, Karol Dobiaš, Karol Galba, Karol Jokl, Anton Ondruš, Ján Popluhár, Adolf Scherer, Viliam Schrojf, Leopold Šťastný, Jozef Vengloš

2017: Štefan Čambal, Michal Vičan, Titus Buberník, Ján Pivarník, Jozef Kšiňan

2018: Anton Malatinský, Andrej Kvašňák, Ladislav Petráš, Marián Masný, Anton Urban

2019: Ladislav Jurkemik, Ladislav Kačáni, Ladislav Kubala, Milan Služanič, Alexander Vencel st.


zdroj: TASR

Značky