Smutná správa z piatka rána: Jaroslav „Bobby“ Pollák už nie je medzi nami

Posledná aktualizácia 03.7.2020 09:31

BRATISLAVA (SFZ) – Jaroslav Pollák, 49-násobný reprezentant, majster Európy z Belehradu, zomrel po ťažkej chorobe v piatok ráno 26. júna. V tichosti, ako bolo v posledných rokoch pre neho typické, v košickej nemocnici.

Medzevského rodáka (nar. 11. júla 1947) vo futbalovom prostredí vždy volali Bobby, lebo sa ponášal na anglického futbalistu Bobbyho Charltona. Neprehliadnuteľná bola jeho frizúra s typickou prehadzovačkou a viditeľný na ihrisku bol najmä tým, ako dokonale ovládal loptu.


Patri k typom hráčov, akému sa vo futbalovom slangu hovorí „motor mužstva,” mal veľkú výdrž, dokázal ťahať aj za dvoch.
Dvanásť rokov bol súčasťou veľkého košického mužstva, keď ste povedali „Pollák,“ ozvalo sa „Daňko – Štafura,“ lebo také bolo zloženie legendárnej trojčlennej stredovej osi vtedajších VSS.
Počas dvojročnej vojenčiny pôsobil v Banskej Bystrici, kde ho dve tretiny toho času viedol ako tréner Peter Benedik. “Nadviazali sme na spoločné roky z košického dorastu. Pripomínal som mu neraz, keď ako kapitán volil vo finálovom zápase so Slovanom stranu mince, ktorá rozhodovala o titule. Po troch zápasoch to bolo stále vyrovnané, prehrali sme 1:4 a vyhrali 3:0, rozhodujúci duel sa skončil 0:0. O majstrovi rozhodoval žreb a Jaro bol hráčik, on sa vždy rád hral, pokúšal šťastie. Radil som mu, aby zvolil líc, on vsadil na rub, lebo... Lebo sa tak hral. A tento žreb nevyhral,“ spomenul si tréner na 55 rokov starý príbeh.
Bobby však zvyčajne s jemu vlastným citom všetky hry vyhrával. Tie vo futbale aj tie ostatné. V Košiciach, Banskej Bystrici i v Prahe, kde hájil farby Sparty a s ktorou získal Český aj svoj jediný Československý pohár. Zahral si tiež rakúsku ligu, v Salzburgu v období 1981 až 1983 prakticky nevynechal zápas vtedajšej Austrie.
Na „staré kolená“ sa vrátil do košického mužstva, archívy potvrdzujú, že posledný zápas zaň odohral v 41 rokoch! Vo federálnej lige má zarátaných 418 štartov v majstrovských zápasoch.
Reprezentačný dres mu pasoval už od dorasteneckého veku. Z turnaja UEFA, čo boli neoficiálne mládežnícke ME, má bronz, zo seniorských ME 1976 zlato, hoci vo finále s NSR nehral, keďže v semifinále s Holandskom bol vylúčený. Na konte má aj štart na MS 1970 a bol členom tímu, ktorý na ME 1980 vybojoval bronz, aj keď na šampionáte nenastúpil.
Po skončení hráčskej kariéry sa uplatnil ako špičkový funkcionár najmä v 1. FC Košice, v ktorom bol v najúspešnejších rokoch viceprezidentom klubu, pôsobil tiež ako športový riaditeľ Sparty Praha v ére Rezešovcov na Letnej.
Stavať mohol i na vysokoškolskom diplome, právnicku fakultu ukončil na pražskej Karlovej univerzite.
Potom sa však z futbal vytratil, pred verejnosťou sa uzavrel. Prečo to spravil, vie naozaj len málokto. Prístup k nemu mali okrem úplne najbližších len dvaja nefutbaloví priatelia. A hudba, miloval piesne Elvisa Presleyho.
Náš futbal na neho nikdy nezabudne, Slovenský futbalový zväz vyjadruje najbližším Jaroslava Polláka hlbokú sústrasť.

Značky
Osoba
Jaroslav Pollák
SFZ
parte
Mohlo by vás zaujímať

2021 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

22.4.2021 14:13

2020 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:14

2019 - Prerozdelenie príspevkov podľa § 69 ods. 5 písm. a) a písm. b) zákona č. 440/2015 Z. z. o športe

08.4.2021 13:17

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.