SR 20 - V prvom prípravnom stretnutí triumf Portugalska, Guľa: Bola to vynikajúca previerka

Piatok, 16.11.2018 18:55 | Posledná aktualizácia 20.11.2018 13:14

PARCHAL (SFZ/BRANISLAV SARŇÁK) – Slovenskí futbalisti do 20 rokov prehrali v piatkovom prípravnom stretnutí nad rovesníkmi z Portugalska 1:3. Bol to prvý z dvojice zápasov sokolíkov proti tomuto súperovi. Odveta je na programe v nedeľu o 18.00 SEČ.

Už v 2. min mali domáci hráči šancu otvoriť skóre. Braganca potiahol loptu po ľavej strane, krížnou prihrávkou našiel Thierryho Correiru, ktorý z prvej napálil do brnva. V 18. min opäť vystrčili rožky domáci, keď si Nuno Santos nabehol na prihrávku za našu obranu. Protiútok zakončil strelou, ktorá skončila vedľa ľavej žrde Vantrubovej bránky. Potom sa hra upokojila a aj sokolíci sa dostali do šancí. Finálnu fázu však dokázali stále prerušiť portugalskí obrancovia. V 24. min zahrávali Slováci roh, lopta smerovala do malého vápna. Následný pokus skončil nad konštrukciou. V 35. min sa Portugalsko ujalo vedenia, keď si Braganca nabehol na center do našej šestnástky a strelou po zemi prestrelil všetko, čo pred ním stálo – 0:1. O štyri minúty bolo už 0:2. Cardoso sa ocitol v samostatnom útoku a bez väčších problémov skóroval. Záver polčasu patril našim futbalistom, keď dva razy trafili brvno. Najskôr v 42. min to bol Boženík, ktorý si najvyššie vyskočil na roh. V 44. min nastrelil hornú žrď z priameho kopu Tupta.

Dve minúty po prestávke sa zvýšili domáci na 3:0, keď sa presadil Nuno Santos. Sokolíci však nesklonili hlavy a v 49. min dopravil loptu do bránky Christian Herc, ktorý nosil v zápase kapitánsku pásku 1:3. V 60. min opäť hrozili Slováci, Tupta v sľubnej pozícii trafil len do miest, kde bol domáci brankár, ktorý jeho strelu vyrazil. Lopta sa potom ešte dostala k Hercovi, jeho pokus však brankár chytil. V 78. min nastrelil pravú žrď Vantrubovej bránky T. Correia. Nebezpečná situácia vznikla po rohovom kope. V 89. min napriahol spoza šestnástky Slávik, lopta však skončila tesne vedľa bránky. V 90. min mal ešte prácu Vantruba, ktorý prstami vytlačil pokus jedného z domácich hráčov na roh.

PORTUGALSKO – SLOVENSKO 3:1 (2:0)
35. Braganca, 39. Cardoso, 47. N. Santos – 49. Herc

ŽK: Carmo - Adamec

Rozhodovali: J. Bento – N. Ferreira, C. Covao (všetci Portugalsko)

PORTUGALSKO 20: R. Silva – T. Correia (87. Vinagre), R. Correia, Carmo, A. Silva – Henrique (60. Luis) – D. Teixeira (78. Quina), N. Santos, Braganca, Moura (87. Dju) – Cardoso (60. M. Almeida). Tréner: Hélio Sousa

SLOVENSKO 20: Vantruba – Špiriak (81. Slávik), Šulek (70. Pokorný), Bednár (70. Kopas), Sluka (70. Kozlovský) – Adamec, Herc (70. Halgoš), Špyrka (46. Blažek) – Kvocera (46. Tomič), Boženík (46. Chobot), Tupta (81. Kružliak). Tréner: Adrian Guľa

Adrian Guľa (tréner SR20): „Bola to vynikajúca previerka najmä pre hráčov. Pre nás je super, že môžeme mať túto konfrontáciu. Z našej strany to bol pomalší úvod a mali sme znížené sebavedomie. Portugalci sa dostali do dvoch nepríjemných situácií. Potom sme prevzali opraty zápasu, chýbala nám však pohotovosť a dôraz v zakončení. Z toho pramenilo, že sme šance nepremenili a súper sa dostal do dvojgólového vedenia. Herne sme mali v určitých pasážach solídne situácie. Nastrelili sme dve brvná. Ani domáci neboli úplne produktívni, mali tiež ďalšie možností. Ak by sme boli dôraznejší a produktívnejší, mohlo to mať iný rozmer. Nezachytili sme štart do druhého polčasu. Potom sme ukázali opäť slušnú pasáž, v ktorej sme Hercom korigovali stav. Napriek väčšiemu počtu striedaní tempo nekleslo, ale technická a taktická úroveň išla trošku dole. V niektorých momentoch hrali domáci až prehnane agresívne, čo je čierna škvrna zápasu. Pramenilo to aj z toho, že sme mu nič nedarovali. Portugalci majú za sebou veľké úspechy, vieme s kým sme mali dočinenia o to viac mrzia nepremenené šance. S týmto súperom si ani Poliaci, Holanďania a ani Taliani nevypracovali toľko vyložených šancí.“