SR 21 – Padli sme po prestrelke postojačky

Utorok, 15.10.2019 21:00 | Posledná aktualizácia 11.11.2019 08:04
V 5. min sa presadil Dávid Strelec, brankár Alban Lafont napriek snahe nezabránil vyrovnaniu, ale napokon sa tešili z víťazstva Francúzi.
autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ

DUNAJSKÁ STREDA (SFZ) – Streliť Francúzom tri góly a prehrať o dva v pre divákov parádnom futbalovom predstavení, to je zhrnutie kvalifikačného zápasu dvadsaťjednotiek. Takže Slovensko 21 – Francúzsko 21 v prestrelke 3:5.

Od 1. minúty bolo zrejmé, aká futbalová kvalita je oblečená v bielych dresoch. Francúzi okrem výrazného sebavedomia, ktoré z nich sršalo už pri príchode na štadión, ponúkli dynamiku, rýchlosť, techniku, kreativitu, ľahkosť, vrtkosť, kombinačnú schopnosť a efektivitu v zakončení. Ťažko bolo tomu čeliť, ale odhodlanie sokolíkov bolo značné.

Na vedúci gól hostí, keď lopta akosi nečakane prekĺzla popod Vantrubu do siete, odpovedal o dve minúty Strelec rovnakou mincou, ale „les Bluets“ to nevyviedlo z konceptu ani v najmenšom. Takže o desať minút sa skóre opäť menilo, Diaby zakončil svoj priamy prienik popri čiare centrom na spoluhráčov, v našej šestnástke mohli byť adresátom hneď dvaja voľní, zakončil Aouar - 1:2. Potom sa v priebehu dvanástich minút previedol Edouard: najprv po skvelej akcii ľavého obrancu Maouassu, ktorý loptu získal, útok rozvinul aj prihrávkou finalizoval, takže útočníkovi Celticu neostávalo meter od bránkovej čiary iné, ako loptu doklepnúť, potom napálil Diabyho prihrávku ponad ruku nešťastného Vantrubu 1:4.
Dumať o tom, ako zastaviť francúzsku lavínu sme mohli v minútových okamihoch, dva góly nám neuznali rozhodcovia pre ofsajd resp. ruku, v závere I. polčasu vyrobil prehnane suverénny Maouassa hrubku a nabil Strelcovi, ten síce brankára prekonal, ale strelu zastavila žrď. Hneď po návrate z kabín  mal gól na nohe Herc po Tuptovej skvelej výzve, ale  prestrelil. Vynahradil si to v 52. min, keď spoza šestnástky upratal odrazenú loptu k žrdi a znížil – 2:4.

Odpoveď hostí? Indivdiuálny preinik Diabyho, ktorý sa s ľahkosťou zbavil akéhokoľvek súpera a skúšal obstreliť brankára, zastavila Vantrubom dobre postavená žrď, ale sokolíci zápas nezabalili. Hralo sa hore – dolu, na francúzsku až bohorovnú ľahkosť reagovali naši zvýšeným dôrazom najmä v osobných súbojoch a statočnosťou pri bránení, pretože v rýchlosti sme hosťom reálne čeliť nemohli. A predsa sme sa práve tak dokázali presadiť, Chobot zbehol po ľavom krídle a zopakoval gólovú prihrávku ako Maouassa predtým, naservíroval Tuptovi a bolo to len o gól – 3:4!

Tréner Guľa neustále burcoval mužstvo, cítili sme príležitosť, hoci hrozba francúzskych útokov bola enormná, strelecké pozície Edouarda či úniky Diabyho vyvolávali poplach v našej obrane. Potom nasledovala desaťminútovka žltých kariet, rozhodca v nej udelil po dve na každej strane, celkom osem. Ukončil to piaty gól hostí, po úžasnom šprinte Nordina a spätnej prihrávke si pripísal reprezentačný hetrik Edouard. Ešte stále bol čas, ešte stále sa sokolíci nevzdávali, Herc nabil Gambošovi, no parádna gólová strela v sieti neskončila, lebo Lafont vytiahol bravúru. Stále sa bolo na čo dívať, Herc si overoval, či je Lafont aj po uplynutí hracieho času pozorný, Kolesár mal možnosť, len bolo treba trafiť prázdnu bránu alebo ponúknuť šancu prihrávkou Almásimu,  ďalší gól už nepadol.

Prehrali sme teda v prestrelke, ktorá korunovala pekný futbal aj potvrdenie, že francúzsky mládežnícky futbal je svetová špička.

SLOVENSKO 21 – FRANCÚZSKO 21 3:5 (1:4)
Góly:
5. Strelec, 52. Herc, 62. Tupta  – 3. Reine-Adelaide, 13. Aouar, 23., 35 a 81. Edouard.
ŽK: Herc, Pokorný, Kovaľ, Almási, Reine-Adelaide, Soumaré, Guendouzi, Lafont.
Rozhodovali: Robertson – Stewart, McFarlane (všetci Škótsko) – 2603 divákov.
SLOVENSKO 21: Vantruba – Tomič, Šulek, Oravec, Sluka – Herc, Pokorný (88. Adamec), Bernát (46. Gamboš) -Tupta (82. Almási), Strelec (51. Kovaľ), Chobot. (82. Kolesár) Tréner. Adrian Guľa.
FRANCÚZSKO 21: Lafont – Amian, Upamecano, Zagadou, Maouassa (71. Cozza) – Reine-Afelaide (62. Bellegarde), Soumaré, Guendouzi – Diaby, Edouard (85. Louza),  Aouar (62. Nordin). Tréner: Sylvain Ripoll.

HLAS PO ZÁPASE
ADRIAN GUĽA (tréner SR 21): "Bolo to rozrobené na veľký hokejový výsledok a z môjho pohľadu zázračnú remízu. Valec, ktorý sme v úvode naším prílišným rešpektom a nedostatočným dôrazom nechali rozbehnúť, sme v druhej časti aspoň pribrzdili. Chlapci do toho hrabli, desať minút pred koncom boli na kontakt s Francúzmi, chceli sme im pomôcť ešte nejakým striedaním. Škoda, že naozaj v niektorých herných situáciách v defenzíve nám odskočili. Na druhej strane sme dvakrát netrafili prázdnu bránku. Keby bolo 5:5, zobrali by sme to všetkými desiatimi."