SR 21 – Dvadsaťminútovka pokazila dojem i výsledok

Utorok, 8.9.2020 20:30 | Posledná aktualizácia 9.9.2020 07:07

autor: BRANISLAV SARŇÁK, zdroj: SFZ

NITRA (SFZ) – Štyri dni po prehre 1:4  v Schaffhausene nastúpili sokolíci proti Švajčiarom s poslednou šancou aspoň teoreticky sa uchádzať o postup na ME. Po 94 minútach hry nám ostala trpká príchuť z prehry, ktorá bola zbytočná za 20-minútovú pasivitou počas presilovky po vylúčení hosťujúceho Bajramiho. A už ani teoretická možnosť myslieť na postup.

V našej zostave boli štyri noví hráči, v základe aj Šulek a Pokorný, ktorí si odpykali trest. Nové bolo však najmä naladenie od začiatku zápasu. Hoci úvodná štvrťhodina bola v réžii hostí, herný prejav sokolíkov nebol zlý. Hráči disciplinovane plnili trénerom určené úlohy, Herc aj Strelec sa obetovali v prospech tímu, vynikla šikovnosť Pokorného a obrana držala Helvétov vcelku na uzde. Ba v 15. min sme boli blízko k strelenému gólu, po dvoch kolmých prihrávkach mal k nemu kúsoček Ďuriš a pri dorážke Strelec, ale lopta za čiaru neprešla. Ani Fabiš potom po výskoku bránu netrafil, na druhej strane gólový pokus Pušiča obetavo zablokoval Mesík. Do šatní sa šlo za stavu 0:0 a priebeh I. polčasu vyznel pre nás naozaj dobre.

Bolo ešte lepšie, hoci po návrate z kabín Švajčiari dvakrát podkúrili, Šípoš stále držal čisté konto. A potom si naskočil Strelec na výborný center Fabiša a zavesil. Olalalala, paráda! Krásna akcia, krásny gól, krásne pohladenie slovenskej futbalovej duše. A o päť minút bolo ešte usmiatejšie, aj keď škodoradosť sa v športe nevypláca, o čom sme sa mohli zase raz presvedčiť... Keď Bajrami kopom z kung-fu poslal na zem Herca, musel vyfasovať červenú kartu a my sme mali náskok a aj číselnú prevahu, do konca dvadsať minút, to by sa malo podariť. Mysleli sme si všetci, že?

Lenže sokolíci prestali lietať, nepochopiteľne začali brániť nahrané a nie kdesi ďaleko od Šípošovej brány, ale v území, kde bolo naraz príliš horúco pod útočnými obrátkami hostí. Kto vám to kázal, sokolíci? Prečo ste tak premrhali šancu na odplatu za Schaffhausen?!

Prišlo, čo v takýchto situáciách prichádzať musí. Najprv pokutový kop za podtrhnutie Ndoyeho Pokorným a švajčiarsky futbalový William Tel, teda Zequiri, strelil svoj siedmy kvalifikačný gól, tentoraz z jedenástky. Nestačilo nám jedno varovanie, nepoučili sme sa. V 92. min nezareagovala obrana, ktorá nebola až taká preťažená, aj keď pod tlakom bola, na dlhú loptu a Ndoye dokonal obrat v skóre. Za tú facku, ktorú nám uštedril, mu žltá karta za oslavu vyzlečeným dresom stála.

A my? Ešte stále sa divíme, prečo sme prehrali?!

SLOVENSKO 21 - ŠVAJČIARSKO 21 1:2 (0:0)
Góly
: 65. Strelec, 86. z 11 m Zequiri, 90+ Ndoye.
ŽK: Herc, Pokorný, Kadák, Fábry, Šulek, Dongjoni, Ndoye.
ČK: Bajrami (70.).
Rozhodovali: Kennedy – Donaldson, Argyropoulos (všetci Sev. Írsko) – bez divákov.
SLOVENSKO: Šípoš - Fabiš, Šulek, Mesík, Sluka – Herc (83. Bernát), Pokorný, Strelec (83. Fábry) – Ďuriš (76. Kadák), Tupta (77. Myslovič), Chobot (64. Kovaľ). Tréner: Jaroslav Kentoš.
ŠVAJČIARSKO: Köhn - Rüegg, Van Der Werff, Zesiger, Lotomba – Pušič (68. Bajrami), Domgjoni (79. Marchand), Toma (79. Jankewitz), Okafor (55. Ndoye) – Guillemenot (68. Imeri), Zeqiri. Tréner: Mauro Lustrinelli.

HLAS PO ZÁPASE
JAROSLAV KENTOŠ (tréner SR 21): „Výkon bol ďaleko lepší ako v prvom vzájomnom zápase. Boli sme odvážnejší, silnejší na lopte, mali sme dosť gólových príležitostí. Mrzí ma však záver. Rozhodli detaily, súper dohrával o jedného menej, prestriedal, my sme začali hrať pasívne a o tom to je.“

DRUHÝ ZÁPAS SKUPINY: Lichtenštajnsko - Gruzínsko 0:2 (0:2), 19. Spanderašvili, 34. Samurkasovi.