SR A – Rekordy a zaujímavosti: Víťazné góly – najviac Hamšík, v poslednej minúte Dubovský, Hološko a Lobotka

Utorok, 28.4.2020 07:30 | Posledná aktualizácia 28.4.2020 07:47

BRATISLAVA (SFZ) - Seriál rekordov a zaujímavostí z histórie slovenskej futbalovej reprezentácie pokračuje pohľadom na víťazné góly. Suverénnym kráľom je desaťgólový Marek Hamšík, dvojica Jančula - Mak strelila víťazný gól v troch zápasoch v rade, v poslednej minúte alebo v nadstavenom čase strelil víťazný gól Dubovský, Hološko a Lobotka.

TRAJA V MEDZIVOJNOVOM OBDOBÍ, PRVÝ V NOVODOBÝCH DEJINÁCH WEISS ST.

Každý gól má svoju cenu, ale trafiť víťazný, rozhodujúci, chutí vždy ešte o čosi viac. My sme sa inšpirovali hokejovými pravidlami a každému víťaznému zápasu sme priradili autora víťazného gólu.

Šestnásť zápasov Slovenska v rokoch 1939 – 1944 prinieslo tri víťazstvá a tak si pripomeňme aj troch premiérových strelcov víťazných gólov. V auguste 1939 si ho vyslúžil pri výhre 2:0 nad Nemeckom autor prvého gólu Ján Arpáš, o rok neskôr v Sofii pri výhre 4:1 nad Bulharskom Jozef Luknár a pravý víťazný, keď o výhre rozhodoval jediný gól zápasu, zaznamenal pri víťazstve 1:0 nad Rumunskom, v auguste 1942, František Bolček.

Novodobé dejiny odštartoval rozhodujúcim sólo-gólom, hneď v premiérovom zápase 2. februára 1994, Vladimír Weiss st. Venglošovci tak zdolali v Sharjahu domáci výber Spojených arabských emirátov 1:0.

27.08.1939 Ján Arpáš / SVK – NEMECKO 2-0 / Bratislava
06.07.1940 Jozef Luknár / BULHARSKO – SVK 1-4 / Sofia
23.08.1942 František Bolček / SVK – RUMUNSKO 1-0 / Bratislava
02.02.1994 Vladimír Weiss st. / SAE – SVK 0-1 / Sharjah

Ján Arpáš a Vladimír Weiss st. - strelci prvých a zároveň víťazných gólov v dvoch érach slovenského futbalu.

REKORDÉR HAMŠÍK, V POSLEDNEJ MINÚTE DUBOVSKÝ, HOLOŠKO A LOBOTKA

Zaujímavá je aj bilancia autorov víťazných gólov z pohľadu počtov. Kráľom je Marek Hamšík. Jeho góly s visačkou "víťazné" rozhodli v desiatich zápasoch. Šesťkrát rozhodol o výhre Slovenska Adam Nemec, nasledujú päťgóloví Tibor Jančula a Szilárd Németh, štyri víťazné „trefy“ má na konte Dubovský, Reiter, Kucka a Mak.

10.06.2017 LITVA – SVK 1-2 / Vilnius

Azda najcennejším skalpom je víťazný gól v samom závere stretnutia. Trom borcom sa podarilo rozhodnúť o výhre v poslednej minúte alebo v nadstavenom čase. A v dvoch prípadoch mali tieto góly cenu troch kvalifikačných bodov. Prvýkrát sme mali na mále v auguste 1996 v Toftire na Faerských ostrovoch, v poslednej minúte sa k priamemu kopu za stavu 1:1 postavil Peter Dubovský a jeho dokonalá strela odvrátila blamáž – vyhrali sme 2:1. Celých 90 minút odolávala v septembri 2010 na Pasienkoch obrana Macedónska v úvodnom zápase kvalifikácie o postup na ME 2012, ale neodolala. V nadstavenom čase išiel do šmýkačky Filip Hološko a tri body boli naše. Rovnaký kúsok vyviedol v novembri 2017 Stanislav Lobotka Nórom. Gólom v nadstavenom čase doprial Janovi Ďuricovi víťaznú rozlúčku s najcennejším dresom.

31.08.1996 Peter Dubovský / F. OSTROVY – SVK 1-2 / Toftir
03.09.2010 Filip Hološko / SVK – MACEDÓNSKO 1-0 / Bratislava
14.11.2017 Stanislav Lobotka / SVK – NÓRSKO 1-0 / Trnava

VÍŤAZNÉ HETRIKY JANČULU A MAKA, DVAKRÁT V RADE FABUŠ A SAPARA

Rozhodnúť o víťazstve svojho mužstva raz poteší, ale ak to urobíte trikrát v rade, to už stojí za pozornosť. Ktovie, možno sa Tiborovi Jančulovi a Róbertovi Makovi vyskladala kabína na nejaký darček, obom sa totiž podaril práve takýto unikátny hetrik.

Jančula vtrhol na reprezentačnú scénu a ako absolútny nováčik po dvoch minútach pobytu na trávniku streli víťazný gól v Trabzone Azerbajdžanu (1:0). Debut ako hrom priklincoval o mesiac neskôr, v septembri 1995 v Košiciach víťazným gólom proti Izraelu (1:0). Dva zápasy v repre, dva víťazné góly – fantázia. Tretí zápas a opäť sa štatistiky priklonili na stranu Jančulu. Pri výhre 4:1 nad Poľskom strelil druhý gól Slovákov a teda opäť víťazný!

Oveľa nenápadnejšiu šnúru potiahol Róbert Mak. V októbri 2015 bol strelcom tretieho gólu Slovákov pri výhre 4:2 v Luxembursku. Hneď v ďalšom zápase bol autorom tretieho gólu nášho tímu pri výhre 3:2 nad Švajčiarskom a o päť dní neskôr sme zdolali Island 3:1 a hádajte kto bol autorom druhého gólu nášho mužstva? Áno, Robo Mak. Spolu tri zápasy v rade - a tri víťazné góly.

Dvakrát v rade sa podarilo dosiahnuť víťaznú trefu tiež len dvom futbalistom. V roku 1999 zariadil víťazstvá 1:0 v Györi proti Maďarsku a doma proti Izraelu Martin Fabuš. V roku 2012 nájdeme v kolónke víťazné góly, pri dvoch víťazných zápasoch na rovnakom štadióne na Pasienkoch, meno Mareka Saparu. Bol autorom prvého gólu pri výhre 2:0 nad Lichtenštajnskom, a druhého pri výhre 2:1 nad Lotyšskom.

16.08.1995 Tibor Jančula / AZERBAJDŽAN – SVK 0-1 / Trabzon
06.09.1995 Tibor Jančula / SVK – IZRAEL 1-0 / Košice
10.11.1995 Tibor Jančula  / SVK – POĽSKO 4-1 / Bratislava

12.10.2015 Róbert Mak / LUXEMBURSKO – SVK 2-4 / Luxemburg
13.11.2015 Róbert Mak / SVK – ŠVAJČIARSKO 3-2 / Trnava
18.11.2015 Róbert Mak / SVK – ISLAND 3-1 / Žilina

Tri víťazné góly v troch reprezentačných zápasoch v rade dosiahil Tibor Jančula (vľavo) a Róbert Mak.

ŠTYRIKRÁT ROZHODLI VLASTNÉ GÓLY SÚPERA

Aj také situácie prináša futbal. Štyrikrát nám to súper „uľahčil“ vlastným gólom. Konkrétne v septembri 2000 Goran Stavreski pri výhre 2:0 nad Macedónskom, cenu zlata mal vlastný gól Seweryna Gancarczyka v pamätnom zápase v Chorzowe (1:0), do vlastnej mieril aj Kostaričan Douglas Sequeira pri výhre Slovenska 3:0 v roku 2010 pred odchodom na MS v JAR a posledný víťazný vlastenec nám doprial Slovinec Miha Mevlja (august 2017 SVK – Slovinsko 1:0).

03.09.2000 Goran Stavreski / SVK – MACEDÓNSKO 2-0 / Bratislava
14.10.2009 Seweryn Gancarczyk / POĽSKO – SVK 0-1 / Chorzow
05.06.2010 Douglas Sequeira / SVK – KOSTARIKA 3-0 / Bratislava
01.09.2017 Miha Mevlja / SVK – SLOVINSKO 1-0 / Trnava

O postupe Slovákov na MS 2010 rozhodol vlastným gólom Poliak Seweryn Gancarczyk.