Traja mládežnícki reprezentační tréneri hodnotia svoje výbery

Posledná aktualizácia 15.9.2019 10:23
autor: LUCIA PETRINCOVÁ, zdroj: SFZ
Štyria mládežnícki tréneri spolu, zľava Albert Rusnák (SR 19), Marek Bažík (SR 16), Branislav Fodrek (SR 17), Martin Žamba (SR 15).

BRATISLAVA (SFZ) - Traja mládežnícki tréneri v nedávnych dňoch absolvovali so svojimi tímami previerky na medzinárodnej úrovni.
Ako hodnotia výkony a výsledky Albert Rusnák, Branislav Fodrek a Martin Žamba?

SR 19 – Tréner Albert Rusnák: Sme konkurencieschopný tím!

“Príležitosť na medzinárodnej scéne dostalo päť nových hráčov Hynek, Nagy, Bašista, Veselovský a Ďatko a traja ročníkovo mladší, všetci narodení v roku 2002 Tandara, Veselovský, Obert. Namiešali sme správny mix hráčov z tých, ktorí tvoria kostru výberu do 19 rokov a takých, ktorých sme si chceli otestovať pred blížiacou sa kvalifikáciou ME.
Novinkou pre nás všetkých bola na tomto zraze spolupráca s firmou SPORTMIND, ktorá nám priniesla ďalšie možnosti rozvoja hráča a jeho mentálnej prípravy. Oba zápasy nám poskytli dostatok informácií a ukázali, v čom sa hráči zlepšili a v čom musíme ešte popracovať.
Za rok, čo sme pri mužstve, dostalo príležitosť reprezentovať Slovensko v medzištátnych zápasoch okolo 60 hráčov a na vlastnej koži okúsiť, aká je úroveň medzinárodného mládežníckeho futbalu. Niektorí sa chopili šance, iní zistili, že musia na sebe ešte tvrdo pracovať, pozitívne bolo , že všetci siahli na dno svojich síl a nechali na ihrisku všetko.
V prvom zápase sme pôsobili veľmi kompaktným a sebavedomím dojmom, naša hra mala tvár, tempo sme držali na solídnej úrovni. Dobre sme reagovali na vzniknuté situácie, vypracovali sme si gólové príležitosti a jednu sme premenili, čo v konečnom dôsledku znamenalo naše víťazstvo.
Do druhého stretnutia sme urobili v zostave osem zmien. Moja filozofia je, aby na každom zraze nominovaní hráči dostali dostatočný priestor ukázať sa. Nechceli sme hrať len na výsledok, ale snažíme sa pracovať koncepčne a sústavne vyhľadávať správne typy pre náš herný systém. Pokiaľ hráč odohrá v dvojzápase tridsať minút, nedá sa o ňom spraviť si objektívny názor, dať futbalistovi malý priestor, keď je vytiahnutý z klubu na desať dní, nedáva logiku.
V odvetnom zápase nám viazla súhra, robili sme veľa nevynútených chýb , ktoré nás v konečnom dôsledku stáli dobrý výsledok.
Do jednej vety zhrnutý sumár: v každom zápase, keď máme na ihrisku najvyššiu hráčsku kvalitu, ktorú tento ročník ponúka, sme schopní konkurovať aj vyspelejším súperom. Som rád, že členovia kádra tohto výberu sú už stabilnými členmi dvadsaťjednotky, čo je pre slovenský futbal veľmi dobrá správa a skvelý impulz aj pre ostatných hráčov tejto kategórie.
Čaká nás posledný zraz pred 1. kolom kvalifikácie. Na ňom si vyskúšame model troch zápasov za sedem dní, v ňom sa zameriame na každý detail. Vytvorili sme veľmi dobrý kolektív, cítiť v ňom odhodlanie urobiť pre spoločný ciel maximum.“ 

VÝSLEDKY PRIATEĽSKÝCH ZÁPASOV

FÍNSKO

1:0

Myslovič

FÍNSKO

1:2

Myslovič

SR 17 – Tréner Branislav Fodrek: Tvrdá skúška fyzickej aj mentálnej pripravenosti

“Sme dva mesiace pred 1. kolom kvalifikácie, Bannikovov memoriál bol dôležitý test. Do nominácie sme povolali aj viacerých hráčov zo širšieho kádra, štyri náročné zápasy za päť dní bola tvrdá skúška fyzickej pripravenosti aj mentálnej pripravenosti. 

Súperi boli z rôznych futbalových škôl a vytiahli na nás svoje prednosti. Bielorusi hrali futbal založený na sile, Turci prezentovali svoju futbalovosť na základe dobrej organizácie hry, proti Litve sme hrali hodinu v oslabení, čo logicky viedlo k tlaku súpera, Izraelčania dokázali vyťažiť z našich chýb. Turnaj nám poskytol množstvo informácii o našich hráčoch, máme podrobný obraz o ich výkonnosti i charaktere mužstva.

Opakujú sa nám individuálne chyby, veľa gólov inkasujeme po štandardných situáciách. My vypracovanú šancu nevyužijeme, súper sa následne presadí po štandardke, takýto scenár sa nezopakoval raz. Z hry si vieme ustrážiť bránu, pri obrannej štandardke nie. Na tom musíme do kvalifikačného turnaja popracovať, tam už bude každá chyba mrzieť dvojnásobne. Hranica medzi úspechom a neúspechom na tejto súťažnej úrovni je veľmi tenučká. Na druhej strane hráči ukázali vo viacerých oblastiach evidentný progres.

Koncom mesiaca nás čaká ešte dvojzápasová generálka s Chorvátskom, tá nám napovie, aká je momentálna forma hráčov. Tu už nebude priestor na skúšanie, v nej budeme dolaďovať fungovanie tímu. Nejaké malé personálne otázniky ešte máme, ale podstata výberu už je jasná.

Želám si, aby všetci, ktorí prichádzajú do úvahy na kvalifikáciu, boli zdravotne v poriadku a k dispozícii. V hlave mám os tímu, prvým kvalifikačným súperom bude domáci Cyprus, máme ho podrobne analyzovaný. Tento zápas považujeme za kľúčový, po troch dňoch príde na rad Gibraltár a po ďalších troch Francúzsko. Verím, že do kvalifikácie pôjdeme v plnej sile a cieľ v nej je jasný.“

BIELORUSKO

2:1

Šnajder, Kotlár

TURECKO

1:3

Veliký

LITVA

0:0

IZRAEL

0:2

autor: Juraj Boledovič, zdroj: SFZ

SR 15 – Tréner Martin Žamba: Pozitíva prevažovali

“Za zápas s Gréckom môžem vysloviť spokojnosť s prístupom aj s kvalitou hry, dominovali sme celý hrací čas, pritom súper mal nespochybniteľnú technickú i fyzickú úroveň. Už v tomto stretnutí sme ukázali dôslednosť vzadu a kreativitu vpredu. Proti Kazachstanu sme pozmenili zostavu, prinieslo to napríklad menšiu obozretnosť v defenzíve, súper mal zopár príležitostí, ale podržal nás brankár Baždgoň. My sme mali vari sedem príležitostí, využili sme štyri, efektívni sme teda naozaj boli. Viróza, s ktorou sme zápasili už od druhého čo tretieho dňa pobytu, sa najviac prejavila pred tretím zápasom. Najprv mali problémy dvaja-traja hráči, snažili sme sa zabrániť jej šíreniu aj tým, že sme pili iba vodu z balených fliaš, ale choroba už bola v tíme. Pred súbojom s Bulharskom nám vypadli obaja praví obrancovia, zaskočiť musel stopér, počas stretnutia sa na bolesti brucha sťažovali ďalší traja hráči, museli sme striedať.
Bola to ťažká previerka, pozitíva prevažovali. Máme dostatok kreatívnych hráčov v tejto kategórii, každý zápas potiahla nejaká skupina. Hľadáme takých futbalistov, ktorí sú schopní stabilizovať svoju výkonnosť, aj do budúcnosti budeme ešte pátrať po vhodných typoch, lebo našu prácu sme založili na tom, aby sme do reprezentačnej šestnástky odovzdali hráčov, schopných zvládať náročné úlohy kategórie, hrajúcej kvalifikáciu a po jej zvládnutí aj záverečný turnaj ME.“

GRÉCKO

1:0

Praženka

KAZACHSTAN

4:0

Šivák, Praženka, Hipp, Vaľko

BULHARSKO

0:1

autor: VLADIMÍR DANČÍK, zdroj: SFZ

Peter Šurin
Značky
Osoba
Albert Rusnák st.
Osoba
Branislav Fodrek
Osoba
Martin Žamba
Reprezentácia
SR 15
Reprezentácia
SR 17
Reprezentácia
SR 19
Mohlo by vás zaujímať

SR 19 – Tréner Albert Rusnák: Hráči sú zdraví, čakáme na rozhodnutie UEFA o šampionáte

31.3.2020 08:58

SR 19 A SR 17 – Po zimných kempoch poskladať správne karty pre Elite Round

16.2.2020 12:32

SFZ – Kto sú, akí sú a prečo sú tímoví manažéri pri reprezentáciách?

14.2.2020 22:07

SR 19 - Po obrate v II. polčase víťazstvo nad Lotyšskom

08.2.2020 18:08

SR 19 - Na Cypre bezgólová remíza s Lotyšskom

12.2.2020 13:54

SR 19 - Nominácia na tréningový kemp na Cypre a dvojzápas s Lotyšskom

05.2.2020 13:34

SR 19 – Amid Khan Agha je pre nás zaujímavý hráč

22.1.2020 08:04

SR 19 - V konfrontácii s Třincom výsledková lekcia

11.1.2020 18:43

SR 19 - Nominácia na prípravný kemp a zápas s FK Třinec

13.1.2020 14:14

SR 19 - Nominácia na testovanie

06.12.2019 23:58

MLÁDEŽNÍCKE REPREZENTÁCIE – Tímy do 17 a 19 rokov spoznali súperov v ďalších kvalifikáciách

03.12.2019 20:10

SR 19 – Postup je úspech všetkých

23.11.2019 08:44

COPYRIGHT © 2018 SFZ - SLOVENSKÝ FUTBALOVÝ ZVÄZ. VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ.